YouTube kanalıma yeni videolar yükledim, izlemek için tıklayabilirsin
book 1 1

Ne okuyorum?

2020

Kitap okumalarını ay olarak böldüm. O ay içerisinde okuduklarımı not alarak hem kendime bir liste hazırlamış hemde size bir kitap önerisi oluşturmuş olmayı hedefliyorum.

Haziran Okumaları

Kırda Bayırda Gezginin Cep Kitabı – Ali Tiyar Gök
Cep kitabı boyutlarıyla gönlümü direkt çalan kitaptır. Kamp çantama ekledim. Yürüyüş sırasında gördüğüm şeylerin adını merak edip, öğrenmeyi çok istiyorum. Bu kitap görece karşınıza çıkacak bitkilerin; kullanım amacı, yeri ve fotoğraflarıyla sunuyor. Fotoğraf demişken Şeyda ve benim fikrim fotoğraflar daha detaylı olsa tadından yenmezdi.

svg%3E

“Tedavide kullanılan şifalı bitkiler, yenen yabani otlar, meyveler ve mantarlar, baharatlar, peynirlere ve turşulara katılan otlar, kök boyada kullanılan yaban, dağ çiçekleri…
Dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, zihni çalıştırmak için okumak ve hedefer edinmek, sevmek, sevilmek, duygu ve düşünceleri paylaşmak…
Bütün bunları yaptığınızda tam anlamıyla sağlıklı bir insan olma yolunda epey mesafe katetmişsiniz demektir.
Ama düzenli aralıklarla doğaya çıkmadan, kırda bayırda vakit geçirmeden tam anlamıyla sağlıklı olmanız mümkün değildir.
Zira insanın varlığı gibi sağlığı da doğaya bağlıdır. İdeal sağlığın sırrının, dağlarda ve ormanlarda geçirilen birkaç saatte yattığı inancıyla hazırlanmış Kırda Bayırda Gezginin Cep Kitabı isimli çalışmayı en iyi, yine kendi ismi, tanımlıyor. Şehrin karmaşasından kaçıp doğaya sığındığınız küçük hafta sonu kaçamaklarında veya doğayla iç içe yaşamayı tercih ettiğiniz uzun soluklu tatillerinizde sırt çantanızdan, hatta cebinizden ve elinizden eksik etmeyeceğiniz bir bitki rehberi niteliğindedir bu kitap.

Şubat Okumaları

Yağmur Arat – Bir Yol Bin İhtimal
Sevgili arkadaşım Yağmur’un ilk ve yepyeni kitabıdır. Seyahat ve kendini bulmanın içsel ve fiziki seyahat hali.

svg%3E

“Yol, herkeste heyecan yaratır, ister iş için olsun ister tatil. Ama benim amacım ikisi de değil.Ne iş için seyahat ediyorum, ne de kısa bir tatil için.Yirmi beş yaşına kadar cevaplayamadığım sorulara yanıt  bulmak üzere yola çıkıyorum.Daha önce kimi zaman bir aylık, kimi zaman üç aylık seyahatlere çıkarak cevapları bulmaya çalıştım.Bu sefer çok daha büyük bir adım atıyorum, bunu sadece yola ait olarak deneyeceğim.Bu yüzden elimde tek yön bir bilet var.Biliyorum, çok cesur bir karar bu.Belki yapamayacağım, belki bir ayda geri döneceğim, belki de hayatım tamamen değişecek.Küçük bir ihtimale şans verdim ve bu riski göze aldım.Yapamasam da olmadı der ve denemiş olmanın huzurunu yaşarım.Şimdiye kadar hayatta ne istemediğimi anladım, ne istediğimi ise hâlâ bilmiyorum.Bütün sınırlarımı kaldırıp merak ettiğim her şeyi yolda deneyimleyerek kendimi bulmaya çalışacağım.
Kitabı satın almak için tıklayın.
Kitap365.com

Yaban Koyununun İzinde – Haruki Murakami

svg%3E

Bu değişik, unutulmaz öykünün yirmili yaşlardaki kahramanı, çok ünlü bir detektifin küçük erkek kardeşi ya da en azından Japon kuzeni olabilir pekâlâ. Kadınlarla ilişkileri ve kadın kulağına duyduğu aşırı ilgi yüzünden başının derde girmesi yetmiyor, bir de sırtında krem rengi bir yıldızı olan esrarengiz koyunun peşine düşmek zorunda kalıyor. Tokyo’nun kent kargaşasından bir sağ kanat politikacısının geniş malikânesine, oradan da uzak Hokkaido Adası’nın buz gibi ıssızlığına sürükleyen bu kitap, Japonya’nın önde gelen romancısından unutulmaz, büyüleyici, heyecan dolu ve gizemli bir öykü.


Sıfır Atık Ev – Bea Johnson

svg%3E

REDDET, AZALT, YENİDEN KULLAN, DÖNÜŞTÜR, ÇÜRÜT

Sıfır Atık Ev’ bir kavram ve yöntemler bütünü olarak ilk kez Bea Johnson’ın yazdığı bu kitapla ortaya çıktı ve kısa sürede milyonlarca insanın uyguladığı bir akıma dönüştü. 26 dile çevrilen eserinde Johnson, hem kendi hayatımızda hem dünyada olumlu bir değişim yapabilme gücümüz olduğunu söylüyor. 


  1. H.G Wells/ Görünmez Adam
    Her kitabında olduğu gibi bu bilim kurgu kitabında da “Karakterin başına bunlar geldi. Peki senin başına gelseydi ne yapardın?” Sorusunu soruyor. Bir deney sonucunda görünmez olmayı başarıyor ve O karakter sanki ben mişim gibi, görünmezliği okumuyor adeta heyecanla yaşıyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir