YouTube kanalıma yeni videolar yükledim, izlemek için tıklayabilirsin

Mona Petra Kayalıkları Doğa Yürüyüşü

4T9A4251

Geçtiğimiz hafta uzun zaman sonra ilk kez bir yaz kampı yaptık. Sergen’de yaptığımız kampı Mona Petra kayalıklarına yürüyüş yaparak taçlandırdık. Hafta sonu havanın yağışlı olmasına güvenerek bu plana giriştik. Yazın kamp yapmak bize işkence gibi geliyor. Sineklerin, kalabalığın aldığımız hazzı düşürdüğüne inanıyoruz. Kötü bir şeymiş gibi algılamayın, kişisel olarak sevemedik! Her zaman eksi derecelerdeki kış kampını tercih ederim. Keza planladığımızdan da fazla olacak şekilde yağan yağmur, kampımızı gerçekten de sineksiz kıldı, çok güzel geçti.

svg%3E
Sergen Köyü Kamp

Vize, Sergen Köyü

Sergen köyü tepede kalıyor. Köye Ege’de seyahat ediyor hissiyle dümdüz bir yoldan geçerek girişine geliniyor. Bu detayı vermemin nedeni; bu bahsettiğim yolun gerçekten güzel olması. Tepede kalan köyleri şahsen çok seviyorum. Bana göre “düz” olan şeyler öğreti içermiyor. Yoldan yukarı seyahat her zaman başı yukarı ve bir şeylere dikkat kesilirken konumlandırıyor. Tam tersi köyden yola bakmak da, kim geliyor, ufuk çizgisinden hissi.

svg%3E
Mona Petra Kayalıkları

Kampta Böcek Korkusu

Son günlerde sadece bu soruyu alıyorum. “Hiç hayvan yok mu?”, “böcek yüzünden gidemem”.. Aslında üzücü bir durum. En baştan söyleyeyim, evet böcek var, hayvan da. Ama hiçbirisi (bu klişeyi yapacağım maalesef) insan kadar tehlikeli değiller. Hayvanlar bizi fark eder. Yetenekleri doğrultusunda algılamak onlar için basit bir eylem. Yaktığınız kamp ateşi, sizin vücut sıcaklığınız, adım attıkça çıkan ses ve titreşim, konuşmanız sizin yerinizi net verir. Size yaklaşıp da başlarına bela almak istemezler. İnsanla kim uğraşır ki..
Bahsettiğim şeyler size bilgi olsun diyeydi. Bilmeniz aslında mantıklı yorumlamanız için önemli bir konudur. Daha önceki Doğada Uyumak ve Uyku Üzerine yazımda da detaylıca bunun üzerine yazmıştım. Korkunuzu yenmeniz için gerçeği bilmeniz ve deneyimlemeniz gerekiyor. Doğada olma tutkunuz, böcek korkunuzu rahatlıkla yenebilir.

Kampın fotoğraflarını instagram hesabımda paylaştığımda birçok duvar kağıdı için fotoğrafları isteyenler oldu. Yukarıdakilerden bende telefonuma uyarladım, haklılarmış. Gerçekten çok iç açıcı oldu. 🙂 Fotoğrafları buradan indirebilirsiniz (aşağı toplu olarak da eklemeyi deneyeceğim. Olur da fotoğraf paylaşımı yaparsanız isimsiz yapmamanızı rica edeceğim). Mona Petra Kayalıklarında ileriye dönük fotoğraf gezisi yapmayı çok istiyorum. Farklı birkaç projemizde var, eyleme geçince duyururum hatta video da yaparım youtube kanalımda.

svg%3E
MonaPetra

Fotoğrafları alabileceğiniz ve genel sorulara bir cevap niteliğinde yazmak istedim. Detaylı bir kamp günlüğü yazmak, gidip bunu yaşamakla asla eş olmadığı için ancak sizi gaza getirebilirim. Bu hafta kampta çektiğim videoları derlediğim kamp videosunu da yayınlayacağım (YouTube kanalıma abone olup, bunları kaçırmayın derim).

Teknik Detaylar:
Ana Kamera : Canon Eos R
Ana Lens : Canon 24 -105 f/4
İkincil Kamera: Sony a6300 – Sigma 30mm 1.4
Drone : Dji Mavic Mini Combo
Düzenleme Programı : Adobe Lightroom ve Photoshop
Renkler : Kendi düzenlediğim presets’ler.

Yazı ve fotoğraflar hoşunuza gittiyse blog yazan birisinin en güzel motivasyonu olan “yorum okuma” keyfini bana yaşatırsanız çok sevinirim. 🙂

Daha Fazla İçerik
IMG 1309 1
Odamdaki Çiçekler I