YouTube kanalıma yeni videolar yükledim, izlemek için tıklayabilirsin

Tarım/Sürdürülebilir Yaşam ve dahası Blogları

surdurulebilir-bloglar

Yazıyı yazmanın en zor kısmının bu yazıya bir başlık bulmak olacağını düşünmemiştim. Nihai kararım böyle oldu ama daha iyisi olabilirdi diyerek geçiyorum. Sürdürülebilir yaşam, organik tarım/yaşam, permakültür türetebilir birçok kavram daha ön planda artık. Bu bilinçli tarım için çok önemli. Hayranlık ve defter, kalemle not alarak ve çok severek takip ettiğim blogları tanıtmak istiyorum. Eminim ki bilgi definesi bulmuş kadar sevineceksiniz.

(Dipnot: Ne başlık ne de kelimeler bir sınırlandırma amacı gütmemiştir (permakültür, organik tarım vb. gibi) klasik blog yazısı olarak derlenmiştir. Önereceğim bloglar yazıyı yazarken de oldukça heyecanlı ve ilgisi olanları aşırı mutlu edeceğini hissettiğim için sürçülisan edersem affola!)

Meyveli Tepe

Meyveli Tepe blog sayfası logo

Meyveli Tepe blogu kaynak kitap benim için. Öyle ki birçok konuda girip, not alarak okumalık. İçinde deneyimlerin bolca olması, blogun başına gidip hikayeyi en baştan yaşayabilmek bilmiyorum ama bana ışınlanmışım hissi veriyor. Biz de Kırsal Yaşam Hazırlıkları serisi altında doğada bir yaşam kurma çabasındayız. Benzer süreçlerden geçmiş, bolca deneyimlemiş emek verilmiş mis kokulu yazılardan bahsediyorum.

Kompost yapımı, organik bahçe, kırda yaşam, doğal zararlı çözümleri, dahası.. En az bir konuyla ilgili ve meraklıysanız şanslısınız, harika bir yerdesiniz. 🙂

svg%3E
“Kır Evinde Gerçekten Kış” yazısından alıntıdır. @MeyveliTepe

Benim defalarca okuduğum kısım kırda yaşam bölümü olması sizi şaşırttı mı? 🙂 Dışarısı kar, içeride dürbünle dışarıdaki yaşama göz uzatmak, soğuğu hissetmek.. Anlatmak bir yere kadar aslında, sizi direkt aşağıdaki bağlantılardan o dünyaya alalım derim ben.. Okurlarsa kendilerine de kucak dolusu sevgiler! 🙂

Meyveli Tepe blog sayfası – https://blog.meyvelitepe.org/
Meyveli Tepe instagram – @meyvelitepe

Kirpinin Burnu

svg%3E

Kirpinin Burnu blogu beni işleri daha geniş kapsamlı ve doğayı izleyerek ele almak gerekliliği hissiyle dolduruyor. Her okuduğumda, bir paylaşımından sonra evde bahseder, ilgili konuyu daha da derin araştırırım. Bu yönüyle sizi sürekli güncel ve sorgulayıcı yapıyor. Bu iki şey beni en çok besleyen kavramlardan.

svg%3E
“Çalakalem: sıfırdan bahçe” yazısından alıntıdır. @kirpininburnu


Özellikle “Çalakalem: tarımsal çölün ortasında doğayı yeşertmek” yazısı beni çok umutlandırdı. Aldığımız arazide ilaçlı, klasik yöntemlerle buğday yetiştirilmiş. Verdiği örnek gibi şu an toprağımız bir bağımlı gibi, tüm bu yöntemlere. Zaman içinde organik yapıyı geri getirmeli, toprağı yeşertmeliyiz. Bu fikirle okumalar yaparken, deneyimleri, ilerlemeleri bizim için çok ama çok öğretici. Toprağa daha yakın ve dikkatli bakar olduk. Serinin devamını sabırsızlıkla beklerken mutlaka takibe almanız gereken blog ve hesap diyebilirim.

Kirpinin Burnu blog sayfası – http://kirpininburnu.blogspot.com/
Kirpinin Burnu instagram – @kirpininburnu

Bahçe Blog

Bahçe blog footer kısmında 2022 olarak güncellenmiş olsa da sanıyorum ki artık aktif değil, en son 2019 yılından yazılar var. Yine de blog sitesinde var olan yazılar benim gibi bir şeyler yapmak istiyorsanız oldukça fikir verecektir. Benim blogda en sevdiğim yer “Bahçe Blog: Yapı İşleri” kısmı. Su deposu kurulumundan sondaj etüdüne uzanan yazılar var. Her bir yazı yığın deneyim ve bilgi demek malum. “Griden kurtul, doğayla kucaklaş” sloganıyla sizi çok keyifli bir blog bekliyor. Olur da okursanız, lütfen devam edin. 🙂

Bahçe Blog – http://www.bahceblog.com/

Yukarıdaki bloglar umarım ki size bolca kapı açar. Çok içten bir şekilde fırsat buldukça okuyorum, bu okumalar düşünce olarak bir sürü yeni fikir ve merak doğuruyor. Tam olarak aradığımız da bu değil mi?
Bu yazıyı paylaşıp destek verebilir, yorum bırakarak da aşırı motivasyon sağlayabilirsiniz.
Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, sevgiler.. 🙂
instagram: @seyfidurmaz1
YouTube kanalım için tık.

Daha Fazla İçerik
kis kampi cadir fotografi
Arazimizde İlk Kış Kampı