YouTube kanalıma yeni videolar yükledim, izlemek için tıklayabilirsin

Bir Yol Hikayesi – Yağmur Arat

120793446 335377267745741 7853373090200157179 n

İçindekiler:

İlham verenler köşesinde bugün Yağmur Arat ‘ı ağırlıyoruz. Bir dönem beraber Türkiye turu yaparken tanıştığımız Yağmur, YouTube’da videolar üreterek başlasa da, bugün “Bir yol bin ihtimal” kitabı, KafkaOkur‘da yazan, seyahat videoları ve motive edici paylaşımlarıyla geniş bir alanda etki bırakıyor. Blog sohbetine daha uygun bir arkadaşım olamazdı sanırım. 🙂

Yola çıkış hikayenin epey bilindiğini ve aynı şekilde yinelemektense başka ve bilinmeyene doğru giden bir yazı olsun istiyorum. Merak ettiğim sorulardan başlayıp öyle ilerleyeceğim. 🙂

1- Kitabı okudum. Seyahat etmenin o özgür ve geliştiren hissi her yerindeydi. Peki senin en büyük motivasyonun neydi kitap yazmak için? Buna iten hisleri merak ediyorum.

svg%3E
Bir yol bin ihtimal – Yağmur Arat ‘ın ilk kitabı

Aslında kötü bir dönemden geçiyordum, seyahatten yeni gelmiş ve ne yapacağımı bilmiyordum. İki yıldır yoldaydım ve yolun neresinde olduğunu da bilmiyordum. Beni ilk yola çıkaran hissi özlediğimin de farkına vardım. Bazen hayatımızın içinde bazı şeyleri az hissederiz ya, onun gibi bir süreç geçiriyordum. O hisleri bulmak için yazmaya başladım. Asıl motivasyonum beni yollara çıkaran o özgür ve çocuk ruhlu Yağmur’u yeniden bulmaktı. 
Ama olayın kitap olarak şekillenmesi çok şaşırtıcı ve mucizeviydi. Bir gün yine binlerce düşünce arasında kaybolurken, bir yayınevinden mail aldım. Açıkcası çok şaşırdım, çünkü kimseye açıklamamıştım yazdığımı. Yayınevinin genel yayın yönetmeni beni youtube’dan takip ediyormuş ve seyahatlerimi kitaplaştırmak ister miyim diye sormak istemiş. Derken bende kendi geçirdiğim süreci anlattım ve sonunda kendim için yazdıklarımı kitaplaştırmaya karar verdim.

2- Günümüz YouTube’u hakkında ne düşünüyorsun? YouTube kanalının geleceği hakkında planların neler?

Açıkcası pandemi ile birlikte biraz Youtube’da uzaklaştım. Şu sıralar favorim podcastler 🙂 (Yağmur Arat ‘ın blogunda önerdiği podcast’lar için buraya tıklayabilirsiniz). Youtube için ise, artık her şeyin birbirini tekrarladığını hissediyorum. Aslında youtuberlar da çok baskı altında, sürekli bir şeyler paylaşmak zorunda olduğunu hissediyor, bu da onları yaratıcılıktan alıkoyuyor bence. Kendi youtube kanalımla ilgili yakın süreçte de planlarım var, yeniden yollara çıkınca da. En çok yeniden yollara çıktığım zamanki planlarım beni heyecanlandırıyor. Çünkü bu süreçte çok besledim kendimi, gerek çekim teknikleri olsun, gerek senaryo yazarlığı olsun gerekse çekmek istediğim konular üzerine. Yakın vadedeki planlarım ise, daha çok lifestyle videolar. Seyahatteki Yağmur’u herkes tanıyor, ama şehirdeki Yağmur’u da biraz göstermek istiyorum takipçilerime.

3- Bir girişim fikri ile uğraştığını biliyorum, merak da ediyorum. Birkaç tüyo alma şansımız yok mu? 🙂

Maalesef bunu söyleyemem. Konuşmayacağıma söz verdim çünkü. Birkaç şey kesinleşsin, hemen duyuracağım:)
Yazar notu: Sayın okurlar en azından denedik, merak ve heyecanla bekleyeceğiz. 🙂

4- Pandemi şartları bittiğinde gitmek istediğin, gideceğin ilk yer neresi? 🙂

svg%3E
Muizenberg Beach, Cape Town

Hiç bilmiyorum, tek istediğim kendimi yollara bırakmak. Neresi olursa… Pandeminin ilk zamanlarında Güneydoğu Asya’yı özlediğimden oraya gitmeyi planlıyordum ama şu an her yere gidecek enerjim var 🙂

5- Kahve seven birisi olarak yerleşik hayata devam ettiğin şu sıralar hangi kahveyi önerirsin, güzel kahveye ulaşan yolda fikirlerin önemli kendi adıma. 🙂

Aslında Türkiye’de son dönemlerde kahve cenneti bir ülke olma yolunda ilerliyor. Özellikle ilk yerleşik hayata geçtiğimde, kendimi direkt kahvesini özlediğim üçüncü nesil kahvecilere attım. Ancak özellikle evde olduğumuz dönemlerde, güzel kahve içmek isteyenlere bir kahve çekirdeği öğütme makinesi tavsiye ediyorum. Açıkcası bu dönemde evde değişik ve taze kahveler denemek stresimi azaltıyor ve bana keyif veriyor.

6- Kafka’da yazmak, bu nasıl gelişti? Ve nasıl bir geri dönüş alıyorsun bu soruya bağlantılı olarak kitap satışların nasıl gitti, beklediğin gibi miydi her şey?

svg%3E
Kafkaokur’da Yağmur’un yazdıklarını okumayı unutmayın. 🙂

Kafkaokur’da yazmak da ilginç gelişti aslında. Tam kitabımı çıkartmış, bir yazma boşluğuna düşmüşken, bir dergide yazsam da pratiğimi arttırsam diye düşünürken yine bir mail aldım. Artık kalbim mi temiz, yoksa ne istiyorsam çok mu yoğun istiyorum bilmiyorum. Kafkaokur dergisinden teklif gelince anında kabul ettim zaten ve şu süreçte de çok keyifli gidiyor dergide yazmak. Kitap satışlarından ise memnunum gayet. Yani tam pandemiye denk gelmesine rağmen, çok güzel sattık. Hatta ilk ön sipariş çıkar çıkmaz, yarım saat içinde ikinci baskıya geçtik:) Pandemiye denk gelmeseydi, neler olacağını tahmin edemiyorum:)

7- Blogunu okuyan birisi olarak, daha fazla yazı gelecek mi? Blogun yol haritası hakkında bir şeyler söyleyebilir misin?

Bu konuda çok dertliyim. Yazmayı çok seven birisi olarak, blogla o kadar çok ilgilenmek istiyorum ki, ancak yaklaşık üç yıldır çok ihmal ediyorum. Ama yine kısa bir süre önce kendime bir söz verdim, bloga daha çok yazı yazmak hakkında:)Blogun yol haritasını aslında daha çok kültür sanat, doğa, seyahat üzerine kişisel öneriler ve kişisel tecrübeler üzerinde toplamayı düşünüyorum. Özellikle youtube’da paylaşamadığım şeyleri, (kitap, film önerisi mesela) paylaşmak istiyorum.

Yağmur’un blogu: https://www.yagmurarat.com

8- Seni takip edenlerin yorumlarını, yazdıklarını okuduğumda, keza Türkiye turu sırasında geçirdiğimiz zamanı da katarsam güçlü bir kadınsın. Sana geri dönüş hikayeleri oluyor mu? Rol model olmak zor bir sorumluluk gibi geliyor bana. Ne dersin?

Geri dönüş hikayeleri öyle güzel ki, bazen moralim bozuk oldukça açıp açıp okuyorum. Öyle iyi anlıyorum ki onları, ben de yola çıkmak istediğimde ancak cesaretimi toplayamadığımda aynı duyguları hissetmiştim. Rol model olduğumu pek düşünmüyorum ama insanlara ilham veren biri olmak beni mutlu ediyor.

9- Ev bitkilerini sevdiğini sevgili Monstera’nın ihtişamından anlıyorum. Her yeri çiçeklerle doldurma hissi var mı sende de? 🙂

Asya’ya gidemediğim şu günlerde evi tropikal bitkilerle kapladım diyebilirim. Zaten ilk eve çıktığımda da evde eşya yoktu ama bitki vardı. Bitkiler beni güzel hissettiriyor, enerjimi ve motivasyonumu arttırıyor. 

10- Son olarak vakit ayırdığın için çok teşekkürler, kahveye bekliyoruz bize de bak. 🙂 Eklemek istediğin ne varsa dinliyoruz. 🙂

İnsanların, eve kapandığımız bu günleri bir öncekine göre daha verimli geçirmelerini çok isterim. Özellikle ilk olarak kendim için bunu diliyorum ve kendimi motive ettikçe takipçilerimi de motive etmeye çalışıyorum. Zor bir yıl geçirdik ve yeni yılın hepimize güzel geleceğine inanıyorum. Sana da çok teşekkür ederim bu keyifli röportaj için. Sevgiler…

Yağmur Arat instagram: https://www.instagram.com/yagmur_aratt/
Yağmur Arat YouTube kanalı için buraya tıklayabilirsiniz.

Doğada denk gelmek, kahvelemek dileğiyle, vakit ayırdığı için Yağmur’a, okuyan size çok teşekkürler..

Instagram’da ben: http://instagram.com/seyfidurmaz1/
YouTube kanalım için buraya tıklayabilirsiniz.

Kış kampı yapacaklara 7 Öneri yazımı okumak için tık tık.
https://seyfidurmaz.com.tr/kis-kampi-yapacaklara-7-oneri/

Daha Fazla İçerik
Resim2
Ağrı Dağı Tırmanışı (Türkiye’nin En Büyük Dağı)