YouTube kanalıma yeni videolar yükledim, izlemek için tıklayabilirsin

Doğaya Dönüş Günlüğü

T9A3110

Son günlerde aklımızda hep varolan “doğaya dönüş” cümlesini sık dile getirir olduk. Şeyda da ben de gidiş temalı hayaller sanki yakınmış gibi bir hisle daha da motiveyiz. Tüm bu süreç nasıl olur bilmiyorum fakat günlük tutup aynı hisle hayaller kuranlarla birlikte bir seyir defteri oluşturmayı düşündüm. Yani sık sık günlük kısmına farklı başlıklarla yeni içsel yazılar ekleyeceğim. Kimler bizimle? Yoruma bekliyorum.

Çam ağaçlarının sis altındaki görüntüsünü izlemeye doyamam. Hele bir de rüzgar esince kulağıma dolan sesler, beni alıp çok uzaklara götürür.

Serdar kılıç, doğaya dönüş

İlk başlarda “kaçış” olarak nitelendirdiğim bu hareket şimdilerde iyice oturmaya ve planlama olarak bir beden bulmaya başladı. İlk yazı ve başlangıç olduğundan genel hislerimi yazacağım sonra hep birlikte neler yaparıza detaylı değineceğiz.

svg%3E
Fotoğraf ahşap evden, tıklayıp instagram hesabına gidebilirsiniz.

YouTube kanalımda, ürettiğim videolarda kendime yetkinlik katacak uğraşlara yönelip, o yönde videolar çekmeye çalışıyorum. Buraya tıklayarak abone olabilirsiniz. Bu benim için harika bir öğrenme yolu. Araştırıyor, yazıyorum. Bolca kaynak taraması sonucunda nelerden bahsedebilirimi düşünüp videoya karar veriyorum. Bu süreç öğrenmenin ilk aşaması. Video sonrası eksikleri görüp, yorumlara gelen yapıcı ve yön katan fikirlerle olgunlaştırıp tekrar başa dönüyorum. Tam bir öğrenme pratiği.. Köy ve yağmurlu bir ahşap ev günü yazımda benzer his ve bahsettiğim olay vardı. Doğaya dönüş kelime olarak haz veren ama düşündükçe epey maddenin içine dahil olduğu bir konu.

svg%3E
Milyonlarca yıldızlı ahşap ev, doğaya dönüşün tam vakti!

Para lazım diye bahaneci bir fikre sahipseniz bu yazılar size boş gelecektir. Baştan diyeyim aramız bozulmasın. 🙂 Ben çok istediğiniz bir şeyin hayalini kurup, gerçekleşeceği güne kadar bir şeyler yapılabilir tarafındayım. Ne şehirler berbat, işleriniz boş diyorum ne de başka bir şey. Herkes kendi hayatını ve fikirlerini yaşar. Bunda aynı fikirde olalım. Bu yazıyı okuyorsan farklı düşünmediğimize de eminim. Ağaçlar, rüzgar, güneş, orman, kuşlar bize her şeyden öte geliyor hissedebiliyorum.

Para, Para, para.

Para lazım, evet. Tercihler parayı belirler. Rahatınıza düşkün, konfor seviyeniz fazla ise size çok para, bizim gibi kendi evini yapmanın hayaliyle yaşayan, yaşlanmalarını gün gün beraber görüp yaşayan, odun kıran, sis ve ağaç manzaralı, soba sıcağı, kar ayazı kısımlarına göğüs gererimciyseniz daha az para lazım. İşten eve gelince iki parmak hareketiyle 10 dakikaya evi ısıtan doğalgaz yok. Odun toplamalı, kırmalı, güzelce yerleştirmeli, eve taşımalı, dizip yakmalı bir silsile yorucu.

Dayatılan hayat düzeni bu silsileden kat ve kat zor dostlar. Anlayışsız patronlar, bize hiçbir şey katmayıp maaş veren işlerimiz bizi mutlu edemez. Para da bizi mutlu edemez. Ne kadar fazla gelirse o kadar da gidecek. Toplumsal normlar alışverişe, eskimeden yeniye götürecek bizi.

  • svg%3E
  • svg%3E
  • svg%3E
  • svg%3E
  • svg%3E

Neler yapacağız?

Bu süreçte boş durmak yok. Kendimize yatırım yapacağız. Ekoloji, doğa kitapları alacağız. Doğaya dönen insanların hayatlarını izleyeceğiz. El becerilerimizi geliştireceğiz. Bir hobi mutlaka ama mutlaka edineceğiz. Part-time çalışabilecek kadar bir işte uzmanlaşacağız. Benim yakında hepinize duyuracağım websitesi örneği gibi kendi topluluğumuzu kuracağız. Aynı hislerdeki insanlarla yakınlık güç demek, öz güven demek. (www.cabinlifeturkey.com ‘yapım aşamasında, bittiğinde yazacağım)


Ez cümle?
Yazdıklarım kendi fikirlerim, yorumlar kısmı da sizin için, fikir beyan ve ufkumuzu geliştirecek kısım.
İlerleyen yazılarda kitapları, belgeselleri de yazacağım. Bir yol haritası olarak zamanla yol alacağımıza inancım tam. Ne öğrensek kar. Doğada yaşamak istemeseniz de basit ve mutlu faydalı olmak istiyor olabilirsiniz. Perma-kültür doğada ve şehirde de etkin bir kavram dostlar. Dünya’yı güzelleştirmenin tek yolu kendi dünyamız.

Bir sonraki yazıya kadar, kitap, belgesel araştırması, sabun yapımı, ekmek yapımı, tütsü yapımı, makrome yapımı, doğal üretim bez torbalar, defter dikmek, perma-kültür nedir, ekoloji nedir araştırma ve ödevimiz. Para az gerekiyor dediysek arsayı alacak, yaşamaya devam edecek parayı gökten gelecek sanmıyoruz. 🙂 Okuyup, zamanınızı ayırdığınız için minnettarım. Bir sonraki günlükte buluşmak dileğiyle.
Sevgiler
Seyfi..

Daha Fazla İçerik
ahsap ev
Doğaya Dönüş Başladı – Bölüm I