YouTube kanalıma yeni videolar yükledim, izlemek için tıklayabilirsin

Podcast’e Başladım!

podcast nedir
Podcast nedir

Podcast yayınları bu yılın en çok istediğim şeyleri arasındaydı. YouTube’a bir türlü geri dönüş yapamadım ve üretme hissinin körelmesi en büyük nedendi başlamam için. Buna ek sesli bir yayın yayınlamak kendini geliştirmek için de iyi bir yol, kesinlikle! Yazının devamında “podcast nedir?”, “podcast nasıl yapılır?” ve ben ne anlatacağım konularına hep birlikte değineceğiz! Başlayalım.

Podcast nedir?

Geçmiş dönemlerdeki radyo yayını desek hayal etmek için oldukça yeterli. Buna ek olarak bir YouTube videosunun, bir kitabın sesli hali, ana konu üzerine sesli betimlemeli bir yayın düşünün. Podcast’in Türkçesi; canlı yayın (broadcast) ve pod kelimelerinin birleşimiyle oluşuyor.

Podcast Ücretli mi?

Podcast yayınını spofity ve Apple müzikte yayınlamayı planlamıştım. Dahası Spotify’e girip “podcast ekle” gibi bir seçenek beklerken hiç de öyle bir şeyin olmadığını öğrendim. Rss linkleri üzerinden Spotify’e podcast yükleniyor. Rss link özetle kaynağınızı bir yayın kaynağına yükleyip o linki ekliyorsunuz. Bunu yapan yığın kaynak var ben “podcasts.com” üzerinden ilerledim. Spotify’de podcast yayınlamak ücretsiz. Kaynak olarak kullandığınız sitelerin bir kotası ve sınırı olabiliyor, daha iyi bir kaynak varsa yoruma ekleyebilirsiniz.

Neden Podcast yayını yapıyorum?

İçerik üretmek beni olumsuz her şeye karşı çok güçlü hissettiriyor. Hayal ve üretmek pozitif yaşamanın iki anahtarı bence. Podcast iyi bir seo aracı. YouTube kanalım, instagram, blog derken anlatmak istediklerimi sesli olarak başka bir platformda anlatmak çok değerli. Podcast dinleyen kitle bence ayrıca değerli. Blog okuyan kitle ile oldukça benziyor. Kendini geliştirmeyi önemseyen, bilgi ve deneyim için çabalayan kitle kendim de o kitleden olduğumu düşündüğüm için kaynak üretmek ve tüketmek, bu alanda olmak çok önemli.

Podcast önerileri, ortamlarda satılacak bilgi
Podcast Önerileri için yazıyı okumaya devam edin!

Daha önce de yazmıştım, planlarınızı gündeminiz yapmadan tam odak sağlamak zor. Bir şeyi gerçekleştirmek için o hayalin, planın tam ortasında olmak gerekiyor. O şey her neyse bir odak noktası olsun. Ve siz ona çıkan onlarca kapı açmak zorundasınız. Onlarca kapıdan tek bir odaya çıkmak, o yolu çok değerli ve güzel kılıyor. Sonunda bir oda olmasa dahi bir sürü yol ve yolculuk demek! İçerik ürettiğim her kanal o yollardan bir tanesi.
Podcast kaydederken ileride kırsal yaşam içinde ahşap evimizin bir köşesinde bu işlerle ilgilendiğimi düşlüyorum. Çok iyi gelen bir ruh meditasyonu!

Şehirden Kaçış Podcast’inde neler olacak?

Adı için çok fazla fikrim vardı. Basit en iyisidirden yola çıkarak “Şehirden Kaçış” yazdım. İlk hedefim 5 bölüm yayınlayabilmek. Bölümlerde doğa ve kırsal yaşam üzerine konuşacağım. Bir örnek vermem gerekirse “doğayı seviyorum da böcekler var, yabani hayvan var” cümlesini ya kullanıyorsunuzdur yada duymuşsunuzdur. Bu cümlenin aslında korkudan daha fazlası olduğu üzerine konuşacağız bir bölümde.. Bilmediğimiz şeyler korkunç gelir. Bilmediğimiz ses, görüntü her daim ürkütücü ve geri durma nedenidir. Doğa öğrendikçe bilinmezlik yolculuğu içerdiği için olaya bakış açınızı değiştirmeniz için yıllardır doğada olan ve oluşan hislerimi anlatmak istiyorum. Eminim ki işinize yarayacak!

Şehirden Kaçış’ı nasıl dinleyebilirim?

Şehirden Kaçış ‘a tıklayarak direkt Spotify sayfasına gidebilirsiniz. Diğer platformlara henüz ekleyemedim, ekleyince burayı güncelleyeceğim.

Daha Fazla İçerik
unnamed
İlham Veren Bloglar – Öneri Serisi 1