YouTube kanalıma yeni videolar yükledim, izlemek için tıklayabilirsin

Doğada Uyumak ve Uyku Üzerine

4T9A3771.00 02 42 21.Still001 1

Uyku üzerine bir şeyler yazmayı uzun zamandır istiyordum. Tespitlerimin bilimsel bir dayanağı yok fakat bende işe yarayan ve denemeniz de sıkıntı olmayan şeyler olacak.. Doğada uyumak başlığı anlamı kısıtlasa da, genel olarak uykudan bahsedelim..

svg%3E
Ahşap evden gün batımı, güneşin enerji veren hali..

Uyku ve Beyin

Uyumayı doğayla bağdaşık anlatacağım. Eklemek istediğiniz bir şey olursa yoruma bırakın, ki birilerinin işine yarasın.
İlk kampa gittiğimde uyuyamamıştım. Aradan yıllar geçti. Şu an kampta, dağda uyumak en sevdiğim şey. Bu süreçte ne değişti?
Uykuya dalmanın en püf noktasını yazının başına iliştiriyorum. “Düşünmeyi durdurmak!”.. Yatağa düşünceli, bir şeyleri planlarken girdiyseniz uyumanız zor. Aşırı yorgun olduğunuz bir günü düşünün. Olduğunuz yerde bile uyumak aşırı kolay. Fiziksel ve ruhsal yorgunluk, düşünmeyi kesen ve dinlenmek için vücudunuzun sizi yatağa fırlatması halidir.
Yazıya eklerken aklıma gelen, “ee yazdın tamam da, düşünme diyerek bu olmaz ki”, evet! Düşünmeyin demek aşırı mantıksız bir eylem olur.

svg%3E
Ağrı Dağı tırmanışından, daha önce yazmıştım..

Girizgah karışık olsa da, doğaya hızla bağlıyorum. İlk kampta uyuyamamın nedeni; alışık olmadığım şartlar, sesler ve durumdu. İlk kez uyku tulumunda kalıyordum. Gece soğuktu. Hiç tanımadığım kişilerle çadırda uyuyordum. Dışarıdan tanımlayamadığım bir yığın ses geliyordu. Beynim alışık olmadığı sesler karşısında analiz için duyularımı daha da arttırıp, en ufak sesi, en ufak hareketi algılatıyordu. Uykuya alışık olduğum pozisyon yoktu, uyku tulumunda mumya gibi uyumak zorundaydım. Ve çadır, soğuk..
Yıllar içinde değişen ortam, sesler ve uyku tulumu olmadı. Değişen beynimin analiz gücü, duyduğu sesleri tanımlaması ve ortama bunları çözümleyerek alışması oldu. Uyurken kuş seslerine odaklanıyorum. Yıllardır odasında siyah perde ile uyuyan birisi olarak ışığı zaten sevmiyorum. Tüm bunlar sonucunda uykuya dalmam zor olmuyor. Uyku tulumunda da tecrübelenince hemen en rahat pozisyona geçiyorum (bazen pervane gibi döndüğüm doğrudur). Kuşlar hayal kurmama, rüzgar ve yağmur da varsa hayali daha da gerçekçi hissetmeme neden oluyor. Uyku tazelenmek demek. Yorgunluğu yenip, yeni güne hazırlanmanın en güzel şekli.

Boşver uyu..

Doğada Uyumak

Şehirde uyumanın daha zor olduğunu savundum fark ettiniz mi? 🙂 Betonun enerjiyi soğuran yapısından, dışarıdaki sesleri, baykuşu, sabaha karşı gugukçukları, rüzgarın üşüten sesini duyamıyoruz. Aşırı izoleyiz. Kimileri bundan memnun olabilir, şahsidir tabi.. Ben diğer bir açıdan bakış sunuyorum. İzole olmak güven verse de beden ve ruhumuzun tüm yeteneklerini azaltıyor. Hisler de tecrübe ve fark etmeden yaptığınız çıkarımlara dayanır. Daha tetikte olacak yerler sizi geliştirir.

Sonuç:

Buraya kadar geldik.. Bir sonuç bekliyorsunuz sanırım. Sonuç tüm yazı boyunca vardı. Daha sade nitelersem;
işten çıktınız diyelim, sabah tekrar gideceksiniz, mecbur. O yüzden çıktığınız an beyninizi durdurun. İşe karşı düşünmeyi bırakın. Bunu kolay yapmanın güzel yöntemlerinden birisi not almak. Gün ve ay olan ajandaya haftalık, günlük işlerinizi yazarsanız, düşünmek zorunda kalmazsınız.
takvim kullanmak. Takvimdeki hatırlatıcı benim her şeyim neredeyse. Binlerce not vardır yıllardır aldığım. Anlık bir şey değil de, daha sonra yapacağım her şeyi not alırım. Bunu düşünmek bana zor gelmiştir. Nasılsa bir şey bana hatırlatacak neden yer işgal etsin. Uyumadan önce mutlaka takvimime yarın beni bekleyen her şeyi zamanlarım.
spor yapmak. Bedenen yorgunluk, dinlenme ihtiyacı doğurur. Bunun en güzel yolu da uyumak. Güzel, sıcak bir duş uyku öncesi harika diğer yol.
bitki çayları. Melisa çayı, papatya çayı der susarım. Kokusu bile ruhen rahatlamaya kafi.


her şeyin bir sonu olduğu gerçeğine inanmak. Sevmediğiniz bir şeyin içinde misin? Hayat aşırı boktan mı gidiyor? Mutsuz musun? Her güzelliğin, her boktan durumun bir sonu var. Evet, bu böyle. Buna böyle yaklaşmak çözüm değil ama işleri hafifletiyor.
mutlu olmak için yığın şey var. Yatmadan önce gülümse. Şu an bile gülümse hatta. Gülümseyin abi. “:)” bunu herkesten bekliyorum aşağıya. Sizi üzen şeye aşırı anlam yüklüyor olabilirsiniz. Renkler için önce bir ışığa sonra sizin buna anlam katmanıza ihtiyaç var. Yeşil tek başına yeşil olamaz. Siz ona yeşil demedikçe. Gülümse ve pozitif olan en ufak şeye sarıl.

Abone olabilirsin.

Doğada uyumak, uyumanız dileğiyle.. 🙂

Daha Fazla İçerik
94209778 1800515353422798 5487479976490871161 n
YouTube Kanal Önerilerim I