YouTube kanalıma yeni videolar yükledim, izlemek için tıklayabilirsin

Tiny House Nedir?

8332ad50 ea80 4b36 a84b eb3a9f1382c9

Tiny House ( Küçük Ev) akımı 2008’deki ekonomik kriz sonrası Abd’de insanların alternatif konaklama yöntemi arayışı sonrası kabul gören bir akım haline dönüştü. Küçük ev akımı; minimal yaşam ve özgür yaşamak kavramlarıyla bağdaşmış durumda.

ezgif 6 60dbbf82d838
Charming Ecologic, Göcek – Türkiye

90’larda Andrea Zittel adlı sanatçı, çalışmalarında ilham kaynağı olarak küçük ev kavramını kullandı. 1997’de ise mimar Sarah Susanka, küçük evlerin çevresel faydalarına dikkat çekmek amacıyla “The Not So Big House” (Çok Büyük Olmayan Ev) isimli kitabı yazdı.

Tiny House Avantajları

Günümüzde kocaman evlere bile sığamazken ne küçük evi kardeşim diyenlerde olacaktır elbette. Annelerimiz, babalarımız direkt “ne işiniz var küçücük yerde” bile diyebilir. Yaşadığımız alanı küçültmek, sadeleştirmek stresi, kaygıyı önleyen bir yaşam demek.
Küçük evler 10-30 metrekare arasında, tekerlekli veya sabit olarak inşa edilebiliyor. Küçük olsa da, içerisi minimal, ihtiyaçlara yönelik ve ferah tasarlanarak yaşanabilirliği arttırabilir hale dönüyor. Tekerlekli olması manzaranızı dilediğinizde değiştirebiliyor olmanız demek.
Minimal bir yaşama geçmek; karbon ayak izini azaltmayı, sağlıklı yaşamayı, doğada olmayı ve çevreye dost bir şekilde yaşamayı hedefliyor.
Küçük evler; ev kirası, faturaları, ev vergilerini ve bakım masraflarını azaltması bakımından da oldukça etkili.

book 2 1
Dupnisa Mağarasındaki Tiny House

Tiny House Fiyatları

Deprem bölgesinde olan ülkemiz, bu evlerin yaygınlaşmasında önemli bir neden. Tabi günden güne artan ev kirası ve ev fiyatları, şehirde yaşamanın stresi ve zorluğu, faiz binen faturalar ve dahası derken küçük ve özgür yaşamak güzel bir tercih nedeni oluyor. Basitçe bir Google araması yaparsanız, fiyat aralığının inanılmaz geniş olduğunu görebilirsiniz. 20’binden başlayıp 200’binlere ulaşan rakamlar. Normal bir evde olduğu gibi fiyatlar ihtiyaçlarınıza ve evin özelliklerine göre değişmekte.

Minimal Yaşam Hayal mi?

Son zamanlarda yaşanan olumsuzluklar, kısıtlanan hayat şartları insanoğlunun eskiye dönüp, başını kaldırıp kendine olan güveni ve amacını sorgulamasına neden oldu. Gelecekte günümüzdeki birçok işin olmayacağını düşünüyorum. Doğaya dönüş yazı serilerimde de doğaya dönüp Ahşap ev yapıp, doğaya karışıp üretim ve kendi işlerimizi yapma hayalimiz var. O yüzden bu inancım çok kuvvetli. Peki ya bu dediklerim hayal mi?

kucuk ev akimi 5
Kaynak: Psychologies
YouTube kanalımdaki küçük ev serisini izlemek için burayı tıklayın.

Tabi ki hayır.
Lüks yaşamak bir tercihtir. Maddiyatla ölçümlenme algısı günümüz getirisidir. Küçük bir evde yaşamanın zorluğu var elbet. Fakat yeteri kadar eşyayı düşünüyorsanız, kendinizi düşünün. Bir odanız olduğunu sayarsak, küçük ev neredeyse çok büyük kalacak yaşam alanınızdan. Bir yeri ve bir amacı sevmek yaşam kalitenizi arttıran yegane şeylerdendir. Doğaya saygılı, güneş paneli ile elektrik üreten, suyu yağmurdan alıp arıtıp geri bitki yetiştirmede, toprağa göndermede kullanan bir yapı, yaşayan bir organizmadır. Yaşam döngüsünü evinize de kurduğunuzda aslında, size enerji ve huzur olarak geri dönecektir.

Tiny House Türkiye

Yeni nesilin ve benim gibi 90’lar özgür kuşağının bu akıma direkt uyum sağlayacağı aşikar. Şehirde yaşayıp robotlaşmaktansa bir kaçış ve uyum aramaktayız. Bana hak vereceğinizi düşünerek, şu an ki işinizden, hayatınızdan memnun musunuz? Hayal kuruyor musunuz? Cevabınız aslında yol haritanız. Benim cevabım hayır. Umutsuz ve olumsuz bir yaklaşım asla değil. İstediklerim eforumu, zamanımı şu anki zorundalığa aktarmak istemiyorum. Her birimizin bir yeteneği var. Faydalı olabileceği hayal dünyası ve tutkuları var. Resim ve hayalgücü harika olan birisinin 8-5 çalışıp ömrünü kör tüketmemesine inanıyorum ben. Çocuklara, ilham veren eserlerler bizlere bunları resmederek ufuk açması gerekli. Sadece bu.
Sizce bu akım ve minimal yaşam, özgürlükçü köye dönüş hareketleri nasıl ilerler? Yıllar sonra köyden bu satırlara ekleme yapar mıyız? Kim bilir. 🙂

Yazıyı faydalı bulduysanız paylaşmayı, yorum bırakmayı unutmayın. Sevgi paylaşıldıkça güzel..

İşleniyor…
Başarılı! Listeye girdiniz.

YouTube kanalım : Abone ol
Instagram : Takip et!

Daha Fazla İçerik
123328912 179926353685504 768557177187100180 n
İlham Veren Gezgin: Yasemin Engin