YouTube kanalıma yeni videolar yükledim, izlemek için tıklayabilirsin

Arazimizde Bahar Kampı – 2022

kuzulu-koyu

Ve sonunda ilkbahar geldi. Araziye gidip yapılacak işler için etrafı keşfetmek, hayaller kurmak için bahar kampı yaptık. Bu yazıda bahar planlarımızdan bahsedeceğim. Yazının başına ileriye dönük şunu da eklemek istiyorum. Her şey o kadar pahalı ki, o kadar yani. Yıllar sonra okursam zorluk seviyesini hatırlamak adına..

Kırsal Yaşama adım adım..

Araziye her gidişimizde içimizdeki his bunun güzel olacağını söylüyor. Şeyda havasından öyle etkileniyor ki “dönmek istemiyorum” diyerek bu hissi güçlendiriyor. Bu tamamen his ve hayal döngüsü içinde olan bir şey. O arazi birçok kriterde zorlayıcı fakat diyorum ya bizi çeken şeyler var. Kırsal yaşama adım adım ilerliyor hissi tam da bunlardan dolayı çıkıyor. En ufak adım bizi sanki oraya götürüyor gibi..

Su Deposu Kurmak

Kırklareli’nde su deposu arayışım sonuçsuz kaldı. Yaşadığım yerle 1.5 saat uzaklıkta olunca internet, eş dost aramasıyla ilerledim fakat bir firma bulamadım. Yaşadığımız yerden bulma şansımız var fakat araya nakliye ekleyince cazip gelmiyor. Tabi ikinci yol yine bu şık olacak. Mavi 3 tonluk dikey su deposu kurmayı planladık. 70 adet ağacımızı 1 ay sulamamıza imkan verecek. Nisan da yağışlı geçerse yazın başına güzel bir giriş demek bu. Zaten ardiuno ile otomasyon kurmak üzerine de çalışıyorum. Otomatik sulama, güneş enerjisi ile damlama sistemi, yağmur hasadı gibi projeler için bolca araştırma yapıyorum şimdilik.

Tarlaya su deposu kurmak için düz bir zemine ihtiyaç var. Arazinin en yüksek yerini Google Earth ile ve gidince gözle bulduk. 2-3 metre kot var ve damlama sistem için yeterli görünüyor. En kötü ufak bir motor ekleyeceğim, güneş enerjisi ile uzaktan kontrol edilebilir. Daha önce okumadıysanız Rüzgar Türbini Yapımı yazımda bunlardan bahsettim. Bahar kampımızın bir amacı da keşifti. Su deposu yerini belirledik ve gidip oraya 1.5×1.5 ahşap kalıp çakıp içini bolca bulunan taşlarla doldurup beton atacağım.

svg%3E
Yakında ceviz ağaçları manzaraya eklenecek. 🙂

Çiçek kokulu Bahar Kampı

Baharın gelmesiyle her yerde bir sürü çiçek güneşi selamlamaya başlamış. Bir diğer uğraşımızda çiçek fotoğraflamaktı. Etrafımızdaki bitki örtüsü, canlılar olarak da kayıt tutuyoruz. Baharda açan çiçekleri fotoğraflayıp “PlantNet” uygulamasıyla cins tespiti yapıp not alıyoruz. Dağ lalesi, tükürük otu, çiğdem şimdilik listeye en üstten girenler..

Ceviz Bahçesi Yapmak

Nisan ayında ceviz ağacı dikeceğiz. Yasal olarak dönümüne 10 adet istiyorlar. Biz 70 adet kanuna uygun harita mühendisi tarafından aplike edilmiş şekilde dikim yapacağız. Bu aşamada destek alabiliriz, kendimizin dikmesine harcayacağı efor ve maliyetle kafa kafaya bir şansımız var. Hatta bu yazıyı eklediğim zamanda bu aşamanın netleşmiş olma ihtimali de var, bir sonraki yazıda net olarak yazarım.

Gecesi serin geçen kampımızın sabahı tertemiz bir hava ve bolca kuş sesi ile uyanmak oldu. Planladığımız evin camları için bolca fikir edindik. Gün batımı için güzel bir açı, Kartalkaya kayalığı için bir pencere, gün doğumu için de ışık alan ufak pencereler! Her yazımda mutlaka eklediğim şey, bunların hepsi birer anı ve hayal olarak da kalabilir. Önemli olan yolda olmak. Yol öğretici ve geliştirici. Bizi bekleyen onlarca iş, aksilik, güzel şey, an var ve biz onun için çabalıyoruz. Olur veya olmaz bizim yapmamız gereken tek şey elimizden geldiğince çabalamak.. Sevgiyle kalın, buraya kadar okuduysanız da yorum bırakabilirseniz çok mutlu oluruz.. 🙂

instagram’da ben: @seyfidurmaz1
YouTube’da ben: Seyfi Durmaz YouTube kanalı
Diğer kırsal yaşam yazılarımı okumak için link: Kırsal Yaşam

Daha Fazla İçerik
kirsal yasam koye goc
Köye Göç – Arazi Seçimi: Bölüm 2