"Sabah 5'te Uyananlar" kulübüne katılmak için tıklayın.

Dupnisa Mağarası: Trakya’daki En İyi Kamp Yeri

SD705878 scaled

Dupnisa Nerede?

Coğrafi olarak dümdüz, en yüksek yerinin (Mahya Dağı) yalnızca 1031 metre olduğu canım Trakya’daki kamp yerlerini tecrübelerime dayanarak anlatacağım. Dupnisa Mağarası Kırklareli ilinin Demirköy ilçesinin Sarpdere Köyü sınırları içerisinde, köyün 5 – 6 km güneybatısında yer almaktadır. Yazdıklarıma ek, eksik, yanlış olursa da yorumlarda düzelterek daha işe yarar bir kaynak olmasını sağlayabilirsiniz. Keyifli okumalar! 🙂

Dupnisa Mağarası Giriş Ücreti 2021

svg%3E
Ahşap Ev, Dupnisa Mağarasında..
daha fazla fotoğraf için instagram ‘dan takip edebilirsin.

Başlıkta da yer verdiğim üzere bu yazıda kamp yerlerinden bahsedeceğim için lokasyonların asıl detaylarına pek inmeyeceğim. Ve bunlardan ilki; Dupnisa Mağarası Trakya’nın turizme açık tek mağarasıdır. Mağaraya giden yol baharda ve sonbaharda yeşil ve sarının her tonunu size keyifle gösterecek ve güzel köylerden geçeceksiniz. Kışın oraya giden yol çamur olabiliyor ve yol üzerindeki köprülerde su birikintileri bir hayli artıyor. Mağara içerisinde bile uyumuş birisi olarak kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Yol mağaranın açık olduğu dönem yani yazın yolun epey virajlı olmasından dolayı kalabalık ve dikkat edilmesi gerekiyor. Dupnisa mağarası giriş ücreti ne kadar? 2021 Dupnisa Mağarası giriş ücreti 10 TL tabi bu fiyat otopark ücreti, mağara içerisini ziyaret içinde kişi başı 20 TL alınıyor.

Kamp Yapmak

YouTube kanalımda bu rotada bir sürü kamp videosu var

Bölgeyi biz o kadar çok seviyoruz ki, yolun zorluğuna Çorlu’ya uzak olmasına gram aldırış etmeden aklımıza ilk gelen yer kesinlikle burası oluyor. Geniş ve onlarca arabanın sığacağı bir otoparkı bu sene itibariyle yaptılar. Aracınız siz orada kamp yaparken gayet güvende olacak. Tabi burayı yaparken her ne kadar ağaç kesmedik deseler de, yıllardır orada kamp yaptığımız için gözle kolaylıkla fark edilebiliyor ne olup, olmadığı.
Bölgede tuvalet, hafta sonu (mağaranın açık olduğu zamanlarda) pazar yeri, gözlemeci abla var. (2021 Kasım, gözleme fiyatı 15 TL). Tuvaletler önceden gece de açık bırakılıyordu fakat yenilenmesiyle birlikte akşamüzeri 5’ten sonra kapanıyor ve ücretli tabi ki. Mağaranın etrafında kolaylıkla çadır kurabileceğiniz alanlar mevcut. Temiz su kaynağı mağaraya giden ahşap yol kenarında var. Oldukça da lezzetli ve buz gibi bir suyu var, şişeleri doldurmayı unutmayın.

svg%3E
Ateşinizi daha önce yakılmış yerlerde yakın, yeni bir ocak açmamaya çalışın.

Eğer fotoğrafçılıkla ilgiliyseniz yanınıza tele objektif almayı unutmayın. Bir sürü farklı kuş fotoğrafı çekebilirsiniz. Gece de şanslıysanız yıldız pozlama yapabilir, binlerce yıldızı çıplak gözle seyretmenin keyfini de sürebilirsiniz. Yabani hayvan sesleri gece etrafı aralıklı olarak kuşatıyor ama genel kamp kural ve bilgisine sahip ve tecrübeniz varsa bu sorun olmayacaktır.

svg%3E
Dupnisa Mağarası yolu

Bölgede tüm hatlar otopark alanında çekiyor. Orman içlerine doğru ilerledikçe sadece Turkcell sinyali kalıyor. Mağara sezonu mayıs sonu gibi başlıyor. Mağaranın kapanış nedeni içerisindeki yaban hayatını yani yarasaları koruma amaçlıdır. Tabi bir kamp sırasında sohbet ederken bölgeden bir amca ilk zamanlarda çok yarasanın olduğunu, mağara içerisinde turizme açılma sırasında neredeyse yarasa kalmadığı anlatmıştı. Devasa bir topluluk uçup gitti demişti. Mağara içerisindeki kullanılan ışıklarda sanıyorum ki (net olarak öğrenince düzelteceğim) uygun bir lamba tercihi değil.

Dupnisa Mağarası ne zaman açık?

Mağara normal dönemlerinde mayıs sonu açılıp sonbahara kadar hizmet veriyordu. Bu mağaradaki yaşam ve yarasaları korumak adına alınmış bir karar. Pandemi döneminde mağaraya ziyaretlerin arttığı ve hafta sonu köy pazarının kurulduğunu giden arkadaşlarımdan öğrendim. Oradaki bekçi abiyi arayıp güncel bilgileri alınca yazıyı güncelleyeceğim. Dupnisa Mağarası giriş ücreti 2020 ‘yi de soracağım. Bakalım ne olmuş..

svg%3E
Bu bitkinin adını bilmeyen var mı? 🙂

Toparlayacak olursam;
ister İstanbul’dan ulaşım sağlayacak olun, isterseniz Trakya’nın herhangi bir yerinden kesinlikle görmeniz gereken bir coğrafya. Doğayla aranız iyiyse de kamp yapmayı listenizin başına ekleyin! 🙂

Aklınızda var olan cevapsız sorular için ve ya okuduğunuzu belirten bir ifade için yorum yapmayı, eğer ki yazının faydalı olduğunu düşünüyorsan da paylaşmayı unutma, böylelikle yenilerini yazmaya motive olmak aşırı güzel olacak! 🙂

*2021 Kasım güncellemesi*

Dupnisa Mağarası içerisinde geçen aydan itibaren inşa çalışmaları başlamış durumda. Otopark da yapıldığı için giriş 10 TL binek araçlar için, mağara giriş ücretleri de artmış durumda. Otoparkın hemen üzerine bungalov ahşap evler yapılıyor. Betonarme çirkin bir de restoran yapılıyor. Otopark içerisinden 4×4 araçlarla ileriye geçmek mümkün değil, o kısımda da kazı yapılıyor. Bazı zamanlar taş kırma makinesi sesi eşliğinde kamp ve ya doğa yürüyüşü yapmak mümkün. Doğal olan her yere bu girişim ülkemiz gerçeği. Biz kendi arazimize bir çivi çakamazken özelleşme adı altında ormanın doğallığının bozulması rutin bir eylem oldu, maalesef. Vaktiniz varken doğası bozulmadan bir an önce gidip görün derim.

Yazıyı sonlandırırken..

Instagram’dan takip etmek için burayı tıklayabilirsin.
YouTube kanalımı takip etmek için burayı tıklayabilirsin.

Dupnisa hava durumunu öğrenmek için burayı tıklayın.
Dupnisa mağarası harita için buraya tıklayın.

Bir başka Trakya gezi rotası yazısı:
Mahya Dağı Eteklerinde – Evciler Göleti

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
DJI 0514 scaled
Trip To Mauritius
%d blogcu bunu beğendi: