"Sabah 5'te Uyananlar" kulübüne katılmak için tıklayın.

Dji Mavic Mini İncelemesi

DJI 0710

Bu yazıda Dji’ın 249 gramlık fiyat/performans olarak başarılı sayılan ucuz drone olarak çıkardığı Mavic Mini fiyatı ve özelliklerini kullandığım zaman içerisindeki tecrübelerimi anlatacağım.

Mavic Mini Fiyat ve Özellikleri

Mavic Mini standart paket ve Combo olarak iki farklı seçenekle ülkemize ön siparişle sunuldu. Mavic Mini; bu yazıyı yazdığım tarih itibariyle (06 Şubat 2020) 2.999 TL, Dji Mavic Mini Combo fiyatı ise 3.599 TL olarak satılıyor.

2019’un son günlerinden şehir dışında uçuş..
Dji Mavic Mini güncel fiyatı için Türkiye resmi distribütörü Providyo

svg%3E
Yol kenarı hayatlar

Teknik Özellikler

Drone oldukça ufak ve pratik. Alırken aslında beklentim oldukça düşüktü. Eksileri var tabi ki, birazdan da bahsedeceğim fakat fiyat olarak kullandıktan sonraki fikrim “fena da değil”miş. Dji bu drone ile vlog çekenleri, drone kullanarak farklı açılarla videoya renk katmayı isteyen YouTuberları hedeflemiş gibi. Tabi ki fiyatıyla da daha geniş kitlelere ulaşma kaygısı illa ki var.

Kamera ve özellikleri

Kamerası 1/2.3 CMOS sensör ve 12 Mp çekim yapabiliyor. Lens olarak 24mm f/2.8 diyaframlı bir tercih yapmışlar. İlk izlenimlerim fotoğraflar iso 100 olarak da olsa biraz grenli görünüyor. Yazılımla bir iyileştirme yaparlar mı, neyle alakalı bir bilgim yok. Iso aralığı videoda otomatik mod ise 100-3200 fotoğrafta otomatik modda 100-1600, manuel ise 100-3200 seçilebiliyor. Hazır bunlara değinmişken shutter speed, elektronik ve 1/8000s olarak ayarlanabiliyor. Fotoğrafta RAW yok, jpg kayıt yapıyor ve boyutları max. 4000×3000. Videoları da klasik h264 codecle kayıt yapıyor. Video özellikleri, 2.7k da 25/30 fps 2720×1530, FHD de 25/30/50 fps 1920×1080 çekim yapabiliyor. Maksimum video bitrate ise 40 mbps.

svg%3E
M.Ereğlisi – Yakuplu Köy Yolu

Mavic Mini en merak edilen konu!

Evet, hemen hemen youtube’da her videoda olan ve en çok merak edilen soru “ne kadar uzağa gidiyor bu drone?”. Birde birçok video dedi ki sinyal gücü berbat.. Cihazın karışık gibi gelecek belki ama avrupa için ayrı amerika için ayrı iki modeli var. Yasalar gereği böyle bir uygulama var ve gerçekten saçma. Amerikan modelde 4km kadar gidebilirken, Avrupa modelinde 500m. lerde gps sorunu çıkıyor. Diğer modellerde olduğu gibi de FCC moda geçişin bir yolu pek yok gibi görünüyordu. Çünkü Dji klasik uygulaması değil DJI FLY adlı yeni bir uygulamayla uçamaya için veriyor ve bu da fake gps gibi yöntemler için geliştirilmiş bir yöntem.

svg%3E
Keşan Köyleri

Mavic Mini Sinyal Sorunu

Bu yazdıklarımın üstünden epey bir vakit geçti ve birçok farklı yerde uçurmaya devam ettim. Güncel bilgi vermek adına sürekli yazıyı güncelleyeceğim. Mavic mini sinyal güçlendirici almayı düşünüyorum. Sinyal güçlendirici ve stok haliyle testler yapıp, uzun kullanım testi videosu ve yazısı hazırlayacağım. Deniz üzerinde, şehirden biraz dışarıda tatil alanında uçurdum. Şartları zorlasam da en fazla 1 km öteye gidebildim. Aşağısı deniz olduğu için riske atmayıp geri çağırdım. Dönüş yolunda köyler arası bir yolda yüksek sinyal gücüyle uçabildim. Dji ‘ın dediğine göre parlak yüzeyler yani bir arabanın yanında bile uçurmak drone’u etkiliyor. Sinyal kirliliğinin olduğu şehirler ve yakınları hala bu drone için eksi bir puan.(Yayla, Erikli, Keşan) (2020 güncelleme)

svg%3E
Marmara Ereğlisi, Tekirdağ

Şehir içi uçuşlarımda gerçektende ciddi bir sinyal sorunu yaşadım. 50m. ileri gitmeden defalarca sinyal koptu ve eve dönmeye çalıştı drone. 2.8 ghz otomatik olarak seçiliyor ve Türkiye’de CE modlu model olduğu için bu bundan kaynaklı bir problem. Tam bu yazıyı yazdığım sıralarda youtube’da bu sorunu çözüp FCC moduna geçirmenin bir yöntemini bulan videoyu izledim. İşe yarıyor görünüyor ama henüz denemedim. YouTube kanalımda inceleme yayınlayacağım için belki de orada denerim bunu. Şehir dışı uçuşlarımda ise; işler çok değişiyor ve minik alet bir canavara dönüşüyor. Tabi yine amerikan modelindeki gibi bir performans olmuyor ama şehirdekinden kat ve kat daha iyi bir uçuş sağlıyor.

Mavic Mini’nin Modelleri

CE modeli için; 5.8 ghz’de 500m. – 2.8 ghz’de 2000m. (14 dBm)
FCC modeli için; 5.8 ghz’de 4000m. – 2500m. (30 dBm)

Rakamlardan da bahsettiğim sonuçlar net bir şekilde görülebiliyor. Aşırı rüzgarlı bir günde oldukça stabil bir uçuş sergileyip rahatlıkla 300m. yüksekliğe ve rüzgarın tersine olarak 1200m ileri uçtum. Dönüş rüzgara karşı olacağı için daha ileri gitmeyi denemedim. Dipnot; rüzgarlı havalarda rüzgarı arkanıza alarak uçmak oldukça hızlı (12 mph gördük) fakat şarjınızı da düşünerek ilerleme katedin yoksa dönüşte hız 2-3 mph ‘e kadar düşüyor ve dönüş başarısız olabilir. En kötü ihtimalle yakınlarda alabileceğiniz bir yere inişle sonlacaktır. Uçuş süresi bu bahsettiğim hava koşullarında 16 dk’yı gördü. Oldukça şaşırdığım performansı uçuş süresi. Combo paketinde 3 batarya var ve her biriyle ortalama 20 dk rahatlıkla uçabilirsiniz ve bu ciddi bir çekim süresi demek.

svg%3E
Ahşap Evin gökyüzü bakışı

Sonuç olarak Dji Mavic Mini ‘nin;
Artıları:
– Uçuş süresi oldukça iyi ve combo paketle 3 batarya ile ortalama 60 dk uçabilir olmak pek bir keyifli.
– Oldukça ufak olsa da rüzgarlı havalarda gayet stabil uçabiliyor.
– Şehir içinde şimdilik epey kötü olsa da, sinyal kirliliği olmayan yerlerde sorunsuz bir uçuş sağlıyor.
– Şarj ünitesinin ve çantasının aşırı kullanışlı ve şık olması.

Eksileri:
– Dji FLY uygulamasının birçok özellikten mahrum bırakılması
– Active Track olmaması (derin bir sessizlik).
– Cinelike D gibi ham görüntü alamamak,
– Şehir içinde sinyal sorunu.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
SD702419 2 scaled
Yağmurlu bir Şubat ve Koronavirüs
%d blogcu bunu beğendi: