"Sabah 5'te Uyananlar" kulübüne katılmak için tıklayın.

Her gün 5’te Uyanmak – 15.Gün

original 1

Her sabah 5’te uyanmak kulağa oldukça uykulu bir şeymiş gibi geliyor değil mi? Aslında değil. Bugün bu kararı alalı 15 gün oldu. 1 Ay Boyunca Sabah 5’te Kalkmak yazımdan hala kulübe katılabilirsiniz. 200 kişinin üzerinde ve oldukça aktif bir grup olduk. Grubun amacı kalkınca yalnız olmadığımı, bilgi için günün bir kısmını özelleştiren insanların olduğu hissiyle motive olmaktı. Şu an amacına harika hizmet ediyor, birçok yeni arkadaşım oldu. 🙂

svg%3E
Tarkovsky Ayna filmi

Neden 5’te Uyanıyoruz?

Bu fikrin çıkış noktası sevgili Merve’nin Ortamlarda Satılacak Bilgi podcastlerinden birisi. Anlam bulmasının nedeni de gün içinde hiç birimizin zamanı yok. Sanki bir başkasının hayatını yaşıyor gibiyiz. İşe gitmek için kalk, başka bir neden için kalk 5 sayfa kitap okumak bile zaman alan bir iş haline dönüyor. Bu fikir size uzak gelebilir. Çok marjinal, hava civa olarak da bakabilirsiniz. Hatırlatmak isterim, yalnızca bir hayatımız var. Ve sanmıyorum ki varoluş amacımız uyumak olsun. Beynimiz biz ona veri yükledikçe level atlıyor gibi hissediyorum.
Bugün 8 Aralık 2021 ve sabah 5 suları..
Gün içinde 10 saatlik iş maratonu var. Ve bu iş maratonu günümüzde beni emekli olunca rahat ettirmek için gibi dursa da artık buna hizmet etmiyor. Bir araba alamıyor, dilediğim gibi yaşamam için de yetersiz kalıyor. Şehirde yaşamanın getirdiği kaosla birleşince biz, evet biz biz.. Bizim için hepten kaos..
Bu kaosun başını ve sonunu yönetebiliriz. Gün ve yaşam bizim. 5-7 arasında film izleyebilir, belgesel seyredip, bolca kitap okuyabilirim. Güne erken başlamanın verdiği dinçlik bir tık daha dik yürümemi sağlıyor. Daha sakin ve mantıklı algılamaya çalışıyorum her şeyi. İyi bir şey yaptığımı enerjimden ve bunu yapmaktan aldığım keyiften çıkarabiliyorum.

Kaçta uyuyorsunuz?

5’te uyanmak için en geç 11-12 gibi uyumak lazım. Birçok kişi sabah 5’te uyanmanın zor olduğunu düşünüyor. Alışılabilir ve keyifli bir şey kesinlikle arkadaşlar. İlk günler zorlasa da şu an kalkıp kahve demleyip, kitabıma, bloguma direkt geçiş yapıyorum. Geç uyuyan birisiyseniz de güzel bir düzen getirme hali olabilir.

5’te Uyanmak ve ya Uyanmamak

Grupta uyanmak için matematik sorulu alarm kuranlar var. Hayranım bu tarza. Sorunla mücadele etmenin güzel bir örneği bence. Kalkamıyorum demek çok basit değil mi? Sizi heyecanlandıran bir şey olsa (sevdiğiniz herhangi bir şey) mutlaka kalkardınız. Buradaki nokta bu fikir sizi heyecanlandırmalı. Eğer bu olmuyorsa yine gününüzü organize edebilirsiniz başka şekilde ama 5’te uyanmak size göre olmayacaktır.

Bir fikir, onlarca fikirdaş..

Bu yazıyı yazarken aklımdan geçenler tam olarak “ne iyi ettik de bu sinerjiye denk geldik” oluyor. Bir şey üretiyorsunuz, bu fikir kabul görüyor ve “neden olmasın ki” deyip başlıyorsunuz. Bu enerji ilk çıktığı noktadan çığ gibi büyüyerek bir sinerjiye dönüyor ve etrafında heyecanla katılmayı bekleyen benzer enerjideki insanlara ulaşıyor. Hayran olmamak elde değil. Arkadaş ortamında sıkça bizden bahsediyorum. İnsan hali işte, iyi bir şeyle ilgilenince anlatmak, paylaşmak istiyor. “Bakın ben mutluyum bu olaydan siz de olabilirsiniz” hissi tam olarak. Genelde karşılığı delilik gibi görülse de biz kargaseverler olarak mutluyuz.

Şov içerir!

Grupta bir arkadaş “her gün instagram hikayesi atıyordum, eleştiri aldım” deyince gülümsedim. Bok atmak çok kolay dostlar. Şunu da anlamalıyız, bu fikir bize harika bir başkasına saçmalık olarak gelebilir. İnsan fikirleri kendine göre yorumlarken geçmişi, öğretisi ve bilgisi doğrusunda hareket ediyor. Şov içerir olsun, bırakın farklı yorumlansın. Ayrıca sizin medyanız, kim karışabilir! 5’te uyanmak bir şovdur! Hadi bakalım ben de bunu diyorum. Şaka bir yana takılmayın bunlara, geriye dönüp baktığınızda çok iyi hissedeceksiniz.

5’te Uyananlar Kulübüne Nasıl katılabilirim?

Grubu WhatsApp üzerinden kurdum. Telegram çok daha iyi olabilirdi fakat geçmiş deneyimime göre bir süre sonra unutulan bir uygulama maalesef. Buraya tıklayarak gruba direkt katılabilirsiniz. (NOT: Olur da linkte sorun çıkar buraya tıklayarak da bana mesaj bırakabilirsiniz).

5’te Uyananlar Spotify 2021 Listesi

Dün bir playlist oluşturdum ve paylaşılabilir olarak ayarladım. Amacım gruptaki herkes müzik ekleyebilsin, onca insanız eminim ki çok farklı bir liste olacaktır keza öyle de olma yolunda. 🙂 Listeyi dinlemek için aşağıdaki görsele tıklayın.

svg%3E
5’te Uyananlar için “Five O’Clock”

Son söz olarak “iyi ki de” böyle bir oluşumun içindeyim. Bir gün geriye bu yazı, aşağıdaki yorumlar, paylaşılanlar, hatırlananlar kalacak. Bir gülümseye bir yığın anı sığacak yani. İyi ki de tanışmışız. Motivasyonla devam edersek baharda kamp da yaparız dedim. Laf çıktı bir kere ağızdan, uygun olanlarla bir organizasyon neden olmasın? Şimdi ben kitabıma dönüyor ve sözü size bırakıyorum. Buraya kadar okuduysanız bir yorum bırakıp bu anı silsilesine adınızı yazdırın, çok mutlu olurum. Sevgiler! 🙂

81221 – 0522 anısına..

Instagram’da ben
YouTube’da ben

Aşağıdaki forma mail bırakarak da yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz! /reklamlar sona erdi.

 1. Selamm. WhatsApp grubunda ben de varım. 🙂 Sevgili Seyfi Bey’e çok teşekkür ediyorum bu güzel grubu kurduğu için. Çok değerli bir topluluk olduk şimdiden. Kesinlikle 5’te kalkmak için meğer ne çok geç kalmışım diye düşünmeden edemiyorum. Herkes uykuda ve dünya sessize alınmışken, güneşten önce uyanıp zevk aldığım şeyleri yapmak, güneşin doğuşuna şahit olmak ne güzel bir his sizler de bizimle birlikte 5’te uyanınca anlayacaksınız. 🙂 gelecekteki kendime buradan selamlar, şu an sana yatırım yapmak için bu saatte uyanıyorum canım kendim. Herkese sevgiler.

 2. Hali hazırda çok uzun zamandır 5’te kalkan biri olarak son 2 aydır motivasyonumu kaybetmiştim. Grupla birlikte her gün başaramasam da yavaş yavaş alışkanlığımı geri kazanıyorum. Aşşırı keyifli bir grup olmasının yanı sıra inanılmaz paylaşımlar oluyor ve keyifle takip ediyorum. Yine güzel insanlar ve güzel alışkanlıklar kattın hayatımıza. Çok teşekkürler be Seyfi 🙂

  1. Sevgili mektup arkadaşım, sen çok güçlü ve ilham kaynağısın. Üstüne çok şey yazarım da zaten iletişimdeyiz, sevgiler, storyleri ağzım açık izliyorum! 🙂

 3. Merhaba:) bu grupta bende varım ve Seyfi Bey’e çok teşekkür ederim. Tek başına olmama hissi çok güzel. Güneşe selam vermek çok hoş:)

 4. Konu nerden nasıl sizin sayfanıza geldi hiç bilmiyorum ama İyiki geldi diyorum.Ben güzel güzel instagramda geziniyor saçma şeylere en güzel zamanlarımı harcıyordumki sabah 5 de uyanmak yazınıza denk geldim düşündüm bı neden denemeyim ne kaybedecem dedim ve sabah 5 e alarm ı kurdum uyandım kahvemi demledim.mito kuryelige başladığımdan beri okuyamadığım 2 senedir biriken 2 kitaplık dolusu kitaplarımı okumaya başladım tekrardan çok teşekkür ederim size ben böyle birşeyi hatırlattığınız için bu arada bende whatsap grubunda yım pek muhabbetlere dahil olamıyorum sadece sabahları çoğu insan gibi banada motivasyon olmamı sağlayan günaydın ı yazıp çıkıyorum.😊

  1. Birlikte bir fikri gerçekleştirmek bu cümlenin bile önemi çok büyük. Birlikten kuvvet doğar kısmındayız, çok teşekkürler! 🙂

 5. Her zaman erken kalkma fikri bana çok cazip gelmiş ama bir türlü kendimde bu iradeyi ve azmi bulamamıştım. Bu sefer oldu. 15 gündür düzenli kalkıyorum. Daha önce sanıyorum ki ‘erkenden kalkarım da daha fazla çalışırım’ planı beni ikna edemiyordu. Bu sefer kendime sert çizgiler çizmedim. Kitap okuyorum, belgesel izliyorum (hatta biri senin tavsiyenle izlendi ^-^), güzel bir kahvaltı yapıp evden öyle çıkıyorum mesela. Güzel alışkanlıklar beraberinde güzel alışkanlıkları da getiriyor. Sabah kalkıp yaptığım şeylerin yanıma kar kalması bir yana, beni ikna eden şey sabah kalkar kalkmaz işe başlamadan önce güne başlamak oldu. Güne kendi ruhumu besleyerek başlamak beni inanılmaz tatmin ediyor ve gün içindeki motivasyonumu kesinlikle artırıyor. Sabah 5-9 arasında mükemmel bir vakit var arkadaşlar. Yerine günün herhangi bir saatini koyamayacağınız bereketli, sakin, besleyici ve dinlendirici bir vakit. Bu toplulukla birlikte 2021’de yakaladığım en güzel şeydi ^-^

  1. Ne enerji dolu bir yorum ama! Çok teşekkürler. Kesinlikle katılıyorum, bu fikir ve grup 2021 için çok iyi bir adımdı. O saat aralıklarında kendine ait bir dünyaya girmek olağanüstü keyifli. 🙂 Çok teşekkürler yorum için!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
kirsal yasam koye goc
Köye Göç – Arazi Seçimi: Bölüm 2
%d blogcu bunu beğendi: