YouTube kanalıma yeni videolar yükledim, izlemek için tıklayabilirsin

Bohem bir Ezgi | @bohembirezgi

bohem bir ezgi

İçindekiler:

Ezgi Kolay yani bohembirezgi tarzıyla, kitaplarıyla, bitkileriyle, kaneviçeleriyle evinize, ruhunuza ilham verecek! Kaneviçeden koca duvar (ne büyük emek yahu, hala şaşkınım), muazzam giyim tarzı, elbiseler ve dahası…Öncelikle hoş geldin. Blogumda severek takip ettiğim kişileri misafir etmek, daha çok tanımak blogumdaki en keyifli şey. Siz de okurken etkilenecek ve instagram hesabını merak edeceksiniz. Tüm bağlantılar yazı sonunda olacak, keyifli okumalar hepimize! 🙂
 (Yazıyı okuyup fikrinizi, selamınızı yorum kısmına bırakmayı unutmayın).

1- Klişe soruyla başlamayı seviyorum; Ezgi kimdir? Neler yapar? 

Ezgi 34 yaşında (35e ramak var) evli ve bir çocuklu diye başlayarak klişeye devam edelim. Bağımsız denetçiyim; aslen iletişim fakültesi mezunuyum yine iletişim alanında master yaptım. Daha sonra sektör değiştirmeye karar vererek bir MBA ve master daha yaparak şimdiki işime geçmiş oldum. Kitapları, bitkileri, el işlerini seven biriyim. Aynı zamanda hesabımda yansıtmadığım spor sevdam var. Uzun zamandır yin yoga ve tam tersi gibi algılanacak ama “fitness” ağırlıklı çalışıyorum. Evcimen bir insanım; fakat keşif gezilerine bayılırım. İstanbul içi gezmektense evde durmayı yeğlerken, araba ile Karadeniz turu yapmaktan çok keyif alırım. Yeşili ve doğayı çok severim.

2- Fotoğrafları neyle çekiyorsun? Nasıl düzenliyorsun? Bu soruyu çok aldığını tahmin ediyorum, toplu bir cevap istiyoruz biz. :)

Fotoğraflarımın hepsini Iphone 11 ile çekiyorum. Kullandığım iki uygulama var biri Snapseed diğeri ise Vscocam. Işık ayarları ve efektleri fotoğrafın karakterine göre bu ikisi üzerinden düzenliyorum. İleride profesyonel bir makine alma niyetindeyim ama uzun vadeli bir plan şimdilik.

svg%3E
Kitapları sevmeyenler, bir daha düşünün!

3- Elbiselerin, evin, her yerin atmosferi bana tam olarak şunu hissettiriyor “başka bir dönem bu”. Retro, bohem sınıflandırmak istemiyorum. Sen ne hissediyorsun, bu tarz, bu çizgi nereden geliyor çok merak ediyorum. 

 Aynen senin de dediğin gibi kendimi “ismim bohembirezgi” olsa dahi tek bir sıfata çok da indirgemek istemiyorum. Bohem tarzım ağır bassa da vintage esintileri ve retro stilleri de es geçemiyorum. Özellikle anısı olan eşyalara ayrı bir gönül bağı duyuyorum bu noktada da özellikle evde sıklıkla sorulan battaniyelerim, ya da eskilerden gelen o narin elbiselerim hep kayınvalidem ve ailesinden gelenler. Şık klasik ya da modern olmayabilirim ama kalanlardan bir pay bulmam mümkün gibi. Böyle olması için de herhangi bir çaba hiç sarf etmedim. Çocukluğumdan beri şallar, uzun etekler, odamda yaratmaya çalıştığım kendine has bir atmosfer oldu. Çok tatmin edici bir cevap olmasa da içimden aksi gelmiyor. Mesela jean giydiğimde tatsız hissediyor; evde bir kargaşa, kendimden bir şeyler olmazsa orayı bana ait hissedemiyorum. Bu konuda da en rahat hissettiğim nokta başkasının ne düşündüğünü hiç dikkate almıyorum; klasik anlamda renk uyumuna dikkat etmiyor veya salonu aynı zamanda atölye olarak kullanıyorum.

4- Bir bitki aşığı olarak evde kaç tane bitkin var, en sevdiklerin hangileri, evlerimiz orman olacak mı? 🙂 

Şu an evde  70 – 80 bitkim var, bazıları yeni kökleniyor; bazıları epeydir benimle. Kıştan malum yeni çıktık bir iki bitkimi kaybettim ama baharla beraber canlanmalar başladı gibi. Ben piknikle büyüyen çocuklardanım ve yukarıda da dediğim gibi yeşili çok severim. Madem İstanbul’da yeşil göremiyoruz, evde görelim diyerek evimi mini orman olma yoluna soktum. Buradaki şansım oğlum da en az benim kadar bitki ve hayvansever.

svg%3E
Kaneviçeler, bitkiler, makromeler ve dahası.. Harika değil mi?

5- Kitapların her yerde olması harika bir his gibi duruyor. Kahve içmelik ev, yer neresi deseler sizi gösteririm. Çocuk kitaplarından, Dostoyevskilere harika bir kitaplık. Kitabın yeri tam olarak nerede? 🙂 Kaç kitap, ne hissettiriyor klişesine girmek istemedim (blog admini). :)

Evin her yerinde, evet kitaplarım var. Bazıları mesleğime ait olanlar, bazıları Eren’in. Onun dışında ana kitaplığım ve Eren’in ana kitaplığı var. Fakat yatak odamızda mini bir kitaplığım daha var. Sanırım her yerde var. Ben özellikle kitap okumanın gündelik hayatın bir parçası olduğu gerçeğini oğlum da görsün diye kitapları yayma konusuna özen gösteriyorum. Sayısını ise gerçekten bilmiyorum ama eklenerek düzenli olarak büyüyor iki tarafın da kitaplığı.

6- Instagram’da ufak ama güzelce büyüyen bir topluluğun var, neler bekliyor bizi, senin için ne demek instagram?

Hesabımı açarken, belli bir niyetle açmadım işin aslı; biraz kendimden biraz evden biraz da gündelik hayattan kesitler verebileceğim ve bu “tarzı” sevenlerin hoşuna gideceği bir platform olsun istemiştim ki beklediğimden de olumlu şekilde ilerledim. Ben buradan gerçekten keyif alıyor ve en önemlisi emek veriyorum. Her bir fotoğraf, alıntı için mesai harcıyorum desem yalan olmayacaktır. Farkında isen ne sadece ne dekor ne hobi (burada kastım kanaviçeler ve örgüler yanında junkjournal adını verdiğim günlüğüm aynı zamanda) ne “moda” ne de kitap odaklı bir hesap benimkisi. Neysem “o” diyebileceğim bir düzen yaratmak istedim ki sanırım başarılı oluyor gibiyim.

7- Kaneviçe hikayesini ben biliyorum (videoyu ekleyeceğim, çok güzel bir bölümdü) ama okuyan dostlar için özetler misin? Kaneviçelerde neler gizli, nasıl başladı?  

Kaynak: House Beautiful Türkiye

Elişlerinin ve emeğinin çok geçerli olduğu bir evde büyüdüm. Annem aklınıza gelebilen her türlü elişini yapmış olmalı. Göz aşinalığım olsa da doğrudan deneyimleme şansını oğlum doğduktan sonra buldum ya da mecbur kaldım diyeyim 🙂 Oğlum alerjik bir bebekti ve buna bağlı olarak da ağrıları diğer yenidoğanlara oranla fazla oluyor ağlama krizleri de bir miktar uzun sürüyordu. Ben de bu süreçte baktım uyumak mümkün değil ama bir noktada beynimi boşaltmam lazım aldım iğne ipliği diyebilirim. Ondan sonra da sanırım hiç bırakmadan devam ettim.

8- Bir blog sitenin olmasını, blogger olarak çok isterdim. Soru olmadı ama öneri olarak demezsem olmazdı (okuyanlarda lütfen beni yorumlarda desteklesin). Blog ve ya YouTube kanalı fikirlerine ne dersin? 🙂 

Yazı yazmayı çok seviyorum lakin burada bir serzenişte bulunabilirim; okunurluluğu derecesi biraz endişeye düşürüyor beni. Youtube videoları ise çok öneriliyor ama henüz ona cesaret edebileceğimi sanmıyorum ama kim bilir belki ileride..

svg%3E
Kaneviçeler.. @bohembirezgi

9- Buraya kadar okuyan, emek verip sorularımı cevapladığın için herkese çok teşekkürler. Güzel bir anı, görsel bir şölen, farklı bir diyarda vakit geçirdik. Daha ne olsun.. Seni bulabileceğimiz sosyal medya adreslerin nedir? 

 Instagram başlı başına sosyal medyaya ayıracağım zamanımın tamamını aldığı için başka bir platformum yok lakin olursa ilk bileceklerdensin. Esas ben teşekkür ediyorum, gerçekten çok keyif aldım.

Keyifli bir anı, ilham ve güzel dünyası için @bohembirezgi, Ezgi’ye çok içten teşekkürler..
Mutlaka takip edin derim ve ekliyorum instagram hesabını.. @bohembirezgi
Bağlantı olarak: https://www.instagram.com/bohembirezgi/

Instagram adresim: https://www.instagram.com/seyfidurmaz1/?hl=tr
YouTube kanalım: https://www.youtube.com/channel/UCZAiF8JvTISqiwUsFgXIgJg

Daha Fazla İçerik
dijital-minimalizm
Dijital Minimalizm