YouTube kanalıma yeni videolar yükledim, izlemek için tıklayabilirsin

Kırsal Yaşam – İlk Ağaçlarımızı Diktik

cinar agaci fidesi

Kırsal yaşam hazırlıkları yazı serimde araya bir nefes olarak çok mutlu eden bir gelişmeden bahsetmek istedim. Tarlaya ilk fidanlarımızı diktik. Köye göç temalı bu serimde bir gün köyde yaşama hayali kuran bir çift olarak bunu gerçekleştirmek için yaptıklarımızı yazıyorum. Aslında bir günce diyelim. Ceviz fidanı, nar, çınar, elma ilk dikilen ağaçlarımız oldu. Bunların yanı sıra 50 adet de lavanta fidesi diktik.

Kırsal Yaşam Hazırlıkları içeriklerim YouTube kanalımda da devam ediyor.

Rüzgarlı bir gün olacağını bildiğimiz için hem de Şeyda’nın kolunun rahatsızlığı derken kardeşim Gökhan ve ben köye doğru yola çıktık. Yaşadığımız yerden bir buçuk saat süren bir yolculukla Kuzulu Köyü’ne ulaşılabiliyor. Bir önceki yazımda Kuzulu Köyü‘nü anlatmıştım. Planladığımız yaşam kısıtlı imkanları olacak ve zamanla daha iyi hale gelecek. Bunun için permakültür, organik tarım, yağmur suyu hasatı, kendi evini inşa etme gibi konularla bulduklarımızı okumaya çalışıyoruz. Etrafımızda negatif söylem, fikir sahibi kişilere kulağımız kapalı ama dinliyoruz her ihtimalle. Negatif enerji şu an hiç ama hiç lazım değil. 🙂 Her daim iyi düşünüyoruz!

Konuyu uzattım ama yazı içlerine içsel ve bunun parasal değil iyi dileklerle bir yaşam mücadelesi olduğu hissini, empatinize sunarak yazmak istiyorum. Bir gün başarırsak “bunlarda para vardır ya, babadan abi” gibi söylemlere denk gelmemek hem de benzer his de kim varsa pozitif bir enerji olmak için.

Ağaç Dikimi

Videoda olabildiğince ağaçları diktik fakat yanımızda gübre yoktu. Rüzgarın da aptallaştırması ile ağaçlar arası mesafeyi iyi ayarlayamamışım. Cevizi ortadan söküp başka yere tekrar dikeceğiz. Bu kez leonardit toprak düzenleyicisi de atacağım en alt kısma ki baharda ağaçlar uyanınca gereken her şeyi toprakta bulabilsin.

svg%3E
Çınar ağacı fidesi ve manzaramız

Çınar ağacının konumu tutar ve sağlıkla büyürse en sevdiğim yer olabilir. Kırsal yaşamın bu planlama kısmı hem aşırı zor ve bilinmez hem de çok keyifli. Bu konuda Bill Mollison‘nun “Permakültüre Giriş” kitabını mutlaka öneririm. Şu an bulmak zor fakat yakında Sinek Sekiz yayınevi tekrar satışa ekleyecek, buraya tıklayarak arada kontrol edin derim. Hatta yeri gelmişken, gelmese de blog benim yazabilirim sanıyorum (gülümseme) bu konuyla ilgili video sohbet serisi yapmak istiyorum. Güzel bir manzara ve ya tarlamız olabilir bu süreçteki fikir, anlık düşüncelerim, zorluklar, planlar biraz kafa açmak istiyorum. Hem bu süreçte değişimleri gözlemleyebilirim hem de harika bir anı olur. Ne dersiniz?

svg%3E
Lavanta fidelerimiz, arkaplanda kara bulutlar.

Lavanta Fidesi de var

Sene başında tüm tarlayı lavanta yapma planımız vardı daha sonra bütçe olarak seneye erteledik. Bu geçen zamanda da lavanta dikimi, gelişimi olarak 50 adet alıp tarlaya dikelim dedik. Süreci izlemek bize eminim ki bir şeyler katacaktır. Tıbbı aromatik bitki yetiştiriciliği yapmak ilk planlarımız arasında. Kırsal yaşam derken kastımız normal hayatımızı doğada devam ettirmek içeriyor.
Minimal bir yaşam, daha basit ve öz işler. Sevdiğim kişilerle daha fazla vakit geçirme, ileride çocuklarımızın büyüdüğünü görmek gibi temel konular aslında. Günümüz dayatması aşırı bencil.

Sistem eleştirisi ve final

Günümüzde işveren, işçi ve ya tamamen o alan bir kaos. Hak, hukuk kısmı lafta, bazen o bile değil. En önemli şey zaman dostlar! Zamanınızı para karşılığı bir işe aktarmak demek özgürlüğümüzü, hayatımızın odağını buna endekslemek asla değil. Bu bencilliktir. Her insanın hayalleri var. En basitinden benim için aşırı önemli olan bir eylem, olay patron, üst sınıf ve ya bir başkası tarafından önemsenmiyorsa bu benim işimi önemsiz kılmaz. Onu anlayışsız yapar.

Buraya yazdıklarımı belki de yıllardır YouTube’da savunurum, her videomda. Laf olarak değil, Dünya değişti. Zaman hiç olmadığı kadar önemli ve para yükselen bir değer gibi dursa da bir süre sonra benim ütopyama göre alım gücünü kaybedecek. Hayatta kalmak, az ama sevdiğin bir işle daha faydalı olmak ciddi yükselişte. Kırsal yaşam ve benzer kaçışlar popüler ve anlamlı!

Siz neler düşünüyorsunuz? Ağaçlar için aşırı mutluyum. Zaman geçtikçe büyürler ve bize çok güzel gölgeler, meyveler verirler umarım. Dikili bir ağacımız da yok demeyiz artık. 🙂

Beni buraya tıklayarak instagram’dan takip edebilirsiniz. 🙂
Sevgiler.

Daha Fazla İçerik
podcast nedir
Podcast’e Başladım!