YouTube kanalıma yeni videolar yükledim, izlemek için tıklayabilirsin

Yük Konteyner Ev – Kırsal Yaşam Hazırlıkları Bölüm 3

fffe92a7 ac97 495f ba22 6fb55fe819d9.jpeg

Yük konteyner ev anlamsız oldu evet ama en çok böyle arandığı için ben de böyle başa yazdım. Bildiğimiz limanlarda, gemilerde, tır üstlerinde gördüğümüz konteynır. Birçok farklı modeli var ama bahsedeceğim iki model; 20ft konteyner ve 40ft konteyner olacak. Neden konteyner ev düşünüyoruz, ikinci el yük konteyner fiyatları ve konteynerden ev olur mu tüm bunlar üzerine konuşacağız.

Levi Kelly ‘in YouTube kanalından..

Yük Konteyner Ev Yapımı

Betonarme, ahşap ev, çelik ev gibi seçenekler günümüz dolar kuru sağ olsun her şeye gelen zamlar sonrası oldukça imkansıza yaklaştı. Tabi şunu da demeden geçemeyeceğim, bu yazı ve bu seri şuanki düşünceler ve bilgim üzerinden ilerliyor daha sonra süreç nasıl ilerler inanın fikrim yok. Konteynerden ev yapmak neden bizim için daha makul hemen anlatayım. En büyük neden toplu paramızın olmaması. Konteyner fiyatları da dolara bağlı artıyor her ay farkındayız ama demir ve ahşap kadar henüz hızlı değil.

Peki ya nasıl?

Kafamızdaki aşamalı plan şu; gerekli başvuruları yapıp, olumlu cevap çıkarsa konteynerin geleceği alan hazırlığı, yerden yukarıda olacağı için o temel sütunlarının hazırlığı ve yerine yerleştirilmesi. Diyelim ki bu aşamaya kadar geldik, gelebilirsek tabi bu aşamada paramız bitmiş olacak diye tahmin ediyorum. Ama en nihayetinde bir yapı ve aşama aşama ilerlenebilir kıvamda olacağız bir nevi zamana yaymak. Diğer türlü başlasak bitmesi gerekecek ve sürekli para pompalamak bizim yapabileceğimiz bir güç değil.
Benim açımdan bu taktikle yol alınabilir duruyor (hayat ve gelecek gülüyordur, eminim). Kelimelerce de yazsam, anlatsam gerçek şu ki her şey için ilk şart kurgulamak ve başlamak. Ben artık bu yazıları, odağımı buna çevirmeyi başlamak olarak sayıyorum.

Yük Konteyner Evler Isınıyor mu?

Aslında onlarca soru vardır ama nedense nerede bahsetsem bu soruluyor. Demir yığını olduğu için soğuk bir his veriyor. Yalıtım konusu çok detaylı. Tam buradayken yinelemek istiyorum. Zaten “Kırsal Yaşam” serisini okuyorsanız konuları bu yaşama geçmek isteyen birisi olarak yazıyorum. Yanılma, yanlış bilgiler de biliyor olabilirim. Bu bir süreç ve olduğunca öğrenmeye çalışıyorum. Okuduklarınız bir günce, umuyorum ki gerçekleşir ve çok daha net şeyler anlatabilirim, ileride. Belirtmek istedim.
Basitçe pencere, kapı gibi gerekli kesimleri yaptıktan sonra iç kısma ahşap ve ya demir profillerden çerçeveler kurup iç kısma yalıtım için poliüretan köpük sıkıp, fazlalıkları kesip, nem bariyer kumaşıyla kaplamak ilk aşama. Burada benim de sorularım var ama henüz cevap bulamadım. Ara katman için epey bir seçenek de var. Asıl ısınma konusu için soba, sulu şömine gibi tercihler ilk sırada. Bol katmanlı bir yalıtım olacağı için ısınacaktır.

Yük Konteyner İkince El Fiyatları

Ah dolar ah! Şu an için tanıdık arayışındayım. Aslında yardım edebilecek kişiler listem pek de düşündüğüm gibi yardımcı olmadı. Ve bir kez daha “hayallerin şahsi” olduğu gerçeğiyle karşılaştım. Günümüzde hayaller dinlenilesi değil. Herkes yalan düzenin epey bir gerçek olduğuna inandırmış kendini. Kurmaca gerçekler büyük yalanlar olsa da anlam kaybı oluşacağı için pek de ilgi çekmiyorlar. Olsun pes etmeyi en başta sildik, inanıyoruz ve ilerleyeceğiz. Fiyatlar ağustos 2021 ayında 40ft için 30bin bandındaydı. Şu an 45-50bin bandında. 20ft’ler içinse 20-30bin bandı geçerli şu an. Mantıken çok da makul fiyatlar değil ama günümüz pahalılığında hala ucuz ve betondan uzak bir yol bu. Planım daha doğrusu hayalim bir 40ft bir de 20ft ‘i 50 bine almak-tı. Araştırmalarım devam ediyor.

Final olarak..

Bu yazıda kırsal yaşam için ev konusunu yazmaya çalıştım. Aslında bu yazı serisi daha güncellenir. Süreç nasıl gider şimdilik bilmiyorum ama içinde olmak çok keyifli. Bir sonraki yazıda arazi keşfi konusunda yazmak istiyorum. Yakın su kaynakları, patikalar, yükseklik, rüzgar, yağmur, yaban hayatı, bitki haritası gibi. Tam olarak yeni bir arazi alınca zaman ilerlerken akan zaman içinde gözlemlememiz gereken şeyler. O zamana kadar kendimize iyi bakıyoruz. Sevgiyle.. 🙂

beni instagram’dan takip edebilirsiniz
instagram

Daha Fazla İçerik
5te uyanmak
5’te Uyananlar Kulübünden İnciler