YouTube kanalıma yeni videolar yükledim, izlemek için tıklayabilirsin

Sıkça Sorulanlar

3583035

YouTube kanalımın olması ve aktif video üretiyor olmamla beraber günlük 10-20 soru aldığım bir döneme girdim. Çoğunlukla ekipman sorusu bunlar.. İçerik üreten herkes ulaştığı kişiye faydası dokunmasını mutlaka ister ama herkese vakit ayırmak ciddi bir iş haline dönüyor. Kaldı ki selamsız, sabahsız, üslupsuz olsa da cevaplayıp bir teşekkürü etmeyenler oldukça genel bir yargı oluşuyor. Bana yazanlar bilir ki herkese mutlaka dönüyor, gerekirse araştırıp yazıyorum. Abartı için değil nedenini tam anlatabilmek için yazmak ve sık sorulanları toplayıp bir kaynak oluşturmak istedim. Zaman doğrultusunda güncelleyeceğim, siz de yorum olarak soru bırakırsanız eksik kalan maddeleri de tamalamış olurum.. Sevgiyle..

Kamera olarak ne kullanıyorsun?

Canon 700d ile başlayan fotoğraf makinası maceram, Sony a6000 ve şu an Sony a6300 ile devam etmekteydi. Sony a6300’ü kullanma nedenim, 4k, S-Log, AF ‘nin iyi olması, boyutunun taşınabilir ufaklıkta olması, video ve ISO performansının iyi olmasıdır. Renklerinden memnun değilim. Fujifilm ve Canon’dan incelemem ve çekim yapmak için gelen makinelerle de oynama ve özgürce fotoğraf/video çekme şansım oluyor. Güncel olarak (Ağustos 2020) Fujifilm X-T3 kullanmaya başladım (Neden fuji’ye geçtim okumak için tıklayın). Fujifilm X-T3’ü de sattım, cep telefonu ve bazen Fujifilm X-T10 ile çekim yapıyorum (Ocak 2023).

Başka ne ekipmanların var?

Tüm ekipmanlarımı listeliyorum (2022 Nisan güncel).

 • Bilgisayarım ( Macbook Pro 15′ )
 • Boya BY-PVM1000 Shotgun Mikrofon

Fotoğrafları hangi programla düzenliyorsun?

Fotoğraflarla ilgili tek takıntım var sanırım. Cep telefonuyla fotoğraf çekmeyi sevmiyor, fotoğraf düzenlemeyi de mobil düzenleme programlarıyla yapmıyorum. Fotoğraf makinemdeki fotoğrafları arşivleyip Adobe Lightroom ve Adobe Photoshop ‘la düzenliyorum. Düzenlediğim ışık ve anlara göre ayarladığım kendi renk ayarlarım (presets) var.

Videoları hangi programla düzenliyorsun?

Adobe Premiere kullanıyorum.

Mesleğin nedir?

Özel bir firmada kurumsal iletişim uzmanı olarak çalışıyorum.

YouTube’a yeni başlayanlara önerin nedir?

YouTube sayesinde birçok harika insanla tanıştım/tanışıyorum. Çok başarılı sayılmam fakat bir öğrenim olduğunu, ileride bağımsızlığımı ve doğaya dönüşümdeki sürdürülebilirlik için çok önemli olduğunu düşünüyorum. İzlenmese de bir şeyler üretip, doğaya dönüşün günümüz insanıyla olan hayali bağını gerçek kılmaya çalışıyorum. Yeni başlayacaksanız, bir karakter ve hayaliniz olmalı, Youtube mecrası için. Para için girilmez, ekipmanım yok diye dertleniyorsan başlama, beklentiden çok bir öğreti ve ya amaç için kesinlikle başlanabilir.

Ahşap Ev Yapımı gibi başka bir seri olacak mı?

Ahşap ev yapımı yine bir öğretiydi. İleride kendi evimi yapmak istiyorum. Kitaplar bir yere kadar bilgi verse de denemeden olması zor. Ahşap evi yaparak bir sürü hata ve öğrenim kazanmış da oldum. Bir sürü aynı histe dostuda hayatıma katmış oldu. Ahşapla olan bağ kopmayacak, birkaç güzel projede var. Lafta değil gerçekten heyecanladığım projeler. Ama zamanını bekliyorlar.
Ahşap Evin tüm videoları için tıklayın.

Kamplara biz de gelebiliyor muyuz?

Toplanıp kamp yapmak kafamın hep bir yerinde olan bir dürtü. Günümüzde bu çok mümkün değil malum. Doğaya dönüş gerçekleştiğinde bunu büyük bir keyifle gerçekleştireceğimize eminim.

Sıkça sorulanlar bunlardı, sorularınız geldikçe toplayıp buraya ekleyeceğim..

Instagram’da ben: https://instagram.com/seyfidurmaz1

 1. Seyfi Bey merhaba,
  Zaten danışmak istedğim bir konu vardı, içerik tam denk geldi. Fotoğraf düzenleme programları ile ilgili ben lumiar 3 indirdim (artık ücretsiz olduğu için) kendimce öğrenmeye çalışıyorum ama bir türlü dışarı aktaramıyorum, yetkililerle yazıştım ama olmadı yine. Bu tür programlarda ücretsiz sürüm de olsa dışarı aktarma noktasında yönlendirme mi yapıyorlar acaba? Bu arada bakikaracay.com u buldum araştırırken temel fotodüzenleme online eğitime katıldım, lightroom ve photoshop eksenli anlatıyor. Bu programların ücretsiz sürümü var mı? Her ay para vermek istemiyorum çünkü profesyonel beklentim yok şimdilik.

  Kamp düzenleme ile ilgili ise, geçen yıl kızımla Düzce Şimşirlik’te doğayı keşfet kampına katıldık, parkorganizasyonu.com ile. @gezmeninkaravancası ve @piagezgin düzenlemişti. Doğa sever gezgin bir aile ve çocukları, çok güzel insanlar.. Sonraki rota İğneada Longozları kampı idi ama olmadı. İlk kamp deneyimi başlığıyla yazdım ben de. Diyeceğim o ki siz de yapsanız bu tür etkinlikler ne güzel olur.

  Yine içerik var maili gelmedi, ben mailchip sistemini kullanıyorum. Kolay gelsin, selamlar..

  1. Merhabalar, Adobe yazılımı dediğiniz gibi aylık ücretli. Legal bir öneri olmasa da crackli olarak kullanabilirsiniz. Adobe ücretli olsa da tüm programlarını severek kullanıyorum. Emsal bir yazılım öneremeyeceğim bu konuda. Oldukça fazla ders videosu mevcut ve zaman geçtikçe derya deniz olması keyif veriyor. 🙂 İğneada bizim bu taraflar Trakya kamp olarak güzel bir tercih. Umarım günümüz sorunları düzelir ve doğaya gidebiliriz tekrardan. İleriye dönük planlarımda var. Mail kaydınız var ama otomatik mailerim henüz açık değil, manuel atıyorum şimdilik bende mailchimple. 🙂

 2. İçten ve bilgilendirici çok güzel bir yazı kaleme almışsınız, tebrik ederim. Severek takipçinizim, ben de Sony A6000 kullanıyorum ve arkadaşımın fuji makinasını kullanarak çok etkilendim. Mali şartlar el vermediği için şimdilik devam fakat ilk fırsatta yolunuzdan gidecekmişim gibi görünüyor. Başarılar …

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
DJI 0422 scaled
Doğa Uyanıyor!