Güncel blog ve kamp yazılarını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Köye Göç – Kırsal Yaşam Hazırlıkları: Bölüm 1

kirsala goc etmek

Köye göç deyince akla ilk olarak tarla fiyatları, nereden arsa almalı, kırsal yaşam zorlukları, şehirden köye göçünce tüm dertlerin biteceği gibi kavramlar geliyor değil mi? Tam da bu süreç içinde olan bir çift olarak uzun zamandır bu eyleme kafa yoruyoruz. Etrafımızda bunu başarmış harika rol modeller de var, tam tersi başarısızlık hikayeleri de..
Bu blogda tüm bu süreci yazmak, olumlu-olumsuz başımızdan geçen, anlık-aylık değişen fikirlerimiz ve kararlarımızı kayıt altına almak istiyorum. Benzer fikirdeki dostlara fayda, görüşü-fikri olanlardan da bu seriye destek bekliyorum.

Karar verme ve hayal kurma

Neden köye göç, kırsalda yaşamak istiyoruz? Popüler bir akım olduğu için mi, şehirden kaçış mı? Böyle düşünen birçok insan arasında bence fikir bakımından farklar var. Popüler diye gitmek isteyen, daha rahat düşüncesi ile gitmek isteyen, gerçekten üretmek, sadeleşmek için gitmek isteyen olarak 3’e ayırdım. Belki daha da ayrılabilir. Ben konuyu bizim köye göç hikayemiz üzerinden bir akış halinde anlatacağım.
Şehir hayatından çıkmak için gerçekten iyi bir plana ihtiyacımız var. Benim şansım freelance olarak çalışabilecek bir işimin olması, diğer ilgi alanım ve yeteneklerimin buna uygun olması (fotoğrafçılık, videografi, YouTube, blog yazarlığı, Google ve sosyal medya reklamları). Bunu dedikten sonra ilk adıma bir yetenek ve ya getirisi olan bir hobi edinmeyi ekliyorum.

Para kazanmak için Freelance İşler

Freelance olarak para kazanmak günümüz şartlarında oldukça mümkün. Herkesi kapsayacak bir öneri değil belki ama hayat kurtaracağına eminim. Bir mühendisseniz işler sizin için daha farklı evrilebilir (diğer meslek gruplarının da freelance olarak evrilebilir dalları mutlaka vardır).
Blog yazarak para kazanmak, düğün fotoğrafçılığı ile ekstra gelir elde etmek, YouTube üzerinden kaliteli videolarla markalarla iletişim kurmak, ürettiklerinizi satmak, direkt olarak köy hayatında hayvancılık vb. gibi para kazanmak ana işinizin yanında getirileri olan önerilerdir. Anlatması ve yazması gerçekten kolay fakat amacımıza giden yol taşlı ve zor o yüzden inancımız tam, umudumuz yüksek olmalı, biliyorsunuz. 🙂

svg%3E
Doğa yürüyüş liderliği ile doğasever gruplara turlar düzenleyebilirsiniz.

Eğitmen Olmak

Bir yukarıdaki madde ile benzer ilerlese de düşünsel olarak farklı olduğunu düşünüyorum. Üretici olmak güzel bir de bu deneyimleri eğitim vererek kazanca çevirmek daha da güzel. Doğa ve kamp eğitmeni, doğa fotoğrafçılığı eğitimi, kırsala göç eğitimi, ekmek yapımı workshop gibi (kendimle ilgili örnekler verdim, siz bunları yorum kısmında arttırabilirsiniz).

Alternatif fikirler neler olabilir?

Yukarıda ana başlıklar altında aklıma gelenleri yazdım. Aktif ve faydalı bir yazı yazmak istediğim için yazıyı güncel tutmaya ve seriyi devam ettirmeye çalışacağım. Aşağıdaki kutuya e-posta adresinizi bırakıp yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz.

Neden Kırsal’da Yaşamak İstiyorsun?

Bu sorunun cevabının klişe olmasından bile keyif duyuyorum. Şehirler kalabalık, gürültülü vs. “evet” ama gerçekten tek neden bu mu? Üretme isteği, basitleşmek, tertemiz bir hava istemek, Güneş’in doğuşu ve batışını görmek, zamanı yavaşlatmak, sevdiğiniz kişiyi daha çok görmek, onunla göz göze yaşlanmak gibi insani ve öze dönüş içeren maddeleriniz yok mu? Boş verin etraf ne diyor, o ne der gibi düşünmeyi.


İnsanlar genelde denemekten korktuğu şeylere bok atıyor buna 30 yaşımda tam olarak emin oldum. Yapabilme gücü ve inancı, bazen gerçekten her şeyin iyice zor olacağı gerçeğini kabullenebiliyorsanız neden olmasın? Ne kadar yaşayacağımız belli mi? Her gün kötü haberler almıyor muyuz? Deneyelim, deneriz, denemeli. Şu an ki sahip olduklarımızı kendimiz bilek gücü ile elde ettiysek neyden korkuyoruz? En kötü döner yeniden başlarız! Siz gerçekten neden kırsal yaşam istiyorsunuz? Köye göç ne demek sizin için?

Köye göç
Köye Göç eden bir dost.. 🙂

Bir sonraki bölüm için arazi seçimi, ne yapmak istiyoruz, tarlaya ev yapılır mı? bağ evi, kır evi nedir? Emlakçıların oyunları, parsel sorgu nedir? Google Earth ‘ün bilmediğiniz özelliği gibi arazi alma aşamasına geleceğiz! 🙂 Bu süreçte tecrübelerinizi, önerilerinizi, benimle aynı olmayan fikirlerinizi paylaşmaktan çekinmeyin. Yorumlar kısmından bana yazabilirsiniz.
Sevgiler, 2.bölümde görüşmek dileğiyle! 🙂

Beni buraya tıklayarak instagramdan takip edebilirsiniz! 🙂
YouTube kanalıma da buraya tıklayarak abone olabilir, kamp, köy hayatı videolarımı izleyebilirsiniz.

ÖNERİ: Mahya Dağı Eteklerinde – Evciler Göleti blog yazım yayımda!

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
T9A3110 scaled
Doğaya Dönüş Günlüğü
%d blogcu bunu beğendi: