"Sabah 5'te Uyananlar" kulübüne katılmak için tıklayın.

Fujifilm X-T3 ‘e geçtim

Canon 700d ile başlayan maceram, sony a6000, a6300 diye devam etti. Neredeyse 2 yıldır Sony a6300 kullanıyordum. Tüm setimi satıp Fujifilm X-T3 ‘e geçtim. Sony; Video performansı, 4k, S-log, hızlı netleme, ufak boyutlu olması nedeniyle benim için oldukça idealdi. YouTube kanalımda video üretmenin pozitif etkisi olarak markalarla bağ kurabilmiş, deneyimler için makineleri inceleme şansı buluyorum. Fujifilm’den gelen X-T3 aklımı çelmişti, uzun zamandır aklımda olan değişiklik fikri sonunda gerçekleşti.

svg%3E
Fujifilm x-t3

Neden Fuji’ye geçtim?

X-t2 ile birçok fotoğrafçıyı etkileyen Fuji Türkiye’de oldukça aktif ve ilgililer. Sorulan her soruyu veya sorunu cevaplama, çözme konusunda kesinlikle iyiler. X-T3 ‘ü iki kez inceleme şansı sundular. Video performansı sevmemin yanı sıra Sony’den sonra renklerin orijinal hallerinin de güzel olması beni etkilemişti. Genel olarak bir süre sonra değişikliği zorunlu görüyorum. Yeni öğrenim ve tecrübeler geliştirici oluyor. Ön yargım, fazlaca düğme, ayar tekeri ve menüsünün detaylı olmasına karşın vardı. Kullandıkça alışılan ve keyif veren özellikleri nedeniyle yeni marka ve sisteme geçtim. X-T3 ‘ü 18-55 2.8 lens ile kullanacağım. Makine ve lensi ikinci el aldım.

Fujifilm X-T3 Özellikleri

Oldukça özelliği olan makinenin önemli özelliklerini sıralıyorum;

  • 4:2:0 10 bit dahili UHD 4K60p video kaydı ve HDMI çıkışı ile 4K60p 4:2:2 10 bit kayıt
  • 100 den – 400 Mb/s’ye kadar kayıt kalitesini ayarlayabilme
  • 4K 60 kare ve Full HD 1080p 120 kare
  • Hava koşullarına dayanıklı gövde yapısı
  • X-Trans CMOS 4 sensör ve renkler!
  • Filmli makine renklerini ayarlayabilme (harika özellik daha sonra yazacağım örneklerle)

Değişim, değişim, değişim

Yukarıda da dediğim üzere şahsi fikrim sabitlik değil, değişim. Böyle olunca menü, özellikleri ilk başlarda zor geliyor. Ufak pişmanlık hissi.. Bu süreçte ne öğrenirseniz o da kar kalıyor. İleride memnun olmadığımı hissettiğim an yada değişiklik istediğimde başka bir şeye de geçebilirim. Şu ekonomik şartlarda ikinci el fiyatlar uçmuş durumda. Fujifilm X-T4 çıkınca dedim ki fujifilm x-t3 sahibinden de ucuzlar ama, nerede…
Bu yazıyı makineyle video, fotoğraf çekmeye başladıkça onları da ekleyip güncelleyeceğim. Siz hangi makineyi kullanıyorsunuz? 🙂

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
DJI 0422 scaled
Doğa Uyanıyor!
%d blogcu bunu beğendi: