YouTube kanalıma yeni videolar yükledim, izlemek için tıklayabilirsin

Odamdaki Çiçekler I

IMG 1309 1

İki ay sonra kendi evimize geçeceğiz (düğüne az kaldı) ve bu süre zarfında çiçeklerimi çoğaltıp, evimizde orman havası estirmek için hızla çiçek dünyasına daldım. Ev bitkileri derya deniz bir dünya! Eşyaları ahşap ağırlıklı ve minimal tercih ettik. Bitkilerle birlikte hem güzel bir ambiyans hemde YouTube videolarımı, freelance işlerimizi, kitap okumalarımızı yapabileceğimiz bir çalışma & dinlenme odası düzenleme hayalimiz var. Bu az zamanı bitkileri çoğaltma ve düzenlemek için de değerlendirmek istedim.

Ev Bitkileri / Bakım ve Tercih

Fark ettim ki çiçekli bitkileri pek sevmiyorum. Sevmemek kelimenin tam anlam karşılığı değil aslında ama tercih etmiyorum diyelim. Nedeni, evet güzel duruyorlar fakat orman havasını büyük yapraklı çiçekler kadar da sağlamıyorlar gibi geliyor bana.
Monstera (Deve Tabanı), fil kulağı gibi bitkiler devasa yapraklarıyla ve ağacımsı görüntüleriyle bana daha çekici geliyor. Tabi tercihler burada kişisel. 🙂 Bir konuda detaylı ve derinlemesine bilgi varsa, şüphesiz aşırı etkileniyorum. Çiçeklerle ilgili birçok kitap aldım ve okumalara devam ediyorum. Aslında her birisi bir karakter ve huyları var. Az güneş seven, su seven, nem isteyen gibi birçok bilgi..

svg%3E
@agacevden instagram hesabımda saksısını düzenlediğim kılıçlar.

Ev bitkileri dünyasına girince fark ettim ki birçok güzel hesap var ve bilgi kaynağı olarak çok özeller. Hem yetiştiriyorlar hem de bilgiyi paylaşıyorlar. Bu alanda zaman geçtikçe bende bir köşe yapmayı istiyorum. Dahası bu süreçte Deve tabanı almak istemiş bir türlü makul fiyatlısını bulamamıştım. Gerçekten bu kadar pahalı olmak zorunda mı? Popüler olan şeyler fiyat artışından mutlaka nasibini alıyor. İsteğim enerjiye dönünce sağlam bir indirimle bir monstera sahibi olabildim. Çoğaltabilirsem de bunu paylaşmayı düşünüyorum. Belki bloga bir mağaza kısmı ekleriz.

Monstera / Deve Tabanı / Deliciosa

svg%3E
Monstera Yaprağı

Geçmiş ve günümüzde hala popüler olan Deve tabanı yani canavar Monstera yapraklarıyla bulunduğu yere mutluluk saçıyor. Benim aldığımda henüz yaprakları bitişik. Yani bu parçalı görüntü sonradan oluyor. Bu haline gelme nedeni alttaki yapraklarına ışık ulaştırmakmış. Hem güzel hem de düşünceli. 🙂 Sarmaşık özellikleri gösteren çiçeğimiz tutunacak bir dal bulursa yukarılara doğru tırmanıyor. Ara sıra fotoğraflayıp zaman geçtikçe bendekinin büyüme aşamalarını da görmüş olacağız.

Kılıç Çiçeği

svg%3E
Kılıç Çiçeği

Boyu 1 metreyi geçince ev sahibi yapar” denilen havayı temizliyor diye neredeyse her evde bulunan Kılıç çiçeği. Bizde epeydir var ve bulunduğu saksıyı doldurdu. Direkt güneş ışığı sevmediğini bulunduğu yerde hızla çoğalması ve sevmesinden de anlayabildim. Bizde odanın camdan uzak köşesinde durmakta. Bugün kökten ayırıp iki farklı saksıya diktim. Boyları ve görünüşü oldukça iyi ve sağlıklı görünüyor. İlerleyen zamanda topraklarını değiştirmek istiyorum. Dandik bir toprak almışım ve sineklenme başladı. Kendi toprak karışımımı yapmayı öğrenirim belki bu istekle.

Daha diğer çiçekleri fotoğraflamadım. Onlarıda düzenleyip yazının devamını yazacağım. Hem bu sürede aldığım kitapları da derleme zamanım olacak ve onları da eklerim. 🙂
Siz çiçek seviyor musunuz? Evde var mı? Görüşlerinizi bekliyorum.
Instagram: https://instagram.com/seyfidurmaz1

Daha Fazla İçerik
Resim2
Ağrı Dağı Tırmanışı (Türkiye’nin En Büyük Dağı)