YouTube kanalıma yeni videolar yükledim, izlemek için tıklayabilirsin

Arazimizde İlk Kış Kampı

kis kampi cadir fotografi

Arazimizde ilk kış kampını yaptık ve bunun ne demek olduğunu anlatmak, bu günlerden ileriye bir not düşmek istedim. Geçtiğimiz yaz Haziran ayında bir arazi aldık. Bağlı olduğu köyün 1.5 km dışında ve bildiğimiz toprak yol ile ulaşım sağlanabiliyor. Araziyi ilk gördüğümüzde manzarasındaki kaya bloğu, her yerin kelebek olması ve çiçek kokularının her yanı sarmış olması bizi çok etkiledi. Arazinin etrafında mera ve epey büyük bir orman da var.
Tüm bunların yanı sıra biz yaşam kurmak için bir arazi aradığımız için yol önemli bir detaydı. Toprak olması, ekip biçme dönemlerinde traktörlerin yolu bozması, yağışlarda çamurlaşması, iki kısmından yağmur suyunun geçtiği yer olması; yani yol tamamen sorundu.

Kış Kampı Yapmak

Malzemeleriniz iyi bir de soğuğun keyfini çıkarmayı biliyorsanız kamp en keyifli kış mevsiminde olur. Malzemeniz yoksa aşırı soğuk dereceler riskli bile olabilir. Yine de soğuk; mücadele, elindekilerin kıymeti demek. Her mevsim araziyi görme isteğim yol ne kadar ve hangi zamanlarda sorun sorusuna bir cevap arayışıdır. Diğer yandan rüzgar yönü, yağış yükü gibi detaylarda çok önemli. Bir arazi alıp ev yapıp yaşarız demek çok hayali maalesef. İşi detaylandırmak, bunu yaparken bolca öğrenmek ileri dönük kişisel bir yatırım bana göre. Bu amaçla çıktığım yolda, blog yazıyor, ilerlemeleri kayıt altına alıyor, bolca hayal kuruyor, düşünüyorum. Sürdürülebilirlik üzerine düşünüp, günde kaç kez sifon çekiyorum, kaç litre su harcıyor bu durum fikirlerine kadar inceliyorum.

svg%3E
Kartalkaya, bizim arazinin kış manzarası / Kış kampından.

Detaycılık iyi midir?

Direkt olarak evet derim. Buradaki detay şu, her şeyi hesaplayamayız. Ön göremediğimiz yığın sorun var. Hiç hazırlık yapmamak, hazırlıklı olmaktan çok daha kötü. Tam olarak bu kısım en güzel tarafı işin. Detaycılık her şeyi planlama demek değildir. Düşünebildiğin kadar düşünüp, kendini o alanda hayal ederek yetkinliğini, sorunlara karşı duruşuna bir destektir sadece. Rüzgarın geldiği açı ne işine yarayacak deyip geçmektense her şeyi merak edip, sorgulamak bir yığın kapı açıyor. Sıkışmışlık hissinden on kat iyidir. Rüzgarın geliş yönü, Güneş’in doğuşu-batışı bir yaşam kurma düşüncesindeyseniz; tarım yapmanızı, ev inşa etmenizi, evin çatısının diklik seviyesini, verandanın ne tarafta olmasına kadar etkilidir.

Yol düzelmez mi?

Yol ilk başlarda epey bir korkunçtu bizim için. Hata mı ettik diye düşünmedik değil. İnsan alışıyor ve sevdiği şeyleri kötü durumlardan çözüm bularak kurtarıyor. Yolu iki yerden kesen yağmur suyu yaz, sonbahar ayında yok. O kısma müdahale edeceksek (boru koyup üzerini kapatmak) en iyi zamanlar bu zamanlar. Yaza doğru karların erimesi, yağışlar ve tarım faaliyetleri nedeniyle yumuşak kısımlar traktör tekerleri iziyle birer su kanalı olup, devam eden yağışlarla derinleşiyor. Arazimizden aşağı kadar olan kısım için belediyelerin yol yapımı için kullandığı killi çakıl karışımı çok iyi bir çözüm. Tabi çakıl döktürmek de bir çözüm. Her iki malzeme içinde sorun seneye devam edecek olan senaryolar! Su yine akacak, traktör yine geçecek.

Yolun eğimli kısmının kenarına suyun yoldan değil de buradan akması için bir yatak açılabilir. Desteklenen yol suyu buraya daha iyi aktaracaktır. Şansımıza yolun birkaç kısmı komple taşlık bir yapıda, batma çıkma olmasına imkan yok. Bir de eğimli bir yer var. O kısım için bilinmezlik var. Kepçe kazamayabilir altı taş ise, bu durumda ya alt doldurulup biraz eğim azaltılacak ya da başka bir yöntem. En başta dediğimi buraya eklersem; bunlar tamamen 0 bilgi ile çıktığım yoldan şuan ki düşünce ve bilgimle kurduğum senaryo! Bilgim arttıkça belki de daha kolay çözümler çıkacak! Yani konu önemli değil, detaylandıkça çözüm kapıları artıyor! Sorun ilk zamanlar ki kadar büyük değil artık!

Kırsal Yaşam bir rüya..

Günümüz şartlarında köye göç, kırsal bir yaşam inşa etmek gerçekten bir rüya! Rüyayı görenler olarak, uyanıp anlatınca gerçekçiliğini kaybediyor. Şirinler alıntısı gibi, yalnızca inananlar görebilir! 🙂 Köyde yaşamak deyince onlarca senaryo var. Köye yakın bir yaşam olabilir suyu, elektriği olan. Tamamen tercih! Kırsal yaşam o yüzden çok hoşuma gidiyor. Su, elektrik yok. Sıfırdan bir yaşam. Zor olan şey çekiciliği! 🙂 Temelinde olmayan şeyleri oldurmak için yığın okuma, izleme, sorma, merak etme ve öğrenme ayini. Rüyanın varlığı ne kadar da faydalı. Bu yazıyı böyle bir hayali olan ancak okur. Ne mutlu ki böyle bir derdimiz var, kırsal yaşam! 🙂

Gelin beraber gezelim araziyi! 🙂


Yukarıdaki video araziye yaz ayında ilk kez tek gidişimde çekmiştim. Dediğim gibi ne kadar zor ve umutsuz olduğum şey varsa şuan daha pozitifim. 🙂 Kış kampı soğukta olsa çok iyi geldi. İyi hissetmeye, iyi düşünmeye bir hayal kurmaya devam. İnsan hayalsiz çok sade.

Diğer “Kırsal Yaşam” yazıları için tıkla.
instagram’da beni takip etmek için tık.

Daha Fazla İçerik
T9A2897 2 scaled
Köy ve Yağmurlu bir Ahşap Ev Günü