YouTube kanalıma yeni videolar yükledim, izlemek için tıklayabilirsin

Karantina’da Evde Yapılacak Etkinlikler

T9A9868 scaled
Penceremde hüzün.

Dünya’nın sonu mu geldi? /Karantina

İnsan bencildir. Yazıya sert girdim farkındayım ama bunu kabul edelim. Belki doğası gereği kendini öncelikli kılıp, düşüncesizdir kim bilir. Gerçek şu ki daha kolay yaşamak adına doğayı (-ki çok büyük bir yapı ve bence değişimler yavaş olduğundan bu tavır) görmezden gelip gelişmek adı altında gerilemiştir. Suyun çeşmeden akması, iletişim ve teknoloji b*ktandır demiyorum, anlatmak istediğim çok net!

SD702658 scaled
Güneşli Göller ‘den akarsu, tatlı su

Karantina aktif sağlık hizmetlerini rahatlatmak ve eğriyi geniş zamana yayarak etkilenmeden hizmet vermek için çok önemlidir. Yığılma olması varolan etkiyi arttıcağından bu gereklidir. Yaşlıların içeri girmeme ısrarı gündem olsa da önemsemedikleri için bu tavır bence. Oysa hastalanıp, yakınlarını da hasta etme ihtimalini görmezden geliyorlar. Umarım bu kötü günler en kısa sürede sona erer. Ve insanoğlu, bizler doğayla barışık, özgürlüğün her şeyi yapmak demek olmadığını anlarız.
Konuyu uzattım ama bir girizgah yapmayı da istedim. Şimdi gelelim mevzumuza, siz de yorum olarak yazdıklarıma bir şeyler ekleyebilir, farklı görüşler olmasını sağlayabilirsiniz.

Evde yapılacak etkinlikler

İnsan kendiyle sıkılır mı hiç? Ben tek başıma da olsam bir yığın etkinlik bulabiliyorum. Size de önerileri dizeceğim, umarım en az bir tanesi iyi bir fikirdir sizin için..

SD705282 scaled
Umutlu ve mutlu olun, enerjiye ihtiyacımız var! YouTube kanalımdan..

Kitap Okumak

Bu günlerde çok iyi bir öneri değil, kabul ediyorum. Birkaç kez elime alsam da odağım kitap olmadı. Sayfalardaki yazılar o kadar anlamsızlaşıyor ki, birkaç sayfa dayanabiliyorum. Bu sürede yeni bir haber mi geldi hissi çok ağır basıyor. Yine de listenin başına yazıyorum. Ben okumayamasam da siz bir şeyler okuyor olabilir, bak bunu oku odağın düzelir de diyebilirsiniz. Ne okuyorsunuz diye bir sayfam da mevcut, herkes okduğu kitapları öneri olarak yazıyor. Ahanda buradan bakabilirsiniz.

book 1
Fotoğraf İran’dan.. Sabah erken kalkıp notlar yazmıştım.

Not Almak, bir şeyler karalamak.

Kitap okumanın alt başlığıdır. Okumak için bir odak gerekse de bir şeyler yazmak için sanmıyorum. Hatta böyle karantina günlerinde yazmanın altın değeri var bence. İleride bir kaynak ve çıkarım için şart. Olduğunca uyumadan önce not alıyorum mutlaka. O güne ait son dakika haberleri, açıklamalardan dikkat çekenleri ve önemli gördüğüm diğer şeyleri..

Dizi/Film & YouTube videoları & Netflix

YouTube’da içerik üreten birisi olarak bu dönem izlenmelerin artacağını düşünüyordum. Haber ve türevleri bu tezimi doğrulasa da diğer içerikler düştü. Kafası karışık olan bizler eğlenmek isteyip eğlenemediğini fark edince acıtasyonlu Türk dizilerinden bir kesit gibi gerçekler ağır çekimde karşımıza çıkıyor. Geleceğin görülememesi bir sorun. Her şeye rağmen hayat devam ediyor, edecek. Hatta lütfen birisi sağlam bir öneri yapsın da izlemeye başlayayım. Bulamıyorum, epey de izlemiş bitirmiş oldum sanırım. İnanıyorum gelecek güzel öneriler.

Çiçekleri sulamak, çiçekler

Çiçeklerle konuşmak komik görünse de rahatlatıcı. Ve ses etmeyin ben duyduklarına, tepki verdiklerine inanıyorum. Duymak eylem olarak bir kulak gereklilik hissi doğursa da düşünsenize, kulak dediğimiz şey titreşim algılayıcı. Ve ses titreşimdir. Titreşim çiçeklere hızı ve şekli değişse de ulaşır. Ve sevgi, umut, inanç içeren sesler nefesle, kalple birleşince farklılaşıyordur. Çiçeğin duyması için bir kulağa değil, ona titreşim verecek bir sese, sana ihtiyacı var. Bir ses ol.

Fotoğraf Albümleri & Oyun Oynayın!

Fotoğraf albümlerini ücra yerlerden çıkarmanın tam vakti! Hem mutlu olduğumuz anlara dönmek, hem de sonrası için daha da hayalperest yaşamak adına adımlar için bu en güzel eylem! Öyle sıradan hızlıca değil de yavaşça, üzerinizde ne renk giysi, ne tür bir kıyafet var? Etraftaki ağaçlar, tanımadığınız yer ve adamlar.. Güneşin konumu, gökyüzünün rengi, tüm detaylar.. Bir de böyle bakmayı deneyin derim. Çok farklılaşıyor kareler.
Half Life ve Counter Strike tutkunuyumdur. Etrafımdakiler bilir ve benle Half Life oynamazlar (atmazlar). İyi oynuyorum, daha da iyiydim ama oynamadıkça malum. Macbook Catalina güncellemesi sonrası 32 bit oyunlara olan desteğini çekince oyunsuz kaldım, bir yanım hep eksik. Ama mobil oyun olarak; “Hücreler”, “Lunar rescue mission” , “woodturning” indirdim ve aşırı keyifle oynuyorum.

Spor Yapın!

Dışarı çıkmayın demek, her şeyi yiyip yan gelip yatmak asla değil. Bağışıklık sisteminin aktifliğe ihtiyacı var! Düzenli beslenme, vitamin takviyeleri ve hareket etmek listenizde olması gerekenlerden. Şınav, mekik, yoga, pilates klasik müzik eşliğinde kesinlikle sizi rahatlatacaktır.

Kendini sev, kendini sev!

Başlıklar artırılabilir, benim toplayıp yazdıklarım bunlar. Aşırı klasikler fakat bazen bildiğimiz şeyleri uygulamak için tekrar birisinin hatırlatmasına ihtiyaç vardır. Ben o ihtiyaç için buradayım. Aklına gelen şeyleri yazmaktan çekinme! Vardır illa ki senin bize katacağın şeyler. Bekliyoruz.
Karantina bitsin, evden bahara ve yaza çıkılsın diye tüm iyi niyet ve umutlarımız!

  1. Hepsi çok güzel öneriler gerçekten ancak içlerinden bir tanesi özellikle içinde bulunduğumuz dönem için çok gerekli geliyor bana. “Bir şeyler yazmak, not almak” bu günlerde yazdığımız günlük tarzı yazıların bundan 20-30 yıl sonra tozlu bir sandıktan çıkartılıp çocuklarımıza veya daha sonraki yıllarda torunlarımıza okuduğumuzu hayal edin, ancak yalnız hayal etmekle kalmayın…

  2. Rotasız Seyyah’ın yol hikayeleri 2 okudum, tavsiye ederim. Sırada Piamater var Serkan Karaismailoğlu’nun onu da okumadan tavsiye ediyorum, o kadar yani.. Atalet ataleti getiriyor, insanın en büyük mücadelesi kendisiyle, haydi gayret diyorum.. Şöyle bir Udemy e göz atıp ilginç konularda yetkinlik için ilk adım atılabilir. Luminar 3 foto işleme prog. öğrenmeye çalışıyorum. Aslında yapacak çok şey var ama tembellik ediyoruz o fena işte.

    1. Yol hikayelerini çıktığında okumuştum, gerçekten çok güzel bir öneri. İlham veriyor. Diğerlerini de not aldım. 🙂 Tam udemy’yi kurcalarken gülümsetti. 🙂

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla İçerik
5te uyanmak
5’te Uyananlar Kulübünden İnciler