YouTube kanalıma yeni videolar yükledim, izlemek için tıklayabilirsin

Hangi Çadırı Almalıyım?

4T9A3990

Yaz ayı geldi ve pandemi sonrası herkes bir yerlere gitme telaşına düştü. Yaz tatili önerilerinde ve tercihlerde en popüler olan da doğaya, çadır kampına olan yönelim. Hiç kamp yapmayan arkadaşlarım bile “çadır fiyatları araştırır, hangi çadırı alayım, kamp sandalyesi, Decathlon ürünleri” gibi sorular sormaya başladı.

svg%3E
Decathlon Arpenaz 2 kişilik Çadır

Kamp Çadırı Fiyatları

Decathlon Arpenaz (yukarıdaki fotoğraf) fiyat/performans olarak epey iyiydi. İyiydi diyorum çünkü son zamlardan sonra outdoor ürünlerin fiyatları ateş eder oldu. Yine görece ucuz ve başlangıç için oldukça yeterli. Aynı çadırı Ağrı Dağı Tırmanışı yazımda video/fotoğraflar içinde 4200m. de görebilirsiniz. 😀
Seçerken dikkat edilecek şeylerin başında “ne için alıyorum?” sorusuna verilecek cevap var.
Tatile gideceksiniz ve doğada vakit geçirmek, otellere fahiş fiyatlar ödemek istemiyorsunuz. O halde, 2+1 modeli gibi olan bence adı çadır kendisi bildiğiniz tente olan evciklerden bahsetmiyorsak alabileceğiniz modeller fiyat olarak ucuz olmalı.

Çadırı pahalı yapan özellikler?

 • Hava koşullarına dayanıklılığı (bknz. 5 mevsim çadırlar)
 • Çift tente katmanı olması
 • Kar bandı, iç cepleri, pol sayısı gibi ekstra özelliklerinin olması
 • Ağırlığı (en önemli detaylardan)
 • Yağmur ve kar suyu geçirgenliği (metrekare başına düşen yağış oranı direnci)

Yaz aylarında yapılacak etkinlikler için çadır aslında kalması zor bir araç. Sıcaklarda Güneş ışığını daha az içeri alıp serin kalan modelleri de olsa da yine de sıcak olacaktır epey. Bu mevsimde habitat canlı olacağından kapısı olan ve sinekliğinin fermuarı olan bir model mutlaka öneririm. Sineklikli kapı, sıcak olduğunda açıp havalandırma ile arasında bir hava akışı sağlamak için oldukça önemli.
Mevsimin seçime etki ettiğini biraz anlattıktan sonra konumun da en büyük etmenlerden olduğuna gelebiliriz. Deniz kenarı, orman, yaylalar, vb..

Nereye kamp atacaksınız?

svg%3E
The North Face Yüksek İrtifa 5 Mevsim Çadırı (Ağrı Dağı)

Deniz Kampı

Benim en sevmediğim kamp yapma yeridir. Arkasında bir orman varsa “evet” biraz daha sevebilirim. Kamp zihnimde doğa ile bitişik. Ağaçlar, kuşlar, ses ve kokular (deniz de bir doğa değil mi Seyficim?). Deniz kenarısında kamp yapacaksanız seçiminizin çift tenteli, hafif ve açık renkli olmasına dikkat edin. Güneş ekipmanların düşmanıdır. Mümkünse çok iyi marka veya model çadırınız varsa deniz kenarında, Güneş altında kurmayın. Sabaha karşı sıcak yerini soğuğa ve rüzgara bırakacağından polleri yine de sabitlemekte fayda var. Yırtılmasını istemezsiniz.

Orman Kampı

buraya tıklayarak YouTube kanalımı da takip edebilirsiniz.

Ağaçlar, kuşlar demiştim ya bence en yakışan yer de burası, orman! Mevsim ve konum şartları geçerli ve dikkat etmeniz gereken şeyler;

 • Yanında gelen kazıklar yamulmaya müsaittir. Çakarken açısı çadıra doğru olacak şekilde taş olmayacak şekilde çakmaya çalışın. Girmiyorsa başka bir konumdan denemeyi unutmayın.
 • Gece giriş çıkışlarda fermuarları açmadan sirkeleme hareketi yapın. Tepelere tırmanmış dağcı böcek kardeşlerin içeri girmesini önlemiş olursunuz.
 • Alt tenteler su geçirir, güvenipte matsız eşya koymayın.
 • Rüzgarın geldiği yöne pol demirini denk getirin. Sert rüzgarlardan korumuş olursunuz.
 • Gündüz aşırı Güneş varsa ve içerisinde bulunmayacaksanız gölge bir yere taşıyın, ömrünü uzatmış olursunuz.

Ee, sonuç?

Lafı dolandırıp durdum. Çünkü bir fikir oluşturmaya çalıştım. Dağa, soğuk ve fırtınalı bir ortama gitmiyorsanız diğer özellikler fazladan para harcamanıza neden olacak. Bu tarz malzemelere yatırım yapmadan önce bu hobiyi, tutkunuz olup olmadığıyla ilgili sınayın. Sonuç evetse, basın parayı. Ucuz ürün almak daha pahalı bir eylem bu spor dalında. Bahsettiğim kriterler içerisinde oluşan fikirle rahatlıkla tercih yapabilirsiniz. Yok hala bir fikrim yok diyorsanız da bazı markaları aşağı ekliyorum (yazı güncel kalsın diye model yazmıyorum, markanın güncel modellerine göre filtre edebilirsiniz).

 • North Face (Evet aşırı pahalı ama ne yaparsın ilk sırada)
 • Husky (beast, fighter gibi sorunsuz modelleri önerimdir)
 • Decathlon (alt markalarındaki çadırlar)
 • Wildland, Hannah
 • Ferrino
svg%3E
Yeşile kırmızı yakışıyor gerçekten, renkte önemli! 🙂

Daha Fazla İçerik
SD705878 scaled
Dupnisa Mağarası: Trakya’daki En İyi Kamp Yeri