YouTube kanalıma yeni videolar yükledim, izlemek için tıklayabilirsin

Kuzulu KÖYÜ – Trakya’nın Karadenizi

kirsal yasam koye goc

Kuzulu Köyü bizim tarlamızın da olduğu bizce Trakya’nın Karadeniz’i. Kırklareli Kuzulu Köyü‘nün eski adı Koyva’dır. Köyün iki giriş yolu bulunmaktadır. Birisi Ahmetçe tarafından 18km uzaklıkta asfalt yol, diğeri ise Dereköy tarafından gidilebilen toprak yol. Yağışlı dönemde gitmemize rağmen toprak yolda sorun yoktu. İlkbaharda ve sonbaharda toprak yoldan gitmek çok güzel manzaralarla karşılıyor.

svg%3E
Kırklareli Kuzulu Köyü – Kış 2022

Kuzulu köyü nerede?

Kuzulu Köyü Kırklareli’ne 18km uzaklıktadır. Kuzulu Kırklareli Merkez’e bağlı, son sayımda 230 nüfuslu bir köydür. Kuzulu köyüne nasıl gidilir diyorsanız aşağıdaki haritaya tıklayabilirsiniz.

Köy genç nüfusunu günümüzdeki köyler gibi kaybetmiş. Köyde kıraathane, cami ve bakkal bulunmaktadır. Köyün Ahmetçe tarafından gittiğinizde köye dar bir sokak ve altından tertemiz suyun aktığı bir köprüden giriyorsunuz. Köyden Ana Deresi geçmektedir. Köyün girişinden sola dönüp Kuzulu Şelalesi’ne doğru ilerlerseniz toprak yoldan sonbaharda sararmış kayın, kavak ağaçları arasından suyu solunuza alıp güzel bir yolda gitmiş oluyorsunuz. Yol ve akarsuyun arasında kalan arazilerde fasulye yetiştirilmektedir. Köyün fasulyesi oldukça popüler ve organik.

Kuzulu Şelalesi

Köye ilk gittiğimizde şelaleyi aradık ama bulamadık. Henüz de görmüş değiliz. Ama artık kendimizi köyden gibi hissettiğimiz için köyden birileriyle gidip fotoğraflayıp, detaylıca öğrenince bu kısmı güncelleyeceğim. Şelalenin olduğu yerde manastır da var ve bölge eko turizm noktası olabilecek tarihe ve doğaya sahip. Dupnisa için benzer şeyleri yıllar önce düşünürken geldiği son noktayı anımsayınca iyi mi, kötü mü bilememekle birlikte en azından bu yazıyı okuyup da oraya gidecekseniz, çöplerinizi geri getirmeyi var olanları da toplamayı unutmayın. Doğa mirastır. Bizden de geleceğe bırakmak doğayı kirletmekten çok daha kolay.
**bu yazıyı detaylıca güncelleyeceğim ve mail bültenine kayıt olarak veya aşağıya yorum bırakarak güncellenince haberdar olabilirsiniz.**

instagram:
https://www.instagram.com/seyfidurmaz1/?hl=tr
Kuzulu Köyü’nde Kırsal Yaşam için hazırlandığımız ve seri halinde yayımladığım yazı serisini okumak için:
https://seyfidurmaz.com.tr/koye-goc-kirsal-yasam-hazirliklari-bolum-1/

Daha Fazla İçerik
kis kampi cadir fotografi
Arazimizde İlk Kış Kampı