YouTube kanalıma yeni videolar yükledim, izlemek için tıklayabilirsin

Köye Göç – Kırsal Yaşam Hazırlıkları: Bölüm 1

kirsala goc etmek

Köye göç deyince akla ilk olarak tarla fiyatları, nereden arsa almalı, kırsal yaşam zorlukları, şehirden köye göçünce tüm dertlerin biteceği gibi kavramlar geliyor değil mi? Tam da bu süreç içinde olan bir çift olarak uzun zamandır bu eyleme kafa yoruyoruz. Etrafımızda bunu başarmış harika rol modeller de var, tam tersi başarısızlık hikayeleri de..
Bu blogda tüm bu süreci yazmak, olumlu-olumsuz başımızdan geçen, anlık-aylık değişen fikirlerimiz ve kararlarımızı kayıt altına almak istiyorum. Benzer fikirdeki dostlara fayda, görüşü-fikri olanlardan da bu seriye destek bekliyorum.

Karar verme ve hayal kurma

Neden köye göç, kırsalda yaşamak istiyoruz? Popüler bir akım olduğu için mi, şehirden kaçış mı? Böyle düşünen birçok insan arasında bence fikir bakımından farklar var. Popüler diye gitmek isteyen, daha rahat düşüncesi ile gitmek isteyen, gerçekten üretmek, sadeleşmek için gitmek isteyen olarak 3’e ayırdım. Belki daha da ayrılabilir. Ben konuyu bizim köye göç hikayemiz üzerinden bir akış halinde anlatacağım.
Şehir hayatından çıkmak için gerçekten iyi bir plana ihtiyacımız var. Benim şansım freelance olarak çalışabilecek bir işimin olması, diğer ilgi alanım ve yeteneklerimin buna uygun olması (fotoğrafçılık, videografi, YouTube, blog yazarlığı, Google ve sosyal medya reklamları). Bunu dedikten sonra ilk adıma bir yetenek ve ya getirisi olan bir hobi edinmeyi ekliyorum.

Para kazanmak için Freelance İşler

Freelance olarak para kazanmak günümüz şartlarında oldukça mümkün. Herkesi kapsayacak bir öneri değil belki ama hayat kurtaracağına eminim. Bir mühendisseniz işler sizin için daha farklı evrilebilir (diğer meslek gruplarının da freelance olarak evrilebilir dalları mutlaka vardır).
Blog yazarak para kazanmak, düğün fotoğrafçılığı ile ekstra gelir elde etmek, YouTube üzerinden kaliteli videolarla markalarla iletişim kurmak, ürettiklerinizi satmak, direkt olarak köy hayatında hayvancılık vb. gibi para kazanmak ana işinizin yanında getirileri olan önerilerdir. Anlatması ve yazması gerçekten kolay fakat amacımıza giden yol taşlı ve zor o yüzden inancımız tam, umudumuz yüksek olmalı, biliyorsunuz. 🙂

svg%3E
Doğa yürüyüş liderliği ile doğasever gruplara turlar düzenleyebilirsiniz.

Eğitmen Olmak

Bir yukarıdaki madde ile benzer ilerlese de düşünsel olarak farklı olduğunu düşünüyorum. Üretici olmak güzel bir de bu deneyimleri eğitim vererek kazanca çevirmek daha da güzel. Doğa ve kamp eğitmeni, doğa fotoğrafçılığı eğitimi, kırsala göç eğitimi, ekmek yapımı workshop gibi (kendimle ilgili örnekler verdim, siz bunları yorum kısmında arttırabilirsiniz).

Alternatif fikirler neler olabilir?

Yukarıda ana başlıklar altında aklıma gelenleri yazdım. Aktif ve faydalı bir yazı yazmak istediğim için yazıyı güncel tutmaya ve seriyi devam ettirmeye çalışacağım. Aşağıdaki kutuya e-posta adresinizi bırakıp yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz.

Neden Kırsal’da Yaşamak İstiyorsun?

Bu sorunun cevabının klişe olmasından bile keyif duyuyorum. Şehirler kalabalık, gürültülü vs. “evet” ama gerçekten tek neden bu mu? Üretme isteği, basitleşmek, tertemiz bir hava istemek, Güneş’in doğuşu ve batışını görmek, zamanı yavaşlatmak, sevdiğiniz kişiyi daha çok görmek, onunla göz göze yaşlanmak gibi insani ve öze dönüş içeren maddeleriniz yok mu? Boş verin etraf ne diyor, o ne der gibi düşünmeyi.


İnsanlar genelde denemekten korktuğu şeylere bok atıyor buna 30 yaşımda tam olarak emin oldum. Yapabilme gücü ve inancı, bazen gerçekten her şeyin iyice zor olacağı gerçeğini kabullenebiliyorsanız neden olmasın? Ne kadar yaşayacağımız belli mi? Her gün kötü haberler almıyor muyuz? Deneyelim, deneriz, denemeli. Şu an ki sahip olduklarımızı kendimiz bilek gücü ile elde ettiysek neyden korkuyoruz? En kötü döner yeniden başlarız! Siz gerçekten neden kırsal yaşam istiyorsunuz? Köye göç ne demek sizin için?

Köye göç
Köye Göç eden bir dost.. 🙂

Bir sonraki bölüm için arazi seçimi, ne yapmak istiyoruz, tarlaya ev yapılır mı? bağ evi, kır evi nedir? Emlakçıların oyunları, parsel sorgu nedir? Google Earth ‘ün bilmediğiniz özelliği gibi arazi alma aşamasına geleceğiz! 🙂 Bu süreçte tecrübelerinizi, önerilerinizi, benimle aynı olmayan fikirlerinizi paylaşmaktan çekinmeyin. Yorumlar kısmından bana yazabilirsiniz.
Sevgiler, 2.bölümde görüşmek dileğiyle! 🙂

Beni buraya tıklayarak instagramdan takip edebilirsiniz! 🙂
YouTube kanalıma da buraya tıklayarak abone olabilir, kamp, köy hayatı videolarımı izleyebilirsiniz.

ÖNERİ: Mahya Dağı Eteklerinde – Evciler Göleti blog yazım yayımda!

 1. Tam olarak köye yada kırsala göç olmasa da bir benzerine ben de niyetlendim, yaşadım. Eğitim ve sektörüm nedeniyle İstanbul’da yaşıyorken tam da klişe olarak tabir ettiğiniz şekilde kalabalık, gürültülü ve trafikli olduğundan dolayı daha fazla İstanbul’da yaşayamayacağımı gördüm.

  Memleketim Kütahya’ya döndüm. Yuvamı burada kurdum. Büyük şehirden küçük şehire dönmek, şimdilik benim ihtiyacımı karşıladı. Belki ileride kırsala göç de olur, belli mi olur 🙂

  Bu serinin devamını merak ediyor ve bekliyorum 🙂

  1. İlham vericiydi. Farkına varıp şikayet etmektense hareket etmeyi tercih eden herkese büyük saygı duyuyorum. Çok mutlu olun, umuyorum bir gün kırsala da gider o yollar. Hayranlıkla takipteyim sitenizi. 🙂 Sevgiler.

 2. Benzer bir hayali ileride gerçekleştirmek isteyen birisi olarak keyifle takip edeceğim bir seri olacak 🙂
  Bol şans diliyor ve denemeye korkmadığınız için sizleri tüm kalbimle selamlıyorum 👊
  Mahya Dağı’nın Kalle Flodin’i olacağın videolarını da izleriz umarım 🙏
  Sevgiler..

  1. Kalle deyip hayallere daldırdın. Korkmamız gereken bir şey yok, denemek denemek denemek. 🙂 Senin çok daha iyisini yapacağına inancımız tam. Bakarsın komşu oluruz bir yerlerde. Çok sevgiler. 🙂

 3. Seygili Seyfi,

  Bu konu hakkında biri veya birileriyle tüm gün konuşabilirim ki yapmışlığım vardır.🙂

  Bu yüzden sadece selam vermek için buraya telefon ile yazıyorum. Çok özlediğim blog yazmaya (wanderlust sitesinde bir kaç yazım vardı) senin vesilen ile ufak bir adım atıyorum ve bu yorumdan sonra bilgisiyarın başına geçip hemen yazmaya başlıyorum. 🙂

 4. Freelance çalışanlar için bu tarz radikal sayılabilecek kararların daha kolay verildiği bir gerçek. Fakat freelance olarak bu kararları verebilecek aşamaya gelmek senin de dediğin gibi emek ve sabır isteyen bir süreç.

  Serinin devamını heyecanla bekliyorum 🙂

  1. Kesinlikle öyle, freelance işlerden geçmek çok daha kolay. Ben en başından beri bu tarz ise bu hayalim için yöneldiğim için yine bir tercihti. Sevince bir şekilde olur yahu 🙂 çok teşekkürler

 5. 3 maddeye eklenti yapmak istiyorum,

  Köyünü bırakıp şehre gelmiş, yıllarını şehre bahşedip köyüne dönecek olanlar. 🙂

  Hem şehir merkezinde, hem de bir yörük köyünde büyüdüm. Çocukluğumdan itibaren köy ve şehir yaşamı bir arada yaşadım. Eğitimden arta kalan zaman diliminde, ya hayvanın arkasında, ya ekin/nohut tarlasında, ya üzüm bağında yada badem/ceviz altındaydım. Kırsal da geçim bir hayli zordur. Bu gün dağlarda son model çadırımı kurup bulunduğum yerden keyif alırken, çocukluğumda köyden çook uzaklarda ki güncelerce süren ekin hasadı için dağlarda kalır, korkudan gözüme uyku girmezdi. ( Dağlarda ekin hasadı ? Toros dağlarında bu işler böyle ) Köy işleri hiç keyif vermezdi. Oyun oynamak, yaramazlık yapıp bütün köye adımızı duyurmak varken ne işimiz var bu dağ başında !

  Askerlik bitti, kendimizi attık İstanbul’a. 10 yılın ardından şimdilerde Sakarya’da kırsal yaşam simülasyonu yaşar gibiyim. Bayramda seyranda kendi kırsalıma gittiğimde ise geçim hala oldukça zor. Canım anam eskisi kadar kudretli değil. Kırsalım sevdam olsa da üzüyor beni. Meslek hayatında 12 yıl. Hala yaptığım işten büyük haz almama rağmen dönüp dolaşıp kırsalıma kuracağım son yuvamı.

  Kırsalda geçim zordur demiştim. Öyledir, ancak siz enfes bir mücadelenin, heyacanın başındasınız. Aslında yine kendi coğrafyanızda olduğunuzdan bazı konularn bir nebze kolaylaşacağını düşünüyorum. Tam yol devam. Keşke coğrafi olarak biraz daha yakın olsaydık. Uğraşınızda size iş gücü olarak destek olmayı çok isterdim.

  Selamlar…

  1. Kesinlikle zor. Düşündükçe her şey zor. Tek sığındığım şey, his şu ki her gün sevmediğim bir ortama, kazancı kiraya vermek istemiyorum. Reklamcıyım ben, isim pc ve internet varsa yapabilir formda. Bu da bir nebze olsun rahatlatıcı. Kırsala gidip su şartlarda hayvancılık, tarım gerçekten aşırı zor. Ne destek, ne de ucuzluk var.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
94209778 1800515353422798 5487479976490871161 n
YouTube Kanal Önerilerim I