YouTube kanalıma yeni videolar yükledim, izlemek için tıklayabilirsin

2023 Hedeflerim

kitap okumak

Her yeni yıla girerken hedeflerimi yazmak blog geleneklerinden oldu. 2023 hedeflerimi de özetleyip bir yol haritası çizmek istiyorum. Sonuç odaklı değil ama neler peşinde olduğumu hatırlamak için kendime yazdığım bir not gibi..

Kitap Oku

Bu yıl bolca bitki, toprak, iyi tarım kitapları okudum. Daha bilimsel ve deneyimsel kitaplar okuyunca içimdeki roman okuma isteği de arttı. Sürekli aynı tarz kitap okumaktansa karma yapmak çok daha iyi olacak benim için. Kitap okumak alışkanlık istiyor. Genelde insanlar kitap okuma deyince sayfalarca gibi yoğun bir algı düşünüyor. Oysa günde 5 sayfa bile bir şeyler okumak ritmik devamlılık ve farklı dünyalara açılan kapı demek.

svg%3E

Geçen gün Şeyda’yla kitaplığı indirip, yeniden kategorize edip dizdik. Bu hem mental olarak çok iyi hissettiren bir aktivite hem de neleri okuyacağız seçmesi için bir pazar yeri gibi. 🙂 İlk rafa bitki – doğa kitapları ve yer bulamayınca koyduğumuz romanlar. Diğer raf klasikler, bir altta Şeyda’nın okudukları ve okuyacakları, sevdiğimiz yazarlar, çizgi romanlar diye gidiyor.

2023’te tabi ki daha fazla okumak hedeflerimin ilk sırasında. Rutin bir hayat yaşarken kitaplar farklı boyutlara açılan kapılar benim için. Haruki Murakami‘nin Yaban Koyununun İzinde harika manzaralı dağdaki eve giden yolu, gökyüzünü, rüzgarı hissederken bir yanda Hasan Ali Toptaş‘la yolda beliren atla ışık hızında yarışıyor olabilir, İhsan Oktay Anar‘la bir sineğin gözünden gezintiye çıkabiliyorsunuz.


Reklamlar blogun geliridir. 1 kez tıklayarak destekleyebilirsiniz.Konteyner Ev Yapımına Başla

Dün gece 3d çizimler, yığın benzer video, 2.el siteleri derken saatlerce yine bu hayalimiz üzerinde çalıştık. Çalıştık diyorum çünkü gerçekten bolca araştırma istiyor. Bunun en büyük nedeni az bütçe ile kendimizin yapmaya çalışıyor olması. Bazen “alçıpan montajı nasıl yapılır?” videosu izlerken buluyorum.

Bu hedef için güzel bir hareket planı nihayet belirledik. Her ay belirli bir bütçe ayırıp, listeye uygun malzeme alımı yapacağız. Burada bulduğumuz şey aslında taksit taksit hayata geçirebileceğimiz bir ilerleme şekli. Bunu detaylıca “Kırsal Yaşam Hazırlıkları” yazı serisinde yazacağım. Bildirim almak için bu yazının en altından e-posta bildirimine kaydolabilirsiniz.

Daha Sürdürülebilir Yaşa

Kompost çeşitlerini denemek, atıklarımızı geri dönüştürmek, su tüketimini azaltmak başlıca istediklerim. Bu minimal alışkanlıklar ileride düşlediğimiz yaşam için çok önemli.

Kompost nedir?
Siyah altın ya da doğal gübre olarak da adlandırılan kompost, hayvansal ve bitkisel atıkların çürütülmesi ya da öğütülmesi sonucunda elde ediliyor. Kompost, doğrudan gübre yerine geçmiyor. Ancak kompostun içeriğinde toprağa verim kazandıran besin maddeleri bulunduğu için toprağın yapısal düzenini ve pH dengesini korumaya katkısı çok büyük. kaynak: ufs

kompost-nedir-nasil-yapilir

Yeni bir Şehre belki de bir ülkeye Seyahat Et!

2022 hedeflerim arasında sonbaharda Gürcistan’da 5 günlük bir doğa yürüyüşü maddemiz vardı. Fakat her şeyde olduğu gibi pahalılık, zamansızlık hepsi birleşince bu yılı es geçtik. Bu yıl da maddeler arasına ekleyip bir enerji oluşturmaya devam ediyorum. Elbet bir şekilde denk düşecek.. 🙂

Bisikletle Tura Çık!

Yine konuşup konuşup bir türlü çıkamadığımız maddelerden birisi. 2022’nin günah çıkarma listesi gibi ilerlese de bunu da eklemeden geçemeyeceğim dostlar. Ne zaman, nereye süreriz bilmiyorum ama ilkbaharda cuma çıkışlı yakın köylere kamplı git gel yumuşatılmış başlangıç hedefi olarak listemizde!

Zayıfla!

Askerlik zamanı aldığım kilolar üstüne kovid, hareketsiz bir meslek tercihi derken hayatımda 3.kez kilo sorunu yaşıyorum. Daha öncede olmuş, sağlam bir formla dönmüştüm. Bu yıl hareketi arttırıp, biraz zayıflayıp kovidin deforme ettiği formumu, spor tembelliğimi eskiye çevirmek istiyorum. Daha az yiyerek başladım, yol uzun. Bu konuda şanslı hissediyorum, kendimi ve vücudumu tanıyorum. Pes etmeden devam!

Yeni Yıl Kararları/ 2023 Hedeflerim

Yukarıda sıraladığım ana hedefler yıl boyunca olacak tüm kayboluşlar sonrası bir hedef çizgisi görevi görecekler. Olur ve ya olmaz hedefler geleceğe tepeden bakıp, tüm manzarayı görmek gibi hissettiriyor. Yeni yıl öncelikli sağlık, huzur ve mutluluk getirsin hepimize.. Ardından hayatın, anın tadını çıkarmayı biz hallederiz! 🙂 Sizin de 2023 hedefleriniz varsa yorum olarak bırakırsanız çok sevinirim! Hepimiz için güzel bir yıl olsun. Sevgiyle!


instagram’da takip etmek için: @seyfidurmaz1

 1. Son iki yıl ümitsizlik ve tembellik yapıştırdı sanki üstümüze. Bir karamsarlık hali olsa da Ümit etmekten vazgeçmek yok. Dijital, sanal değil gerçek şeyler yaşamak istiyorum. Dost sohbeti, kırda deniz kenarında terlikler ayağında dolaşıp muhabbet. Açıkçası sahici insanlar artsın. Minimal bakış orada da geçerli az öz.
  Bakalım konteyner ev nasıl da güzel olacak? Merakla bekliyorum.
  Bu yıl çooook mutlu olalım inşallah hepimiz.

  1. Bu yıl gerçekten pozitif az şey vardı. Bu karamsarlık hayallere, gerçekliklere yansıdı. Yeni yıl belki de bu yüzden iyi geliyor. Fikri bile bir yenilenme çağrıştırıyor. Umuyorum ki çok daha güzel geçer. Konteyner eve de yakında başlıyoruz, uzun bir sürece yayıp maddi olarak daha az yorularak ilerleme planımız var. Çokça selamlar 🙂

 2. Seyfi selamlar,
  Uzun zamandır blog okumak için vakit ayıramıyorum. Buna iş yorgunluğu ve keyifsizlik de eklenince nadiren bloglara uğrayabiliyorum. Şimdi, senin blogundayım ve samimi blog yazılarını ne kadar özlediğimi fark ettim. Öncelikle var ol. İyiliğe ve huzura dair inancımı tazelememe olanak sağlıyorsun.

  Hasan Ali Toptaş’ın o atını hemen anımsadım. Murakami’ye dair yazdıkların da ilgimi çekti.

  Yeni maceranı ve ayrıca daha sürdürülebilir yaşama deneyimlerini merakla okuyor olacağım.

  Sevgiler, kolaylıklar.

  1. Selamlar,
   ah bu WordPress mobil uygulaması yorum geldiğinde bildirim gelse ya, yok. Bloga bir süre uğrayamadım geç gördüm öncelikle bunun için üzgünüm. Blog kültürüne hep geç kaldığımı düşünürdüm ama zaman ilerledikçe bloglar keşfettikçe o kadar mutlu oluyorum ki. Bu zayıf görünen güçlü bağ bana çok ilham oluyor. Severek okuduğum bloglardan birinden de övgü dolu şeyler görünce, uyku öncesi motivasyonun alasını hissettim, var olun. Murakami eserlerindeki dağlar, tepeler öneririm. Olay örgüsüyle sonu gelmez maceralarda buluyor insan kendisini. Çok sevgiler, selamlar dilerim. Şöyle kalan blogları toplayacağımız bir çatı yok mudur, keşfi okuması daim olan 🙂

   1. Ben de bu eksikliği hissediyorum ama henüz bir çözüm bulamadım. Birkaç günde bir girip yorum varsa cevaplıyorum 🙂 İlham sürecine katkı sunmuş olmak harika, hep beraber var olalım. Murakami’yi listeme ekledim.
    Sevgi ve selamlara bilmukabele.
    Bunun için Feedly diye bir web sitesi ve uygulama var. Epey işlevsel, bir dene istersen.

 3. Ben de bu eksikliği hissediyorum ama henüz bir çözüm bulamadım. Birkaç günde bir girip yorum varsa cevaplıyorum 🙂 İlham sürecine katkı sunmuş olmak harika, hep beraber var olalım. Murakami’yi listeme ekledim.
  Sevgi ve selamlara bilmukabele.
  Bunun için Feedly diye bir web sitesi ve uygulama var. Epey işlevsel, bir dene istersen.

  1. Gerçekten uygulaması kötü ama kapalım, bir şekilde girip bakıyoruz zaten. 🙂 Uygulamaya da bakacağım nedir,değildir diye. Tekrar çok teşekkürler. 🙂

 4. İyi günler. Araziniz eğer arsa vasıflı değil ve tarım arazisi ise üzerine herhangi bir yapı inşa etmek için önce 5403 sayılı kanun kapsamında İl Tarım Müdürlüğünden izin almanız gerekiyor. Yoksa yüksek miktarda ceza ve yıkım kararı ile karlı karşıya kalabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
IMG 0296
Araziyi Tanıma -Kırsal Yaşam Hazırlıkları – Bölüm 4