YouTube kanalıma yeni videolar yükledim, izlemek için tıklayabilirsin

Aynı anda her yerde – Ümran Korkmaz

159987153 265651561707488 2373716522428337740 n

Bazı hesaplar vardır, hani öylesine yürürken bir sokağın dikkat çekmeyen, uzakta gibi duran ve bitkilerin süslediği, dikkatli baktıkça samimi ve keyif veren duvarı vardır, öyle gelir bana. Kendine has ama fotoğraf, sanat ve yaşamdan her şey diyebiliriz bence paylaşımlarına. ? İlham verenler köşesinin onur konuğu olarak hoş geldin diyorum. 🙂

1 – Ümran kimdir, ne yapar? Klişeleri seven bir bloggerım, en klişe ile de başlamak harika olacak dedim.

Ümran; Uluslararası İlişkiler son sınıf öğrencisi, fotoğrafla ilgilenmeyi seviyor, bir dış ticaret firmasında pazarlama departmanında çalışıyor ve şu sıralar çeşitli freelance projelerde rol alıyor. 

2 – Hızla “Dükkan An’dan bahsetmek istiyorum. Logosunu çok seviyorum. Dükkan an nasıl ortaya çıktı? Aktif olarak yürüttüğünüz projeler neler?

svg%3E

Logomuzu ben de çok seviyorum! Dükkan An’ın üç üyesinden biri sevgili Devran’ın tasarımı. Dükkan An aslında kolektif bir oluşum diyebiliriz. Üç arkadaş; Devran, Atakan ve ben bireysel olarak dijital pazarlama alanında hali hazırda çalışıyorduk. Freelance işlerimizi tek bir çatı altında birleştirmek istedik ve Dükkan An da böyle ortaya çıktı. Aktif olarak; sürekli bir düzende çalıştığımız markalar ve proje bazlı yürüttüğümüz işler var. Markalara, kişilere, şirketlere dijital pazarlama, fotoğraf ve video hizmeti sunuyoruz. Detaylı bilgi almak isteyenler Instagram hesabımızı inceleyebilir; @dukkanan ?

3 – Influencer instagram hesaplarından çok uzak bir sayfa seninkisi. Instagram ne ifade ediyor sana?

Açıkçası telefonla uğraşıyorken vaktimin çoğunu Instagram’da geçiyorum. Instagram ikiye ayrılıyor diyebilirim benim için; bir yandan iş ile alakalı devamlı aktif durumdayım, bir yandan da kişisel hesabımda paylaşımlara devam ediyorum. Genel olarak fotoğrafla olan ilişkimi yansıtabildiğim bir platform Instagram, bir influencer hesabı olarak da tanımlamam sanırım.

svg%3Esvg%3E
Tonlar ve ışık harika!

4 – Günümüzdeki instagram takipçi-beğeni oranı az çok belli. Dikkatimi çeken senin oranlarının oldukça iyi olması. Neden insanlar içeriklerini seviyor sence? Ne düşünüyorsun merak ediyorum. :)

Instagramda çok çok güzel içerikler üreten ve gerektiği değeri de görmediğini düşündüğüm birbirinden kıymetli hesaplar var aslında, sanıyorum ki benim şansım bir tık yaver gitti. Bir diğer deyişle, etkileşim ve beğeni arttırmanın sihirli yollarını bilmiyorum fakat hatrımda kalmasını istediğim anları fotoğraflamaktan, renkleriyle oynamaktan ve paylaşmaktan keyif alıyorum. Tabii bu aralar bir de reels eklendi uğraşlarım arasına. Toparlamak gerekirse, bu samimi ilgi ve emeğim de bir şekilde geçiyor olmalı insanlara. Kitle de organik olduğu ve zamanla oluştuğu için, etkileşimler de canlı oluyor sanırım. ?

5 – Pandemi sonrası seyahat planın var mı? Yolda olma, doğada olma hissi ne demek senin için. 🙂

svg%3E
Seyahate böyle gideceğini düşünüyorum! 🙂

Elbette var! Tam olarak pandemi sonrası olmayabilir fakat en yakın ve büyük planım Amerika seyahati. Her şey yolunda giderse bu yaz bir süreliğine Amerika’da olacağım. Yolda, doğada olmanın, evi geride bırakmanın verdiği his bir kere tattığınızda hep aklınızın bir köşesinde kalıyor. Konfor alanınızın dışına çıkmak bir nevi; çok şey öğrenip, deneyimleyebiliyor insan seyahatlerde. Tekrar, doya doya yaşayabilmeyi çok özledim diyebilirim.

6 – Ekipman olarak ne kullanıyorsun, daha iyi fotoğraf çekmek isteyenlere önerilerin neler?

Fuji XT30 23mm lens, Zenit 122 35mm lens ve Iphone 7 ile çekiyorum fotoğrafları; Adobe Lightroom & Photoshop üzerinden editliyorum. Birçok başarılı fotoğrafçı ve eğitmen var bu alanda uzman, bu kişileri araştırıp takip edebilirler. Ne kadar çok gözlemler, inceler ve fotoğraf çekersek; bizi yansıtan üretimlere o kadar yaklaşacağımızı düşünüyorum. Fotoğraf birçok başka disiplinle alakalı bir alan, bakış açımızı etkileyecek ve geliştirecek çok geniş bir havuz var önümüzde. Fotoğrafın da kendi içinde çeşitli dalları var; ürün fotoğrafı çekmek bir yanda, portre çalışmak bir yanda, sokak fotoğrafçılığı başka bir yanda. İyi kavramı hepsi için değişken. Özetlemek gerekirse; mükemmeliyetçiliği bir kenara bırakıp, keyif alarak, araştırarak, deneyerek bol bol fotoğraf çekmelerini öneririm naçizane. ?

svg%3E
Klipten bir kare gibi!

7 – Soruları hazırlarken hissettiğim şu oldu; “keşke bir blog sitesi olsa” dedim çok içten bir şekilde. Ne düşünürsün. 🙂

Yazmayı çok seviyorum fakat yakın zamanda “Ümran” ile direkt olarak alakalı bir blog planım yok diyebilirim. Belki ileride! (Admin üzüldü).

8 – Son zamanlarda merak ettiğim şeyler arasında “günümüz insanı nasıl sizce?” sorusu var. Sana da sormak istiyorum. Hangi dönemde olmak isterdin ve “günümüz insanı nasıl sence?

Geçmiş romantizminden uzak biriyim diyebilirim; ileriyi merak ediyorum hep. Gelecekte olmak isterdim işte bu yüzden. 
Her dönemin insanı ve şartları hakkında eminim ki söyleyecek olumlu ve olumsuz yönler bulabiliriz. Bu sebeple, aslında günümüzde olmaktan hem keyif alıyor, hem de zamanımızın getirdiği mutsuzluklardan payıma düşeni yaşıyorum. Tam da günümüz insanın yaptığı gibi aslında, koşuşturmalı bir uyum sağlama çabası. Günümüz insanının da temelde geçmiş jenerasyonlarla benzer arzuları, korkuları, hedefleri, hırsları var aslında. Zaman, aracıları değiştiriyor diyebilirim. Yine de daha az şaşırıyoruz artık, geçmişe göre. Çok çok şey yaşadık, artık şaşırmak çok zor ve bir noktada şaşırdığımız şeyler de hatrımızda yer ediniyor.

9 – Söylemek istediğin benim heyecanla unuttuğum ne varsa anlat, keyifle dinliyoruz. 🙂

Çok teşekkür ediyorum soruların için, yanıtlaması çok keyifliydi, umarım okurlar için de öyle olur.

10 – Vakit ayırdığın için çok teşekkürler, youtube’da da kanalıma misafir olarak her daim bekliyorum bak, seni takip edebileceğimiz sosyal medya adreslerin neler?

Seve seve! ? Herkese açık olarak kullandığım Instagram hesabımı takip edebilirsiniz;
@uekorkmaz
Behance hesabımı da üşenmezsem düzenleyeceğim en kısa zamanda;
https://www.behance.net/umrankorkmaz

Umarım keyif almışsınızdır, Ümran’ın hesaplarını takip etmenizi öneririm. Aşağıdaki linklerden instagram ve YouTube kanalımı takip edebilirisiniz. 🙂

https://www.instagram.com/seyfidurmaz1
Youtube Kanalım için burayı tıklayabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
SD703749
Türkiye’deki VENEDİK – Kaynarca Köyü