YouTube kanalıma yeni videolar yükledim, izlemek için tıklayabilirsin

Mahya Dağı Eteklerinde – Evciler Göleti

evciler goleti

Istranca Ormanlarının ve Trakya’nın en yüksek yeri Mahya Dağıdır (1031m). Pınarhisar’a bağlı Evciler Köyü’nde bulunan Evciler Göleti bozuk yollarına rağmen hala oldukça bakir ve gidilesi bir yerdir.

Evciler Göleti nerede?

Evciler Göleti Pınarhisar’dan 16km, İstanbul’dan 180km, Edirne’den 105km uzaklıktadır. Evciler Köyü harita uygulaması ile kolaylıkla köye ulaşabilirsiniz. Köyün girişinde yol bozulsa da, köy içine kadar asfalt yol ilerlemekte. Köye girdiğinizde ufak “gölet” tabelalarını izleyerek göl yoluna bağlanabilirsiniz. Evciler Köyü’nde bakkal bulunuyor. Köy evlerinin arka kısımlarında kayalıklar da var. Zamanında oralardan ip inişleri yapmıştık. Kaya çok sağlam olmamakla birlikte iyi bir güvenlik hattıyla ip inişi için uygun. Köyde ve göletin orada telefon çekiyor, internet için de sorun yok.

Evciler Göletinde Kamp Yapmak

Trakya Üniversitesi Dağcılık Kulubü zamanlarında göl etrafında kış kampçılık ve dağcılık eğitimi veriyorduk. Bölge kışın yüksekliği nedeniyle güzel kar yağışı alıyor. Mahya Dağına trekking yapmak hem soğuk hem de doğa şartlarına adaptasyon için Trakya’da en uygun yerlerden. Sıcak havalarda günübirlik piknikçiler, balık tutanlar ağırlıkta oluyor. Havalar soğudukça kampçılar için bence daha uygun bir zaman aralığı oluşuyor. Köyden sonra gölete giden yol kışın bol çamurlu oluyor. Bölge kampa uygun noktalara sahip, göl kenarı daha yoğun olsa da biraz yukarılar kamp için oldukça uygun. Tuvalet yok, temiz su kaynakları olarak birkaç çeşme bulunmakta. Yine de tavsiyem su götürmenizden yana olacak.
Eğer kışın kamp yapacaksanız şu yazımı da faydalı bulabilirsiniz.
Kış Kampı Yapacaklara 7 Öneri

svg%3E
Evciler Göleti sonbahar manzarası, 2021

Trakya’da birçok göl ağaçsız fakat Evciler Göleti etrafı meşe ağaçlarıyla kaplı. Bu manzarayı ve atmosferi gayet güzelleştiriyor. Yakın zamanda bölgeyi ziyaret ettik. Su seviyesi oldukça azalmış durumda. Genelde mevsimsel olarak azalma yaşanırdı fakat son 3 yıldır su seviyesini yüksek görmedik. Üniversite zamanlarında yolun dibi direkt suydu. Şu an eskiden su olan alanlarda piknik yapabiliyor ve yollardan ilerleyebiliyorsunuz. Yine de kamp yapacaksanız su seviyesinden yukarıda olmakta fayda var. Son olarak eğer daha önce gitmediyseniz ve günübirlik Trakya’da gezilecek yer arıyorsanız, sıcak su ve kahvenizi alıp göl manzarasında kitap okuyabilir, etrafı seyredebilirsiniz.

Yeni yerler için bir yorum bırakabilir, instagramdan takip edebilirsiniz. Kamp videolarım için YouTube kanalımı ekliyorum. Keyifli okumalar.. 🙂

instagram:
https://www.instagram.com/seyfidurmaz1/?hl=tr
YouTube:
https://www.youtube.com/channel/UCZAiF8JvTISqiwUsFgXIgJg

Daha Fazla İçerik
69797258 2290218347956625 9039115193633576998 n
Freelance Çoban: Gökçe Ece Toptaş