Kitap Okumamanızın 3 Nedeni

Kitap okumak çocukluk alışkanlığı gibi algılanmakta. Aslında çocukken hayal gücümüzün daha aktif olmasından kaynaklı, hayal ve hayal içeren şeyler ilgimizi daha çok çekebiliyor. Büyüdükçe stres, sorumlukların artması gibi en temel bahaneler kitaplardan uzak kalmamıza neden oluyor. Tabi “neden okuyayım” düşüncesiyle blogum ve ben ilgilenmiyoruz. 🙂

Kitap okumak ve sadelik

Hangi kitapla başlamalıyım?

Bir sürü YouTube kanalı aylık kitap önerileri, haftalık kitap önerileri serisi yapıyor. Tek tek önermektense aratıp sevdiğiniz bir içeriği izleyebilirsiniz. Kitaplar tür tür olduğu için ve size hangisi daha iyi bir başlangıç olur aslında seçmek basit. Bilim kurgu kitapları; bilim kurgu filmlerinden sevdiklerinizi düşünün. Eğer üçten fazla ise bu tarzı sevebilirsiniz. Benim en az okuduğum türdür. Bir türlü ısınamadım. Takıntılı şekilde yazar ve tüm kitapları şeklinde okumayı sürdürüyorum. Zülfü Livaneli ve kitaplarının hepsi ilerlemesiyle bitirip başka yazara geçtiğim bir dönemdeyim. Zülfü Livaneli kitaplarını da öneririm. Kardeşimin hikayesi en sevdiklerimindendir. Ez cümle tek yapmanız gereken bir kitap alıp sayfalarını çevirmeye başlamak.

Kitap okumak için vaktim yok!

Çok sevdiğimiz şeyleri düşünelim.. “Arkadaşlarla sohbet”,” bir yerlerde içmek”.. bunlar epey vakit alan etkinlikler değil mi? Oysa kitap okumak bir eylemdir. Eylemlerin başlamış olması yeterliyken azı, çoğu aranmaz. Aramayın. 5 sayfa da okusanız yeterli. Haftada 35 sayfa eder. Aslında zaman ayırmak bize zor gelen. Yoksa eminim ki herkes 5 sayfa okuyabilir. Ve yine eminim ki 5 sayfa çok şey değiştirir. Bakışınızı, başka fikirleri, değişik yaşamlara açılan 5 sayfacık.

Kağıtlar ve kalemler..

Kitap okumayı sevmiyorum

Etrafımızda en yaygın olan ön yargı. Ön yargı diyorum çünkü kitap okumak elit bir hareket değildir. Sadece okumaktır. İnsan kendini geliştirmeli ve kaynak ne olursa olsun bunlarla ilgilenmelidir. Şahsi fikrim kitap okumayı sevmiyorum bakışı bir denememe halidir. Böyle yazınca da “sen kimsin” algısı kurmayın. Kitap okumayı seviyorum. Bugünkü çoğu fikrime, görüşüme etki etmiştir. Bu gizemli ve basit kapıyı herkese göstermek, paylaşmak isteği benimkisi.
İş yerinde öğle molalarımı Dünya sorunları, iş yerinin eksikleri, insanların garip halleri, günlük klişe konuları konuşmaktansa birkaç sayfa da olsa kitap okumaya ayırdım. Bir tercih ve zaman yönetimi diyebiliriz. Zaman bulamayanlar için, sevmeyenler için de sabah ve öğle sonrası mini molalarda okuyun derim. En azından 15 dakika ve ne kaybedebilirsin ki?
Üçüncü haftaya girerken 2.kitabı yarılamış haldeyim. Tabi ki her gün aynı istek oluşmuyor. O günler kahvemi alıp dışarı çıkıp klişelere giriyorum. 🙂

YouTube kanalımın linki burada.

“Kitap bir limandı benim için. Kitaplarda yaşadım. Ve kitaptaki insanları sokaktakilerden daha çok sevdim.”

Bu ülke – Cemil meriç

Kitap okumak gösteriştir.

Bu algıyı kim çıkardı? Sanıyorum bir bizde var. Eleştirirken bile iş yerinde okurken hava-cıva bakışlarına maruz kaldığım aklıma geldi. Hiç ilgi çekmiyor. Ne okuduğun, ne anlattığı hiç ama hiç. Günlük boş sorunlar daha önemli çünkü. Neyi çok isterdim biliyor musunuz?
Katı görüşleri olan, saydığım bahaneleri sunan birisinin okumaya başlamasını sağlayıp değişen fikirlerini dinlemeyi. Gerçekten isterdim. Harika bir mutluluk için siz de etrafınızdakilere anlatın. Okumaya ihtiyacımız var. Uzay çağını, ilk emri “oku” olan bir millet olarak yakalamak için çok fazla okumalıyız. Aklın ve mantığındaki gelişmeye, üretmeye ve sürekli beslenmeye ihtiyacı var. Her yeni bir kitap beni heyecanlandırıyor. Ne okuyacağım, ne öğreneceğim, ne hayatlara değeceğim.. Sadece 5 sayfa çevirin. Hikaye sizi tutacak, harfler, heceler anlam bulacak..

Siz neler okuyorsunuz?

Sevgiyle..
Seyfi..

Instagram’dan da buraya tıklayıp takip edebilirsiniz.
YouTube :
https://www.youtube.com/channel/UCZAiF8JvTISqiwUsFgXIgJg?view_as=subscriber

Bir önceki yazı : Isabel Paige – Dağların Özgür Kızı

4 Comments Kitap Okumamanızın 3 Nedeni

 1. Mehmet MAMMACIOĞLU 11 Ağustos 2020 at 20:40

  Kitap kurdu olan ben şu hastalık geldi geleli. Kitap okuyamadım. Bunun bir nedeni de filmlere aşırı sevgim. O kadar film izlememe rağmen işlemediğim o kadar kült film var ki. Sırf bu yüzden kitap ile film arasında savruluyordum. Salgın ile beraber bu yarışı filmler kazandı. Ta ki şimdiye kadar. Bu yazı kitabın gönlümdeki yerini hatırlattı. ?

  Sonbahara doğru giderken.
  Yapraklar dökülmeye başlasın.
  Gözümde ve zihnimde.

  MMQ

  Cevapla
  1. seyfidurmaz1 12 Ağustos 2020 at 05:56

   Kült filmleri bitirmeye ömür yetmez, film izlemek harika zaten ama arada 5 sayfa da fena olmaz hani. 🙂 Film hikayelerini anlatan senaryo ve ya çekim öyküleri de çok güzel bir tercih olabilir.

   Cevapla
 2. Ufu 12 Ağustos 2020 at 04:59

  güzel bir yazı olmuş… 5 sayfa okumaya zorlayacağım…. :))

  Cevapla
  1. seyfidurmaz1 12 Ağustos 2020 at 05:55

   Zorlama, dene sadece. 🙂 5 bile olmasa 1 sayfa hiçten büyüktür. Selamlar

   Cevapla

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir