Sıkça Sorulanlar

YouTube kanalımın olması ve aktif video üretiyor olmamla beraber günlük 10-20 soru aldığım bir döneme girdim. Çoğunlukla ekipman sorusu bunlar.. İçerik üreten herkes ulaştığı kişiye faydası dokunmasını mutlaka ister ama herkese vakit ayırmak ciddi bir iş haline dönüyor. Kaldı ki selamsız, sabahsız, üslupsuz olsa da cevaplayıp bir teşekkürü etmeyenler oldukça genel bir yargı oluşuyor. Bana yazanlar bilir ki herkese mutlaka dönüyor, gerekirse araştırıp yazıyorum. Abartı için değil nedenini tam anlatabilmek için yazmak ve sık sorulanları toplayıp bir kaynak oluşturmak istedim. Zaman doğrultusunda güncelleyeceğim, siz de yorum olarak soru bırakırsanız eksik kalan maddeleri de tamalamış olurum.. Sevgiyle..

Kamera olarak ne kullanıyorsun?

Canon 700d ile başlayan fotoğraf makinası maceram, Sony a6000 ve şu an Sony a6300 ile devam etmekte. Sony a6300’ü kullanma nedenim, 4k, S-Log, AF ‘nin iyi olması, boyutunun taşınabilir ufaklıkta olması, video ve ISO performansının iyi olmasıdır. Renklerinden memnun değilim. Fujifilm ve Canon’dan incelemem ve çekim yapmak için gelen makinelerle de oynama ve özgürce fotoğraf/video çekme şansım oluyor.

Başka ne ekipmanların var?

Tüm ekipmanlarımı listeliyorum (2020 Nisan güncel).

  • Ana makinem ( Sony Alpha a6300 )
  • Lensim ( Sigma 30mm 1.4 )
  • Drone ( DJI Mavic Mini Combo)
  • Bilgisayarım ( Macbook Pro 15′ )
  • Boya BY-PVM1000 Shotgun Mikrofon
  • Boya Yaka Mikrofonu

Fotoğrafları hangi programla düzenliyorsun?

Fotoğraflarla ilgili tek takıntım var sanırım. Cep telefonuyla fotoğraf çekmeyi sevmiyor, fotoğraf düzenlemeyi de mobil düzenleme programlarıyla yapmıyorum. Fotoğraf makinemdeki fotoğrafları arşivleyip Adobe Lightroom ve Adobe Photoshop ‘la düzenliyorum. Düzenlediğim ışık ve anlara göre ayarladığım kendi renk ayarlarım (presets) var. Bir tanesini şuraya tıklayarak websitesinden indirebilirsiniz.

Videoları hangi programla düzenliyorsun?

Adobe Premiere kullanıyorum.

Mesleğin nedir?

Geri dönüşümden ip üreten bir firmada Grafikerim. Sosyal medya, Google Ads ve Analitik işlerini de aktif yürütüyorum. Freelance olarak video & fotoğraf işleri ve YouTube diğer geçim dallarım.

YouTube’a yeni başlayanlara önerin nedir?

YouTube sayesinde birçok harika insanla tanıştım/tanışıyorum. Çok başarılı sayılmam fakat bir öğrenim olduğunu, ileride bağımsızlığımı ve doğaya dönüşümdeki sürdürülebilirlik için çok önemli olduğunu düşünüyorum. İzlenmese de bir şeyler üretip, doğaya dönüşün günümüz insanıyla olan hayali bağını gerçek kılmaya çalışıyorum. Yeni başlayacaksanız, bir karakter ve hayaliniz olmalı, Youtube mecrası için. Para için girilmez, ekipmanım yok diye dertleniyorsan başlama, beklentiden çok bir öğreti ve ya amaç için kesinlikle başlanabilir.

Ahşap Ev Yapımı gibi başka bir seri olacak mı?

Ahşap ev yapımı yine bir öğretiydi. İleride kendi evimi yapmak istiyorum. Kitaplar bir yere kadar bilgi verse de denemeden olması zor. Ahşap evi yaparak bir sürü hata ve öğrenim kazanmış da oldum. Bir sürü aynı histe dostuda hayatıma katmış oldu. Ahşapla olan bağ kopmayacak, birkaç güzel projede var. Lafta değil gerçekten heyecanladığım projeler. Ama zamanını bekliyorlar.
Ahşap Evin tüm videoları için tıklayın.

Kamplara biz de gelebiliyor muyuz?

Toplanıp kamp yapmak kafamın hep bir yerinde olan bir dürtü. Günümüzde bu çok mümkün değil malum. Doğaya dönüş gerçekleştiğinde bunu büyük bir keyifle gerçekleştireceğimize eminim.

Sıkça sorulanlar bunlardı, sorularınız geldikçe toplayıp buraya ekleyeceğim..

Instagram’da ben: https://instagram.com/seyfidurmaz1

İşleniyor…
Başarılı! Listeye girdiniz.

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Begonvil Sokağı
20 gün önce

Seyfi Bey merhaba, Zaten danışmak istedğim bir konu vardı, içerik tam denk geldi. Fotoğraf düzenleme programları ile ilgili ben lumiar 3 indirdim (artık ücretsiz olduğu için) kendimce öğrenmeye çalışıyorum ama bir türlü dışarı aktaramıyorum, yetkililerle yazıştım ama olmadı yine. Bu tür programlarda ücretsiz sürüm de olsa dışarı aktarma noktasında yönlendirme mi yapıyorlar acaba? Bu arada bakikaracay.com u buldum araştırırken temel fotodüzenleme online eğitime katıldım, lightroom ve photoshop eksenli anlatıyor. Bu programların ücretsiz sürümü var mı? Her ay para vermek istemiyorum çünkü profesyonel beklentim yok şimdilik. Kamp düzenleme ile ilgili ise, geçen yıl kızımla Düzce Şimşirlik’te doğayı keşfet kampına katıldık, parkorganizasyonu.com… Read more »