YouTube kanalıma yeni videolar yükledim, izlemek için tıklayabilirsin

Karapınar Şelalesi – Kırklareli

karapinar-selalesi-nerede

Bu hafta sonu Mahya Dağı, Evciler Göleti’nden başlayıp – Dupnisa Mağarası’nda bitecek bir rota için yola çıktık. Dupnisa’ya giderken uğradığımız Karapınar Şelalesi kar yağışları ardından gürül gürül akıyordu. Daha önce orada kamp da yapmış, YouTube kanalıma da videosunu yüklemiştim.

Karapınar Şelalesi Nerede?

Karapınar Şelalesi Kırklareli’nde Çukurpınar köyündedir. Dupnisa Mağarası güzergahında (Üsküp tarafından giderken) Armutveren’i çıkıp eski mermer alanlarını geçince sağ da orman içinde şelaleyi göreceksiniz.

Kamp yapılır mı?

Bölgede tuvalet mevcut. Yaz aylarında ciddi ziyaret aldığı için bu çok iyi olmuş. Oraya gittiğiniz yol üzerinde de kış aylarında bolca akan çeşme mevcut. Şelale yaz ve kurak zamanlarda ya kuruyor ya da su epey azalıyor. Ziyaret etmeniz için tavsiyem soğuk aylar, giderken de erken saatlerde seyahat ediyorsanız buzlanmaya dikkat edin. Sulak alanlar yaban hayatının da ortak ve odak noktası olduğu için kamp yaparken dikkat edin. Suya çok yakın olmayacak güvenli bir alan en iyi tercih olacaktır.

svg%3E
Armutveren Köyü, Karapınar Şelalesine gidiş yolu, sabah saatleri

Trakya’da Gezilecek Yerler

Trakya’da gezilecek yerler oldukça fazla. Karapınar, Dupnisa Mağarası, Evciler Göleti, Mahya Dağı, Cehennem Şelaleri en popüler güzergahlardır. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim. Bu rotaya tek başına şelale için değil de Dupnisa veya o tarafta başka bir rota için de gidiyorsanız uygun olacaktır. Sabah kahvaltınızı su ve kuş sesleri ile yapmak da iyi bir alternatif.

Beni YouTube’dan takip etmek için, Seyfi Durmaz YouTube kanalı
instagram, daha fazla fotoğraf için, @seyfidurmaz1
Diğer seyahat yazıları için, Seyahat Yazıları

Daha Fazla İçerik
surdurulebilir-bloglar
Tarım/Sürdürülebilir Yaşam ve dahası Blogları