YouTube kanalıma yeni videolar yükledim, izlemek için tıklayabilirsin

Kamp Hayatı ve Doğaya Dönüş – Serkan Bilgin

128408262 435778037582994 890457716252375672 n

Serkan Bilgin
Kamp hayatını, doğal yaşam videolarını genelden farklı olarak şiirsel bir dille anlatan güzel bir kanalın var. Bu anlatı dilin doğa hayatına bence çok yakışıyor. Sakin, pür bir seyir sunuyor. Benim kanalımda aynı konuları işliyor ve ilham olması adına oldukça başarılı buluyorum içeriklerini… Röportaj teklifimi kabul ettiğin için de çok teşekkürler. Doğada denk gelmek dileğiyle… ?

Öncelikle güzel düşünceleriniz ve röportaj teklifiniz için ben teşekkür ederim. İnanıyorum ki aynı yollara ve aynı yokuşlara gönül vermiş insanlar mutlaka bir gün karşılaşırlar. Doğada karşılaşmak umudu ile…

1- Serkan Bilgin kimdir? Nerede yaşıyor, ne okuyor? 🙂

Ben Serkan Bilgin. 03.09.1999 yılında Gaziantep’te doğdum ve Gaziantep’te yaşıyorum. Küçük yıllarımdan itibaren spora hep ilgim olduğu için eğitim hayatımı da spor üzerine devam ettirmekteyim. Gaziantep Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda inşaatta asma tavan ustası olarak çalışıyorum.

2- Kamp ve doğaya yönelimin nasıl başladı, ilk kampını hatırlıyor musun?

Doğaya olan sevgim çok eskilere dayanıyor. Küçük yaştan itibaren hep köy hayatına ve yaşantısına ilgim olmuştur.
Ancak tam anlamıyla doğaya olan tutkumu yaklaşık 5 yıl önce, şehirde nefes alamadığımı ve bir şekilde kendimi bir yerlere atmam gerektiğini fark edince anladım. Doğa benim için hep bir kaçış yoluydu. Küçük bir çaydanlığım vardı çantama bir kaç küçük malzeme ile birlikte koyar kendimi hep doğada bir yerlere atar kendime çay demler kafa dinler akşam eve dönerdim. Şimdi de olduğu gibi o zamanlarda da çoğu zaman yalnız başıma çıkardım.

svg%3E
Orman havası, sobalı çadır


Peki kamp hayatına nasıl başladım…
Bir gün yine doğaya çıktım biraz vakit geçirmek, biraz dinlenip gelmek amacı ile. Ve yine akşam olmuştu hiç eve gidesim olmasa da eve dönmem gerekiyordu. İçimi bir hüzün kapladı doğaya tam olarak doyamadığımı fark ettim. Evet karanlık çökmüştü içimi bir ürperti kaplasa da bugün bu ormanda kalmak istiyorum demiştim kendime. Tabi o zamanlarda küçük çakım ve çaydanlığım dışında hiç bir kamp ekipmanım yoktu. Dolayısıyla hiç istemesem de o gün yine eve dönmüştüm. Sonra dedim bu böyle olmayacak ben ufaktan başlayayım ekipmanları toparlamaya. Kazandığım ve artırdığım tüm paralara ekipman almaya başladım (çanta, çadır, uyku tulumu, mat, vs..) derken artık kamp yapabilecek tüm ekipmanlara sahiptim. Tabi şunu da söylemeden geçemiyeceğim o sıralar tüm ekipmanlarım amatördü yazlık bir uyku tulumu, amatör bir festival çadırı ile doğada kalabileceğimi sanıyordum.

svg%3E
Soğuk hava ve sessiz orman


Ve bir gün hafta sonu tüm ekipmanlarımı hazırlayıp kampa çıkmaya karar verdim.
İlk kampımı hatırlıyorum. Yaklaşık 1450 metrelik bir irtifada. Güzel bir yaylada iki kuzenim ve kardeşim ile birlikte iki gece üç günlük kampımızı yaptık.
İlk kampımdan sonra gerçekten çok büyük dersler ve tecrübeler çıkarttım kendime. O gün bugündür dur durak bilmeden kamplar yapıyorum. Zorlu arazi şartlarında bedenimi yormayı ve aklımı kullanıp bir şeyler yapmayı çok seviyorum.

3-Ekipman günümüzün sorunu ve sorusu aslında. Videolarını ne ile çekiyor ve düzenliyorsun? Video düzenleme konusunda izlediğin yol nedir?

Çekim ekipmanı olarak öyle pahalı ekipmanlara sahip değilim. Mesela belki çok şaşıracaksınız ama henüz bir kameram bile yok. Kamera olarak Red Mi Note 8 Pro cep telefonumu kullanıyorum. Buna ek olarak Zhiyun Smooth 4 Gimbal, tripod ve bir yaka mikrofonum var.
Hepsi bu kadar ve bu kadar az malzeme ile elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Çok emek vererek kurguladığım farklı kamera açılarından dolayı insanlar benim en az iki tane kameraya sahip olduğumu düşünüyor. Oysaki ben sırf izleyici kitlem farklı acılar ile sıkılmadan izlesinler diye sürekli acıları değiştirip kayıtlar almaya çalışıyorum. Düzenleme konusunda ise yine telefon üzerinden Kine Master uygulamasına üyeliğim var tüm çekimlerimi orda editleyip YouTube kanalıma yüklüyorum. Elimdeki imkanlarım kısıtlı ama elimden geldiğince en iyisini yapmaya çalışıyorum. İnşallah çok yakın zamanda ise bir drone alıp daha iyi içerikler üretmeye devam edeceğim.

4- Sakin videoların üzerine şiirsel bir anlatıyla konuşma fikri o an izlediğimiz şeyi özelleştiriyor. Senin için ne ifade ediyor? Serdar Kılıç rol model mi videoların için. 🙂

Yazmak benim için nefes almak gibi… Hayatımın bir parçası haline geldi artık. Kendimi bildim bileli hep birşeyler yazmaya çalışırım. Özelliklede geçmişte yaşadığım bazı duygusal travmalar sonucu hep içimde taşıyamadıklarımı şiirlere ve metinlere yükledim. Kalem benim iyi dostumdur. Sevdiğim herşeye şiirler yazarım. Bazen bir ateşe, bazen bir ağaca, bazen doğaya, bazen ise tüm bunları yaratan mutlak Yaratıcıya…
Yazmak benim için çok şey ifade ediyor. Burda kısaca özetledim. Okurken sizleri yormak istemem.

Rol model konusunda elbette ki Serdar Kılıç hayranı birisiyim. Ancak sadece Serdar abiyi örnek alıyorum ve çoğu şeyi ondan öğrendim desem dedeme ve babama büyük haksızlık yapmış olurum. Şüphesiz beni hayata karşı yönlendiren, gerek tecrübesi, gerek ise bilgisiyle babam dan çok şey öğrendim. Aynı şekilde dedemden de öyle.

svg%3E
Kış kampı, karlar altında çadır

5- En çok kamp yapmak istediğin yer neresi, neden?

En çok kamp yapmak isteğim yer Türkiye bazında tabiki de Karadeniz bölgesi. Türkiye’nin her bölgesini çok seviyorum. Ancak Karadeniz benim için bambaşka bir diyar. Tam olarak neresinde olduğu benim için pek önemli değil. Sadece gönlüme hitap eden, Yaban hayatı ve bitki örtüsü güçlü insanlardan ve her şeyden uzakta bir yer olması yeter.

6- YouTube kanalının geleceği için izleyen dostları neler bekliyor? Planladığın bir şeyler var mı ileri dönemler için?

YouTube kanalıma gelecek olursak doğada tek başına kamp serüvenim devam edecek. Aynı şekilde diğer bushcraft tarzındaki kamplarda.
Ek olarak yakın zamanda bir Dağ evi serüveni başlıyor. Şehirden kilometrelerce uzakta dedeme ait bir arazide kamp yaparak bir dağ evi inşa etmeyi düşünüyorum. Tamamen ahşap bir tasarım olacak. Gözlere ve gönüllere hitap edecek şekilde.. Çok yakında serinin ilk videosu da gelecek inşallah.

7- Kamp ekipmanlarını merak eden epey bir yorum okudum. Gerdirmeli testere favorim. Kamp ekipmanların nelerdir, memnun olmayıp değiştirmek istediğin var mı?

Kamp ekipmanlarıma gelecek olursak genelde ahşaptan ve demirden yapılmış ürünler kullanmayı çok seviyorum. Plastik ürünlere tahammülüm olmasa da bir kaç malzemem sentetik hammaddeden üretilme. Bunların en başında uyku tulumu geliyor. Hiç sevmesem de arazide hayatta kalmak için en önemli ekipmanlar arasında yer alıyor.
Yeni ekipmanlarımdan bahsetmek istiyorum bir tane bushcraft çadırım, fırınlı küçük sobam, baltam ve favoriniz olan yaylı testerem artık olmaz ise olmazlarım arasında yer alıyor. Araç ile gittiğim tüm kamplarda bu ekipmanlarımı sürekli yanımda taşıyorum.

Doğada tek başına kış kampı

8- Günümüzde doğa veya kamp hayatının en büyük sorunu ne sence? Önerilerin ne olur?

Günümüzde doğa ve kamp hayatının en büyük sorunu bence eğitim eksikliği ve sahip olduğu güzelliklerin farkında olmayan bilinçsiz bir nesil. Biraz ağır oldu evet farkındayım ama maalesef durum bu şekilde. İnsanların doğada hep ayak izlerini görmek isterken, çöplerini ve pisliklerini görmek içimi acıtıyor. Bir çok kez rezil insan manzaraları ile karşılaşmış biri olarak içine düştüğümüz bu girdaptan kurtulmayı umut ediyorum. Bir önerim yok ama mücadele edecek bir YouTube kanalım var elimden geldiğince doğayı korumaya ve sevdirmeye gayret edeceğim.

svg%3E
Buschraft kamp, ateş üstü çay

9- En sevdiğin yazar, kitap ve şiir sormak istiyorum, merak ediyordum.

En sevdiğim yazar: Hikmet Anıl Öztekin
En sevdiğim kitap: Fesleğen
En sevdiğim şiir: İstiklâl Marşı

10- Söylemek belirtmek istediğin, benim atladığım bir şeyler varsa dinlemek isteriz.

Son olarak
Hayat bir yolculuk…
Öyle çokta uzun değil.
Sahip olamadıklarınız için üzülmek yerine,
sahip olduğunuz herşeyin kıymetini bilin.
Şükretmek için sebebler arayın kendinizde.
Mesela şükredecek hiçbir şey bulamaz iseniz bu yazıları okuyacak gözleriniz olduğu için şükredin.
Uçsuz bucaksız gökyüzü için,
sonu gözükmeyen denizler için şükredin.

Anlatacaklarım bukadar.
Vaktinizi aldıysam hakkınızı helal edin.
Doğada denk gelmek dileğiyle.
Kalın Sağlıcakla…

Serkan Bilgin

Serkan Bilgin Sosyal Medya hesapları:
Instagram:
https://www.instagram.com/serkan.bilgin1843/
YouTube Kanalı: https://www.youtube.com/channel/UCarmSxYU1OSpEEy89v9DcnQ/featured

Okuduğunuz için teşekkürler, yazıyı paylaşabilir yorum kısmına bir yorum bırakarak da pozitif bir enerji verebilirsiniz. 🙂

Kamp, ahşap ev, doğal yaşam videolarımın olduğu YouTube kanalıma buradan gidebilirsiniz.

Kamp videolarım YouTube kanalımda. Link
instagram adresim link


Daha Fazla İçerik
120793446 335377267745741 7853373090200157179 n
Bir Yol Hikayesi – Yağmur Arat