YouTube kanalıma yeni videolar yükledim, izlemek için tıklayabilirsin

Bitkileriniz için Oda Nemlendirme Önerileri

ceyda ciftci dDVU6D 6T80 unsplash scaled

Kış mevsimi ile beraber çalışan doğalgaz petekleri, sobalı odalar odanızın nemini düşürür ve havayı kurutur. Nefes almak bizim için bile zorken bitkiler için durum yaprak sararmaları, candız duruş ve ya solma gibi belirtiler gösterir. Oda nemlendirme için derlediğim ve işe yarayan önerileri sırayla aktaracağım.

lauren mancke DpphPG9ENsI unsplash
Sevgili kauçuk ailesi

Bitkiler için Nem

Bitkiler suyu gövdesine çekmek için güneşten kaynaklanan buharlaşmaya ve ısıya güvenir. Suya batırılmış pipet gibi düşünün. Güneş yapraklara vurduğunda su buharlaşmaya başlar, yaprakları soğutur ve daha fazla su yukarı hareket eder. Kökleriyle suyu almaya ve yapraklara iletmeye devam eder. Neme ihtiyaç duyan bitkiler çok gözenekli, ince yapraklı olur. İnceliğinden dolayı damar yapısı da incedir. İnce dokular suyun havaya kaçmasına neden olur ve nemin azalması durumunda kuruma başlar.Nem havadaki sudur. Bitkilerin nemli kalması demek havadaki suyun arttırılması demektir.

mark cruz mY JwTSDJY0 unsplash
Yağmurlu yaz günleri ve toprak kokusu

Bitkilerin yapraklarına su fısfıslamak

Yapraklara su fısfıslamak en bilinen yöntemdir. Fakat doğru bir yöntem midir, tartışılır. Yakın zamanda Nadas İstanbul ‘un toprak eğitimine katılmış bildiğim birçok şeyin aslında kulaktan dolma olduğunu öğrenmiştim. Alışılagelmiş bilgiler bazen üzüyor arkadaş. 🙂 Su fısfıslamak yapraklarından su alabilen bitkiler için faydalı olabilir. Bunlara örnek olarak Epifitler ve eğrelti otlarını sayabiliriz. Diğer bitkiler için geçici bir yöntem olacak ve suyun gövdede kalması ihtimaline karşı hastalık ihtimali artacaktır. Evdeki Yukka (Yucca massengena) nemi arttıracağım derken gövdesinde kalan suyla sanırım çürüme oluştu. 3’lü haldeydi çürüyeni ayırmak zorunda kaldım. 3’lü halde satılmaları da ticari bir tercih gerçi. İlla su fısfıslayacağım diyorsanız da cam açmanız gerekecek ki buharlaşma olsun.

Hava Nemlendirici Almak

Henüz almadım ve kullanmadım fakat okumalarım, video izlemelerime göre epey faydalı. En büyük sıkıntı birçok marka ve seçenek olması. Marka önerisi yapmayacağım fakat alırken nem ölçerin doğru ölçmemesi, ses çıkarması, su haznesinin ters doldurulması, su akıtması gibi sorunlara dikkat etmenizi öneririm.

Diğer Getto Yöntemleri

Evet hava nemlendirici alamadık, fısfıslamadıkta peki ne yapacağız? Oda nemlendirme büyük bir sorun mu olacak? Tabi ki hayır. Buraya kadar gelmişsiniz sizi birkaç yöntemle baş başa bırakmadan salmam.

Perdeleri fısfıslamak: Evet.. Hanımları endileşe içine sürükleyecek, bizim eğlenceye dönüştüreceğimiz öneri geldi. Perdeler genelde peteklerle aynı yerde oluyor. Geceden perdelere su fısfıslamak içerideki nemi biraz olsun arttıracaktır. Tam bir gerilla yöntemi değil mi ama?

Taşları suya yatırmak: Pomza vb suyu bünyesinde tutan taşları bir kaba koyup içine de su koyup bitkilerinizin yanına bırakın. Taşlar su tutacağı için ufak da olsa nemlenme oluşturacaktır.

Odada kaynar su gezdirmek: Bir kapta kaynar suyu odada biraz tutmak, soğudukça üzerine su eklemek de güzel bir yöntem olabilir. Tabi bu öneriyi yaparken suları işi bitince geri dökmektense soğuyunca sulamada kullanabilirsiniz. Yazarken bile bu yöntem beni yordu, yine de denerseniz haber edin. 🙂

Su dolu bardak: Bitkilerinizin yanına su dolu bardaklar bırakabilirsiniz.

Bir arada tutmak: Bitkileri ışıkları kesilmeyecek gibi bir araya toplamak. Topraklarındaki nem bir aradayken daha da yoğun olacağı için birbirlerine destek olma açısından en güzel yöntem bence.

pexels cottonbro 4503750
Oda nemlendirme fısfısı

Umarım faydalı bir yazı olmuştur, sıraladığım yöntemlerden size uygun olanı seçip sonuçları da bizimle paylaşın. Sizin bunlara ek ve ya bunları güncelleyecek bilgilerinizi de yorum kısmına bekliyorum. Ev bitkileri deyince biraz bozuluyorum aslında şöyle ki, ev bitkileri aslında arkadaşlarımız. Bizim suya, sevgiye ışığa ihtiyacımız olduğu kadar onlarında var. Böyle yaparak hem daha mutlu olur hem de daha mutlu ederiz. 🙂
Faydalı bulduysanız paylaşmayı unutmayın.

Daha Fazla İçerik
unnamed
İlham Veren Bloglar – Öneri Serisi 1